دوش واژینال

دوش واژینال  به معنای شستن واژن با آب و یا سایر مایعات است. دوش واژینال، با شستن قسمت خارجی واژن، متفاوت است. شستن واژن با آب ولرم، هیچ گونه آسیبی به واژن وارد نمی کند، اما دوش واژن می تواند عوارضی  را به دنبال داشته باشد.

شستن واژن

برخی از زنان بعد از دوش واژن احساس تمیزی بیشتری می کنند. اما باز هم با این وجود، این روش معایب و خطراتی را نیز به همراه دارد.

  • عفونت های واژنی: استفاده بیش از اندازه از دوش واژن، تعادل PH واژن را برهم می زند، شرایط رشد باکتری ها را فراهم می کند و در نهایت می تواند منجر به بروز عفونت در ناحیه واژن شود. در چنین حالتی، احتمال  زایمان زودرس و انتقال عفونت در رابطه جنسی افزایش می یابد.
  • التهاب لگن: التهاب لگن، عفونتی است که در رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها دیده می شود. زنانی که از دوش واژن استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت و التهاب لگن هستند.
  • مشکلات بارداری: زنانی که در طول هفته بیش از یک بار از دوش واژن استفاده می کنند، اغلب دچار مشکلات بارداری مانند حاملگی خارج از رحم می شوند. زیرا که دوش واژینال، به لوله های فالوپ آسیب می زند و در نتیجه احتمال مشکلات بارداری نیز افزایش می یابد.
  • سرطان دهانه رحم
  • سوزش، خارش و خشکی واژن

بسیاری از پزشکان و متخصصین زنان، استفاده از دوش واژن را توصیه نمی کنند.

آیا استفاده از دوش واژن بعد از رابطه جنسی، به جلوگیری از بارداری کمک می کند؟

خیر. این روش به عنوان ابزار جلوگیری از بارداری محسوب نمی شود.

بهترین راه برای شستن واژن چیست؟

شست و شوی قسمت خارجی واژن با آب ولرم و یا استفاده از صابون هایی با PH متعادل، بهترین راه است. اما اگر شما پوستی حساس دارید و یا مبتلا به عفونت های واژن هستید، استفاده از صابون نیز می تواند باعت سوزش و یا خشکی واژن شود.

 

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها