ارتباط رابطه جنسی با سن

ارتباط رابطه جنسی با سن چیست؟ خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان برای تحقق جامعه آرمانی در تلاش است تا سطح معلومات جامعه را در حوزه پزشکی و زنان افزایش دهد. یکی از بخش هایی ککه افراد نیاز دارند تا در زمینه آن معلومات کافی دشاته باشند تغییرات بدن در سنین مختلف است. خیلی اوقات نگرانی های ما برای افزایش سن بی دلیل و بی مورد است و این امر باعث افزایش سطح استرس و درگیری های فکری در ارتباط با آینده خود و در نهایت منجر به افسردگی با افزایش سن خواهد شد. در این مقاله به توضیح تغییرات میل جنسی زنان با افزایش سن می پردازیم.

رابطه جنسی در میانسالی

تصور بیشتر از ما این است که با افزایش سن رابطه جنسی در زندگی کم رنگ شده و محو خواهد شد. این تصور غلط در اکثریت افراد وجود دارد که با افزایش سن میل جنسی از بین خواهد رفت و خیلی از افراد از اینکه پا به سن خواهند گذاشت و میل جنسی آنها از بین خواهد رفت ناراحت هستند . اما این کاملا تصوری غلط است. طی تحقیقات جدید که انجمن یائسگی آمریکا شمالی انجام داده است این امر نشان داده شده است که با افزایش سن آنها تجربه بهتری از رابطه جنسی خود داشته اند و بهترین رابطه جنسی آنها در زندگی در سنین بالاتر تجربه شده است.
و این امر قابل تعجب است که اکثر زنان هنگامی که پا به سن گذاشته اند اعلام کرده اند که رابطه جنسی آنها بسیار بهتر شده است و لذت بیشتری می برند!!
خانم ها با پا به سن گذاشتن و رسیدن به پیری تغیرات فیزیکی زیادی را تجربه می کنند که گاهی اوقات می تواند توانایی لذت بردن بیشتر از رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. تغییراتی که در زنان به وجود می آِد در ابتدای یائسگی به صورت کوتاه مدت است و در این دوره امکان کاهش میل جنسی، خشکی واژن و یا نواسانات در سطح هورمون را داشته باشند اما تمامی این تغییرات کوتاه مدت است و بعد از به ثبات رسیدن وضعیت بدن تمامی این مشکلات رفع خواهد شد.
یک گروه تحقیقاتی با بررسی در زنان در سه دهه 45 تا 60 سال نشان داده است که رضایت جنسی در میانسالی بیشتر بوده است حتی اگر آنها تا به حال رابطه جنسی کمی داشتند. به گفته این بخش از زنان آنها دانش و درک بهتری از بدن خود داشتند و با عملکرد هر بخش از بدن خود آشنایی کامل داشته و می دانند که در رابطه جنسی چگونه رفتار کنند و در عین حال آنها می توانند احساس راحتی بیشتری در پوست و بدن خود در هنگام رابطه جنسی داشته باشند.
این توانایی به آنها این امکان را می دهد که اعتماد بهنفس بیشتری داشته باشند تا نیاز جنسی خود را بیان کنند و ارتباط بهتری با طرف مقابل خود داشته باشند. به گفته اکثریت افراد وقتی آنها جوان بودند برایشان خیلی سخت بود که در این باره صحبت کنند و یا نیاز های خود را بیان نمایند.
البته برخی از این زنان که مورد پژوهش بوده اند اذعان داشته اند که تغییرات منفی در زندگی جنسی خود احساس می کنند. مانند میلی جنسی کمتر، خشکی واژن و مشکل رسیدن به ارگاسم. با این حال، آنچه پژوهشگران به آن رسیدند این بوده است که این زنان در بیشتر موارد دچار مشکلات زندگی و کاری و استرس های فراوان در زندگی خود بوده اند و همچنین عوامل بیولوژیک یائسگی در آنها بوده است. علاوه بر این، این افراد بیشتر تمرکز خود در رابطه را به لذت جنسی معطوف کرده بودند و جنبه های عاطفی و صمیمیت آن یا وفق دادن با جنس مخالف را از رابطه جنسی خود حذف کرده بودند.
مطالعات اخیر نشان داده است که داشتن رابطه جنسی خوب در میانسالی به سلامت قلب در زنان و مردان کمک خواهد کرد. برای زنان، داشتن رابطه جنسی باعث تغییر در سطح هورمون های ترشح شده می کند و این امر به سلامت زنان بسیار کمک می کند. در همین حال تحقیقات نشان داده است که مردانی که در میانسالی رابطه جنسی کمی داشته اند نسبت به مردانی که رابطه جنسی فعالی دارند بیشتر در معرض خطرات حمله قلبی و عروقی قرار داشته اند. این امر نشان داده است که رابطه جنسی در میانسالی برای سلامت قلب بسیار مفید است.
البته داشتن رابطه جنسی در هر سنی می تواند مفید باشد. افراد میانسال با داشتن تجربه بیشتر در رابطه جنسی و دانستن تمام جوانب منفی و مثبت آن، می تواند رابطه جنسی بهتری را تجربه کنند. طی تحقیقاتی که در این اواخر در کشور کانادا انجام شده است به این نتایج رسیده اند که افراد بالای 40 سال هنوز هم به داشتن رابطه جنسی پر ماجرا و تجربه های جدید در رابطه جنسی تلاش می کنند و آنها اعتراف کرده اند که بیشتر از قبل علاقه دارند که موارد جدید را در رابطه جنسی حس کنند و لذت بیشتری از رابطه خود ببرند.
افراد مسن تر به دلیل رشد عقلی و کم شدن احساسات کمتر دلتنگی و عذاب وجدان خواهند داشت و شاید از کمیت رابطه آنها کم شود اما به دلیل عمق رابطه و داشتن تجارب بیشتر می توانند رابطه جنسی با کیفیت بیشتری را تجربه کنند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها