دلایل بروز یائسگی زودرس

دلایل بروز یائسگی زودرس

یائسگی زودرس

یکی از مشکلات شایع امروزه خانم ها یائسگی زودرس یا یائسگی زیر 40 سال می باشد. یکی از حساس ترین مراحل زندگی هر خانم در دوران میانسالی  یائسگی وی می باشد. شاید این مرحله برای برخی از افراد اضطراب آور باشد اما در صورتی که اطلاعات کافی داشته باشید می توانید به خوبی وارد این دوران شوید و مشکلات احتمالی به وجود آمده را کنترل کنید.این دوران که اغلب بین 48-52 سال رخ می دهد، یک روند بیولوژیک طبیعی بدن است که باعث می شود نگرانی های یک خانم در مورد بارداری و قاعدگی به پایان برسد.

یائسگی در زنان

 چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد که به منجر به یاسگی خواهد شد؟

با افزایش سن تخمدان ها فعالیت کمتری دارند و تولید استروژن و پروژسترون که همان هورمون های تنظیم کنندگی قاعدگی می باشند کاهش پیدا می کند. پروژسترون هورمونی است که بدن را برای بارداری آماده می سازد.این تغییرات هورمونی منجر به کاهش توانایی باروری می گردد. در صورتی که این تغییرات پیش از سن چهل سالگی برای فرد بروز دهد منجر به یائسگی زودرس خواهد شد که دیگر تخمدان ها به تحریکات هیپوفیز واکنشی نشان نمی دهند.

تغییرات هورمونی با آغاز یائسگی احتمال بارداری را ضعیف می کند و ممکن است در بعضی از افراد منجر به برخی از بیماری های مزمن مانند پوکی استخوان، بیماری های قلبی- عروقی و… شود و یا اینکه سرعت ابتلا به آنها را سرعت ببخشد. پیش از یائسگی زنان خطر کمتری نسبت به مردان برای ابتلا به حمله قلبی یا مغزی دارند اما این احتمال در زنان بعد از یائسگی افزیش پیدا می کند.

پیشگیری از یائسگی زودرس

برای پیشگری از یائسگی زود رس می توانیم  از هورمون آنتی مولرین استفاده کنیم این هورمون از تخمدان ترشح می شود و نشان دهنده قدرت و طول مدت تخمدان ها می باشد خوشبختانه امروزه تکنولوژی های جدیدی وجود دارد که می توانیم برای پیشگیری از یائسگی های زود رس استفاده کنیم.

یائسگی زودرس

دلایل بروز یائسگی زودرس

  • از مهمترین علل یائسگی زودرس ژنتیک، پارازیت ها، ویروس ها و آلودگی با عفونت های خاص و استرس های زندگی می باشد.
  • برداشتن رحم:خارج کردن رحم با هیسترکتومی به تنهایی باعث بروز یائسگی نمی شود چون این تخمدان ها هستند که هورمون های استروژن و پروژسترون را ترشح می کنند  و اگررحم و تخمدان هر دو برداشته شود  قاعدگی فرد سریعا قطع خواهد شد
  • شیمی درمانی:خانم هایی که روش پرتو درمانی برای درمان سرطان آنها در نظر گرفته شده است می تواند محرکی برای یائسگی باشد و  موجب ظهور نشانه هایی مانند  گرگرفتگی در طی دوره های درمان و یا در طی مدت سه تا شش ماه   شود
  • عدم کفایت اولیه تخمدان: در صورتی که در ایام جوانی مقدار هورمون استروژن کم باشد و مقدار هورمون تحریک کننده فولیکول ها (FSH) بالا برود می تواند نشانه ای برای از کارافتادگی زودرس تخمدان ها باشد.
  • افزایش و کاهش وزن:خانم هایی که برای مدت طولانی رژیم های سخت لاغری می گیرند بیشتر در معرض یائسگی زودرس قرار می گیرند.به همان اندازه افزایش وزن هم می تواند خطر آفرین باشد و باعث اختلال در ترشح هورمون ها شود.پس همیشه وزن خود را کنترل کنید.
  • از علایم احتمالی یائسگی زودرس کاهش میزان خونریزی، خونریزی های نامرتب، سقط های مکرر، کاهش میل جنسی و کاهش انرژی و نابروری است
  • اختلالات هورمونی
  • بیماری های خودایمنی
  • سیگار کشیدن
  • مواجه با آلاینده ها

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها