زخم دهانه ی رحم

زحم دهانه رحم با اینکه یک اصطلاح عامیانه و غیر علمی است اما بسیاری از  خانم ها تغییرات شکل دهانه رحم را با این نام می شناسند. این تغییرات در مخاط رحم به وجود می آید و از حالت صورتی رنگ به شکل قرمز و مخملی تبدیل می شود  و زمانی این اتفاق رخ می دهد که لایه داخلی دهانه رحم به سمت بیرون کشیده می شود. برای آگاهی بیتشر توضیحات دکتر لیلا خلیلی را بخوانید.

علت زخم دهانه رحم

یکی از رایج ترین دلایل تغییرات مخملی شدن همان بیرون زدگی بافت دهانه رحم می باشد که در برخی موارد کاملا طبیعی می باشد این مشکل  در بسیاری از خانم هایی که باردار هستند و یا از قرص های هورمونی به منظور جلوگیری از بارداری استفاده می کنند بیشتر دیده می شوند بافت  دهانه رحم نازک تر از بافت های کناریش می شود   و قرمز تر دیده می شود و به همین دلیل در معاینات چشمی معمولی از زخم برای این مشکل یاد می کنند که البته نباید باعث نگرانی خانم ها شود .
در صورتی که متخصص زنان خروج موکوس چرکی از داخل دهانه رحم را ببیند این مسئله را باید جدی بگیرد و در غیر این صورت و نبودن خونریزی بعد از هر نزدیکی مشکلی وجود ندارد و چندان اهمیتی ندارد . به طور کل بهتر است بعد از به وجود آمدن این مشکل تست پاپ اسمیر را از لحاظ وجود سلولهای پیش سرطانی انجام دهید تا خیالتان راحت شود.

زخم دهانه رحم

علائم و درمان زخم دهانه رحم

چون این اکتروپیون در بسیاری از خانمهای طبیعی و سالم وجود دارد ، در نتیجه اکثر خانم ها خیلی اتفاقی طی معاینه زنان با اسپکلوم، متوجه آن می شوند .یعنی ممکن است این مشکل هیچ گونه علائمی نداشته  باشد و  هیچ گونه ناراحتی ای را برای فرد به وجود نیاورد.پس شاید نیازی نباشد که فرد برای درمان آن اقدام خاصی را انجام دهد ولی در صورت عفونی بودن زخم های دهانه رحم در ابتدا درمان باید با دارو آغاز شود و در صورتی که بعد از یک دروه درمان دارویی بیماری همچنان پیشرفت کند  می توان اعمالی مثل فریز(کرایو) یا سوزاندن (کوتر)  را انجام داد. کرایو یک روش درمانی است که برای از بین بردن یک لایه از بافت دهانه رحم استفاده می شود در این روش با استفاده از گاز ، با ایجاد دمای بسیار پایین ، سولهای سطحی از بین رفته و پس از مدتی انتظار رشد سلوهای طبیعی را داریم.
با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و و جراح زیبایی زنان

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها