روند درمان بعد از مثبت شدن HPV

روند درمان بعد از مثبت شدن HPV چیست؟ اچ پی وی یکی از معضلات جامعه امروزی است، که هم در ایران و هم در  کل دنیا، باعث بروز مشکلاتی شده است، اهمیت hpv در این است که در خانم ها یکی از سرطان های شایع، سرطان دهانه رحم است که بعد از سرطان سینه دومین سرطان شایع در خانم ها است. علت 90 درصد سرطان های دهانه رحم، ویروس hpv   است، که بین ویروس های hpv هفتاد درصد سرطان ها در اثر ویروس 16 و 18 است.

دلیل اهمیت به  ویروس HPV

در زمان های قدیم تنها پاپ اسمیر مورد بررسی قرار می گرفت، که اگر نتیجه  آزمایش پاپ اسمیر نرمال باشد، هر سه سال یکبار پاپ اسمیر چک می گردید. از آنجا که  شیوع HPV افزایش پیدا کرد و سرطان سینه دومین سرطان شایع در بین خانم ها معرفی شد، امروزه از تست های کمکی نیز استفاده می شود، که مهم ترین این تست ها، تست HPV است که PCR انجام می شود تا از نظر آلودگی به ویروس، خانم ها چک می شوند.

تست اچ پی وی به چه خانم هایی توصیه می شود؟

به خانم های زیر 30 سال اصولا توصیه نمی شود، زیرا در رده سنی زیر 30 سال، سیستم ایمنی خود این توانایی را دارد که این ویروس را از بدن حذف کند. اما در رده سنی بالای 30 سال حتما باید همه خانم ها از نظر آلودگی به  HPV مورد بررسی قرار بگیرند و بسته به نوع جواب HPV درمان برای آن ها انجام شود.

خیلی از خانم ها برای انجام تست اچ پی وی، ممانعت می کنند و در پاسخ به جراح زیبایی زنان خود اظهار می کنند که با وجود نبود هیچ گونه علائمی چه لزومی به انجام این تست است؟ باید  گفت یکی از بدترین علائم اچ پی وی در این است که ممکن است هیچ علائمی فرد نداشته باشد، در 95 درصد موارد فرد علائمی ندارد.

 بهترین اقدام بعد از مثبت شدن HPV

مثبت شدن HPV به معنای سرطان نیست، تنها به معنای آلودگی با ویروس است. ممکن است این آلودگی منجر به اتفاق خاصی شود. توصیه می شود به بیماران بعد از مثبت شدن تست HPV نگران نباشند، زیرا می توان قبل از بروز اتفاق از آن پیشگیری کرد.

آیا بعد از مثبت شدن HPV امکان منفی شدن تست وجود دارد؟

برای ویروس HPV  درمانی وجود ندارد، ولی می توان بدن را نسبت به این ویروس مقاوم کنید. HPV به احتمال 90 درصد  از راه عفونت جنسی منتقل می شود،  اما دلیل بر این نیست که فرد حتما از طریق رابطه جنسی مبتلا به اچ پی وی شده است. اگر اچ پی وی بیماری مثبت باشد، لازم است اقداماتی را انجام دهد تا بتواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند. ویروس HPV  تنها مخاط و پوست را درگیر می کند و با خون درگیر نیست.

روند درمان بعد از مثبت شدن HPV

روند درمان بعد از مثبت شدن HPV

  • زمانی که HPV بدن را درگیر می کند بهتر است ابتدا تزریق واکسن HPV انجام شود به این دلیل که واکسن 40 برابر مقاومت بدن را در مقابل HPV بالا می برد.
  • مصرف قرص های ایمنی باید طبق دستور انجام شود.
  • ترک دخانیات، باید حتما انجام شود زیرا دخانبات بدن را ضعیف می کند.
  • استفاده از کاندوم، به این بیماران توصیه می شود زیرا این ویروس تغذیه می شود. همچنین یه بیمارانی که عفونت دارند حتما توصیه می شود اقدامات لازم برای درمان عفونت را انجام دهند.

کولپوسکوپی

پاپ اسمیر یک بررسی سیتولوژی است یعنی یک قسمت از سلول را تراش می دهند و برای بررسی سیتولوژی ارسال می شود. اما تست HPV ویروس را مشخص می کند. اگر بیماری اچ پی وی مثبت دارد لازم است کولپوسکوپی انجام شود. ویروس اچ پی وی باعث بروز تغییراتی در بدن می شود که قدم اول Ascus  است یعنی وضعیت سلول نامعلوم است. بعد از آن ممکن است  CIN I، CIN II، CIN III  وآدنوکارسینوم​ شود.کولپوسکوپی دستگاهی است که باعث بزرگنمایی می شود و با مواد خاصی مثل اسید معاینه صورت می گیرد و قسمت هایی از دهانه رحم که دچار تغییر شده است را برای بررسی بیشتر جدا می کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها