درمان کاهش تستسترون

تستسترون یکی از مهم ترین هورمون های جنسی در خانم ها و آقایان می باشد. هورمون جنسی تستسترون در کنار استروژن و پروژسترون عمل می کند.عملکرد هورمون تستسترون بیشتر مربوط به متابولیسم بدن است و باعث ایجاد میل جنسی، افزایش و ایجاد ارگاسم می شود همچنین از نظر متابولیسم بر عضلات قلب، چاقی یا لاغری، انرژی کلی سیستم بدن و… تاثیر گذار است. صحبت های دکتر لیلا خیلی در رابطه با درمان کاهش تستسترون بشنوید.

متاسفانه خیلی از پزشکان هورمون تستسترون را یک هورمون مردانه می دانند ومخالف افزایش هورمون تستسترون در خانم ها می باشند، در حالی که هورمون تستسترون به عنوان شاه هورمون در بدن افراد شناخته شده است زیرا این هورمون آنچنان در متابولیسم بدن تاثیر گذار است که می توان از آن به عنوان شاه هورمون یاد کرد. از آنجا که بعد از سن یائسگی عملکرد تخمدان کاهش پیدا می کند، در نتیجه سبب کاهش هورمون تستسترون در خانم ها می شود همچنین گاهی دیده می شود که سطح هورمون تستسترون نرمال است اما بیمار علائم کاهش هورمون تستسترون را تجربه می کند.

درمان کاهش تستسترون

علائم کاهش تستسترون

خستگی و کاهش انرژی
کاهش میل جنسی
کاهش ارگاسم
تپش قلب
احساس گرگرفتگی
 همگی می توانند نشانه ای از کاهش هورمون تستسترون باشند.

اما چگونه می توان تشخیص داد که میزان هورمون تستسترون در شخصی کاهش پیدا کرده است؟

مهم ترین نکته در این مورد علائم و شرح حال بیمار است اما در کنار آن می توان از آزمایش نیز استفاده کرد تا تستسترون آزاد خون سنجیده شود و بررسی شود که آیا کمبود تستسترون وجود دارد یا خیر .

بهترین راهکار جبران کمبود تستسترون

روش های مختلفی وجود دارد از جمله، استفاده از کپسول های خوردنی تستسترون که البته تاثیر خوبی ندارد به آن دلیل که، این قرص ها در معده متابولیز می شوند و اصلا تاثیری بر تستسترون آزاد خون نداشته باشد. آمپول های تستسترون نیز راه حل دیگر است که البته تاثیر خوبی دارد اما اثرات آن ها بعد از یک ماه از بین می رود و مجدد بیمار، علائم کاهش تستسترون را دارد .

ژل های تستسترون جز محصولاتی هستند که میزان تستسترون را به صورت ثابت بالا می برند، این ژل ها به صورت موضعی بر بدن استفاده می شود و در نهایت روش کاشت تستسترون است که فرد می تواند به صورت طولانی مدت از آن استفاده کند. اما خیلی از بیماران این سوال را از پزشک زنان خود می پرسند که آیا مصرف داروهای تستسترون اعتیاد آور است. در پاسخ باید گفت خیر این دارو اعتیاد آور نیست، بیمار زمانی که سطح هورمون تستسترون خود را افزایش می دهد با پایین آمدن آن نیاز به جبران کمبود تستسترون دارد، اما اعتیاد آور نیست.

سوالات پرتکرار در خصوص هورمون تستسترون

در صورتی که علائم کاهش تستسترون وجود داشته باشد، آیا با آزمایش می توان به طور قطعی میزان این هورمون تشخیص داده شود؟
بله ، قبل از انتخاب روش درمان، تست تستسترون درخواست می شود .

آیا کیست تخمدان سبب تولید تستسترون بیشتری می شود؟

افراد مبتلا به pco، هورمون استروژن و پروژسترون در جداره کیست ها سبب ایجاد آندروژن می شود که البته اکثر این کیست ها علائمی مثل افزایش موهای زائد، آکنه و…را ایجاد می کند.پس می توان گفت pco ها باعث ایجاد آندروژن ها می شود که البته این آندروژن ها تستسترون نیستند.

آیا کاشت تستسترون باعث افزایش موهای زائد می شود؟

آمپول های تستسترون دوز بالایی دارند در ابتدا که بیمار کاهش تستسترون دارد لازم است تا از این آمپول ها استفاده شود و از عوارض مصرف این آمپول ها می توان به افزایش موهای زائد اشاره کرد که البته شدید نیست. اما کاشت تستسترون باعث رویش موهای زائد نمی شود زیرا این کپسول ها 75 میلی هستند که بسته به شرایط بیمار بین 6 ماه تا یکسال استفاده می شود .

بهترین زمان برای سنجش سطح هورمون چیست؟

تست های هورمون در روز سوم پریود انجام می شود اما تستسترون خیلی تابع این قانون نیست . سطح نرمال تست بسته به کیت های آزمایشگاه دارد .

آیا کیست تخمدان تاثیر بر سطح تستسترون دارد ؟

در صورتی که کیست تخمدان بزرگ باشد ممکن است تاثیری نداشته باشد اما پلی کیستیک یا همان کیست های ریز سبب می شود سطح تستسترون را بالا نشان دهد، اما سطحی که سنجیده می شود سطح تستسترون آزاد است که تاثیر زیادی به وجود کیست ها ندارد .

چگونه می توان میزان استروژن را کاهش و تستسترون را افزایش، داد؟

استروژن بالا خونریزی های شدید در قاعدگی را در پی دارد ، راه حل های افزایش تستسترون در ابتدا بررسی شد.

آیا کاشت تستسترون مشکلات یائسگی را برطرف می کند؟

کاشت تستسترون یکسری از مشکلاتی که مربوط به کمبود تستسترون است را برطرف می کند که البته مهم و زیاد هستند را برطرف می کند.

آیا هورمون تستسترون به منظور درمان علائم یائسگی است؟

خیر این هورمون برای درمان یائسگی نیست، یائسگی یک بیماری نیست و روند طبیعی زندگی خانم ها است که افزایش تستسترون برای کاهش این علائم کمک کننده است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها