دیسپلازی دهانه ی رحم

دیسپلازی دهانه رحم به معنی رشد غیر طبیعی سلول در دهانه ی رحم است ،و مقدمه ای برای ابتلا به سرطان  دهانه ی رحم می باشد.

دهانه ی رحم در بر گیرنده کانال مرکزی جهت عبور خون قاعدگی،اسپرم و همچنین نوزاد در هنگام تولد می باشد .در این کانال دو نوع سلول ،سلول های ترشح کننده موکوس و سلول های محافظ  وجود دارد.که دیسپلازی ،مربوط به تغییرات غیر طبیعی در این نوع سلول ها می باشد و به کمک روش پاپ اسمیر قابل شناسایی هستند.

سرطان دهانه ی رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان است . بعد از شروع قاعدگی لازم است که سالیانه آزمایش پاپ اسمیر در زنان انجام شود تا در صورت دیده شدن دیسپلازی دهانه ی رحم ،درمان هر چه سریعتر انجام شود.

سرطان دهانه رحم

علل به وجود آمدن دیسپلازی

1-ویروس ها

در حال حاضر ویروس ها یکی از شایع ترین عوامل سرایت بیمار در زنان هستند.

دو دسته ویروس در حال حاضر وجود دارد یکی هرپس سمپلکس تیپ 2 که نوعی تبخال در ناحیه تناسلی است  و از طریق جنسی انتقال می یابد. دسته دوم ویروس پاپیلومای انسانی است . این ویروس  45 نوع دارد و منجر به ایجاد زگیل مقاربتی می شود.

2- سیگار کشیدن

افرادی که سیگار می کشند معمولا 2-3 برابر نسبت به افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به دیسپلازی دهانه ی رحم هستند.سیگار کشیدن باعث کمبود ویتامین Cدر بدن می شود ،ویتامین C برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است و همانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین سیگار سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند در نتیجه ویروس ها از طریق مقاربت، انتقال می یابند .همینطور این امکان وجود دارد که ترکیبات سرطان زا که به علت سیگار کشیدن  به وجود می آیند ،در سلول های واژن تجمع یابند.

3- قرص های جلوگیری از بارداری

این قرص ها بر عوامل تغذیه ای  از جمله ویتامین C،B6،B12،فولیک اسید و روی تاثیر می گذارد و عوامل تاثیر گذار سیگار بر  فرد افزایش می یابد.

راه های درمان دیسپلازی دهانه ی رحم

– رژیم غذایی

– مکمل ها

– درمان موضعی

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها