روش های رفع شلی واژن

ناحیه تناسلی و واژن، یکی از قسمت های بدن است که تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن سن قرار می گیرد و کاملا طبیعی است که خانم ها به مرور و در پی زایمان های متعدد یا رابطه جنسی با درجاتی از شل شدگی و گشاد شدن واژن روبرو شوند. قطعا همه خانم ها به زیبایی ناحیه تناسلی خود اهمیت می دهند و دوست دارند بیشترین رضایت را در رابطه جنسی خود داشته باشند. اما با شل شدن واژن چه باید کرد؟ در این مقاله از دکتر خلیلی به بررسی روش های رفع شلی واژن خواهیم پرداخت.

روش های رفع شلی واژن

علت شل شدگی واژن چیست؟

واژن بافت الاستیکی دارد و می تواند دچار کشیدگی شود و مجدد به حالت اولیه برگردد، اما با این حال، بالا رفتن سن و کاهش تولید هورمون های جنسی مانند استروژن بر روی بافت این ناحیه تاثیر می گذارد و می تواند منجر به بروز علائم مختلفی از جمله افتادگی و شل شدن بافت شود که تاثیرات منفی را بر روی زیبایی ظاهری یا کیفیت رابطه جنسی خواهد گذاشت.

دلایل مختلفی وجود دارد که بر شل شدگی واژن تاثیر می گذارند، از جمله:

  •  بارداری و زایمان طبیعی که هر چه تعداد دفعات زایمان بیشتر باشد، میزان شل شدگی واژن نیز بیشتر خواهد بود.
  • بالا رفتن سن که نمی توان جلوی اثرات آن بر روی اندام های مختلف را گرفت و ناحیه تناسلی و واژن از این قاعده مستثنی نیست.
  •  کاهش سطح استروژن، هر چه سن بالا می رود و خانم ها به دوران یائسگی نزدیک می شوند، از تولید استروژن در بدن کاسته می شود، از میزان سلامت بافت واژن کاسته می شود و درجاتی از شل شدگی اتفاق خواهد افتاد.

 ابتلا به برخی بیماری های خاص هم می تواند منجر به شل شدگی واژن شود.

علائم و نشانه های شلی واژن

خانم ها باید از این موضوع مطلع باشند که شل شدن واژن یک مشکل به حساب می آید و باید از علائم آن آگاهی داشته باشند. علائمی از قبیل:

  • کاهش میل جنسی. که می تواند نشانه ای باشد از شل شدن واژن و یا خشکی واژن. یکی از مزایای تنگ بودن واژن این است که میل جنسی در خانم ها چند برابر می شود و بر کیفیت رابطه جنسی نیز تاثیر می گذارد.
  • بی اختیاری ادرار. تراوش ادرار که با عنوان بی اختیاری نیز شناخته می شود، در اکثر خانم هایی که شل شدگی واژن شده اند، مشاهده می شود. چرا که عضلاتی که مسئول کنترل آزاد شدن ادرار هستند، به مرور ضعیف می شوند و بی اختیاری اتفاق می افتد. کاهش سطح استروژن نیز می تواند یکی از دلایل تحلیل رفتن عضلات کف لگنی با بالا رفتن سن و یا بعد از یائسگی باشد. این عضلات هم چنین در پی زایمان، آسیب های وارده به پیشابراه و یا جراحی های لگنی ضعیف می شوند.

چه روش هایی برای رفع شلی واژن وجود دارد؟

سه روش وجود دارد که به رفع شل شدگی واژن کمک می کنند. از جمله:

جراحی : واژینوپلاستی، روش جراحی است که با هدف تنگ کردن واژن و رفع شلی این ناحیه انجام می شود. در این روش، پوست اضافی از روی دهانه واژن برداشته می شود و پوست باقی مانده به سمت هم کشیده و بخیه زده خواهد شد. بعد از انجام این روش، از فعالیت های شدید بدنی یا ورزش به مدت شش هفته باید خودداری شود و این نکته را در نظر داشته باشید که واژینوپلاستی برای خانم هایی مناسب است که در آینده قصد بارداری ندارند.

لیزر درمانی : یکی از موثرترین روش های غیر تهاجمی در رفع شلی واژن، لیزر درمانی است. در این روش، پروب لیزر وارد کانال واژن می شود و انرژی و حرارت ساطع شده از لیزر، از لایه های فوقانی واژن عبور می کند و به لایه های عمقی تر می رسد که نتیجه آن تولید کلاژن در بافت خواهد بود. با تولید کلاژن در بافت، سلول های جدیدی در این ناحیه تولید می شود و از میزان شل شدگی واژن نیز کاسته خواهد شد.
ممکن است برخی خانم ها در طول درمان، مقداری حرارت را در واژن احساس کنند، اما هیچ گونه دردی احساس نخواهد شد. توصیه می شود به منظور حاصل شدن نتایج بهتر، متوسط 3 جلسه لیزر درمانی انجام شود و بنا بر شرایط بیمارنیاز به تکرار این جلسات شود.توجه داشته باشید که بعد از درمان، تنها به مدت 72 ساعت  باید از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.

 تمرینات کف لگنی : تمرینات کف لگنی که با عنوان تمرینات کگل نیز شناخته می شود، به تقویت عضلات رحم، مثانه و روده کمک می کند و پزشکان معتقدند که می تواند به رفع شل شدگی واژن نیز کمک کند. همان طور که می دانید، عضلات کف لگنی در پی آسیب های حین زایمان ضعیف می شوند و انجام این تمرینات می تواند به احیای عملکرد عضلات ضعیف شده کمک کند. اما توجه داشته باشید که تاثیری در رفع علائمی مانند خشکی واژن یا مقاربت درناک نخواهد داشت.

این نکته را در نظر داشته باشید که روش های گفته شده برای همه توصیه نمی شود و حتما باید در این خصوص با پزشک مشورت کنید.

کاندید مناسب روش های رفع شلی واژن

تمامی خانم هایی که از شل شدگی و گشاد شدن ناحیه تناسلی و واژن خود ناراضی هستند و احساس می کنند این حالت بر کیفیت رابطه زناشویی شان تاثیر گذاشته، می توانند با مشورت پزشک از مزایای روش های جراحی و غیر جراحی بهره مند شوند. نکته ای که وجود دارد این است که خانم هایی که در آینده قصد بارداری و زایمان طبیعی دارند، انجام روش های درمانی را باید به بعد از زایمان موکول کنند، در غیر این صورت نتایج جراحی از بین خواهد رفت. دوره نقاهت این روش ها بسیار کوتاه است و شما بعد از درمان، به منزل برمی گردید و قادر به انجام کارهای روزانه خود خواهید بود و معمولا از شما خواسته می شود به مدت چند هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید تا بخیه ها ترمیم یابند.

Source: https://zulumedicalcosmetics.com/safe-ways-to-tighten-your-vagina/

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها