درمان یائسگی زودرس با لیزر واژینال

آیا درمان یائسگی زودرس با لیزر واژینال امکان پذیر است؟ بهترین راهکار برای درمان یائسگی زودرس چیست؟ آیا هورمون درمانی بهترین روش برای کنترل علائم یائسگی است؟ یائسگی زودرس پایان دائمی دوره های قاعدگی قبل از 40 سالگی است. این اتفاق به این دلیل است که تخمدان ها دیگر به طور منظم تخمک آزاد نمی کنند و توانایی تولید هورمون کمتری دارند. برخی از زنان به جز عدم توانایی باردار شدن علامتی ندارند و برخی دیگر علائم مشابه یائسگی طبیعی را دارند، مانند گرگرفتگی یا تعریق شبانه. اقدامات مختلف، از جمله هورمون استروژن و لیزر می تواند علائم را تسکین یا کاهش دهد. از نظر هورمونی، یائسگی زودرس شبیه یائسگی طبیعی است. تخمدان ها استروژن بسیار کمی تولید می کنند.روند تخمک گذاری به طور کلی متوقف می شود. اما گاهی اوقات تخمدان ها برای مدت کوتاهی شروع به کار می کنند و می توانند تخمک آزاد کنند و بارداری را ممکن می سازند.

درمان یائسگی زودرس با لیزر واژینال

دلایل یائسگی زودرس

یائسگی زودرس دلایل زیادی دارد:

ناهنجاری های ژنتیکی: کروموزوم ها، از جمله کروموزوم های جنسی، ممکن است غیر طبیعی باشند.

اختلالات خود ایمنی: بدن آنتی بادی های غیر طبیعی تولید می کند که به بافت های بدن، از جمله تخمدان ها حمله می کنند.

اختلالات متابولیکی: بیماری آدیسون و دیابت نمونه هایی از آن هستند.

عفونت های ویروسی: اوریون نمونه ای از آن است.

شیمی درمانی برای سرطان

پرتو درمانی

برداشتن تخمدان از طریق جراحی: جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان دوره قاعدگی را پایان می دهد و باعث یائسگی می شود.

برداشتن رحم از طریق جراحی: جراحی برای برداشتن رحم(هیسترکتومی) دوره قاعدگی را پایان می دهد اما تا زمانی که تخمدان ها کار کنند بیشتر علائم دیگر یائسگی را ایجاد نمی کند.

استفاده از سموم: دخانیات یک نمونه است.

علائم یائسگی زودرس

بعضی از خانمها ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، با این تفاوت که نمی توانند باردار شوند. سایر زنان همان علائمی را که با یائسگی طبیعی همراه است (که در حدود 51 سالگی رخ می دهد) مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه یا تغییرات خلقی را تجربه می کنند. دوره های قاعدگی ممکن است سبک یا نامنظم شوند، یا ممکن است متوقف شوند.

کمبود استروژن ممکن است منجر به کاهش تراکم استخوان و نازک شدن و خشک شدن پوشش واژن (آتروفی واژن) شود. اگر علت اختلالی باشد که باعث ایجاد کروموزوم Y شود، خطر سرطان تخمدان افزایش می یابد.

درمان یائسگی زودرس

  • هورمون درمانی
  • در صورت تمایل به بارداری، لقاح آزمایشگاهی
  • لیزر واژینال
  • کاشت تستوسترون

اگر خانم هایی که یائسگی زودرس دارند تمایل به بارداری ندارند، یکی از موارد زیر به آنها داده می شود: قرص های جلوگیری از بارداری حاوی استروژن و پروژسترون هستند، مصرف این قرص ها به مدت 21 تا 24 روز لازم است. هورمون درمانی دوره ای، این روش حاوی دوز بالاتری از استروژن است که هر روز مصرف می شود و پروژسترون که به مدت 12 تا 14 روز در ماه مصرف می شود .

این روشهای درمانی معمولاً تا حدود 51 سالگی (میانگین سنی یائسگی) انجام می شود. سپس، پزشکان بر اساس شرایط فردی زن تصمیم می گیرند که آیا درمان ها را ادامه دهند یا خیر. استروژن به تسکین علائم کمک می کند و از سایر عوارض یائسگی مانند خشکی واژن و تغییرات خلقی جلوگیری می کند. دوز بالاتر استروژن در هورمون درمانی به حفظ تراکم استخوان کمک می کند. از آنجا که مصرف استروژن به تنهایی خطر ابتلا به سرطان (سرطان آندومتر) را افزایش می دهد، اکثر زنان همچنین برای محافظت در برابر این سرطان از پروژسترون به همراه استروژن استفاده می کنند. زنانی که دیگر رحم ندارند ممکن است به تنهایی از استروژن استفاده کنند.

زنانی که دارای کروموزوم Y هستند باید تخمدان خود را بردارند تا خطر ابتلا به سرطان تخمدان کاهش یابد. تخمدان ها را می توان با استفاده از لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی که شامل برش بزرگتر شکم است، برداشت. هورمون درمانی معمولاً برای این زنان توصیه می شود تا زمانی که به سن متوسط ​​یائسگی یا بیشتر برسند تا از اثرات کمبود استروژن جلوگیری کند.

درمان یائسگی زودرس با لیزر واژینال

لیزر واژینال در حوزه زنان بسیار کاربردی است، لیزر می تواند علائم یائسگی مثل خشکی واژن را به راحتی درمان کند. اما هورمون درمانی در تمام افراد قابل استفاده نیست، به طور مثال بانوانی که درگیری با سرطان دارند، به هیچ وجه مجاز به استفاده از هورمون برای کنترل علائم یائسگی نیستند. لیزر واژینال در این شرایط یک روش کاربردی برای این افراد است تا بدون استفاده از هورمون، مشکلات یائسگی زودرس را برطرف کنند.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها