درمان قطعی HPV

آیا درمان قطعی HPV وجود دارد؟ اچ پی وی از ویروس های شایع است که علت آلودگی با این ویروس 99 درصد از طریق رابطه جنسی است. بیمارانی که HPV در آن ها مثبت می شود اغلب این ترس را دارند که این ویروس را به فرزند و یا دیگر اعضای خانواده خود منتقل کنند، باید گفت HPV از راه های غیر جنسی منتقل نمی شود و نگرانی در این خصوص بی مورد است، اما اینکه گفت تنها از طریق رابطه جنسی منتقل می شود اشتباه است.

انواع HPV

اچ پی وی بیش از 200 نوع ویروس دارد که گاها برخی از این نوع ها می توانند باعث ایجاد زگیل شوند و برخی دیگر باعث سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان حنجره، سرطان مقعد، سرطان ولو و سرطان قسمت پنیس در آقایان شود.
بیش از 90 درصد افرادی که رابطه جنسی دارند، ممکن است که مبتلا به اچ پی وی شوند.
باید گفت اچ پی وی با سرطان کاملا متفاوت است، اچ پی وی ویروسی است که می تواند باعث سرطان شود، اما مثبت بودن تست HPV به معنای سرطان نیست، از زمانی که اچ پی وی بیمار مثبت می شود تا زمانی که تبدیل به سرطان شود بین 5 تا 20 سال زمان لازم دارد.

درمان قطعی HPV

آیا انجام تست HPV در افراد بالای 30 سال الزام دارد؟

علت آنکه این تست غربالگری بسیار توصیه می شود این است که، در صورت تشخیص زودهنگام HPV می توان از ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.
مثبت شدن اچ پی وی نه تنها ناراحتی ندارد، بلکه باید خوشحال بود که این ویروس خطرناک، تشخیص داده شده است و می توان با راهکار هایی زیر نظر متخصص زنان آن را درمان کرد.
سرطان دهانه رحم و ارتباط آن با HPV
سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع بانوان است، تنها مزیتی که این سرطان دارد این است که می توان در صورت تشخیص از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

چه اقداماتی بعد از مثبت شدن HPV باید انجام داد؟

در ابتداد لازم است سیستم ایمنی تقویت شود .
بعد از آن باید واکسن HPV تزریق شود، این ویروس در بافت مخاط ایجاد بیماری می کند، برای افزایش مقاومت بدن در مقابل این ویروس لازم است واکسن تزریق شود، واکسن می تواند مقاومت بدن را 40 برابر بیشتر در مقابل HPV کند، و از عوارض ایجاد شده توسط ویروس جلوگیری کند.
نوع 18 و 16مهاجم ترین نوع ویروس است، این بدان معنی است که اگر فردی به این نوع از ویروس گرفتار شده باشد، لازم است دهانه رحم، کولپوسکوپی شود. کولپوسکوپی به این معنی است که با دوربین مخصوص دهانه رحم توسط متخصص زنان بررسی شود سپس با اسید آزمایش انجام گردد و از نقاطی که مشکوک هستند بافت برداشته شود و برای بررسی های بیشتر به پاتولوژی ارسال شود، در صورتی که این بافت ها نیز دچار مشکل شده باشند باید متناسب با اختلال ایجاد شده عمل مناسب انجام شود.

نیاز به انجام تست HPV پارتنر

خیلی از خانم ها بعد از مثبت شدن تست HPV این سوال را می پرسند که آیا شریک جنسی آن ها هم باید تست انجام دهند؟
HPV در آقایان متفاوت است، زیرا بافت مخاطی ندارند و احتمال ابتلا به سرطان در آن ها بسیار پایین است به همین دلیل نیازی به اقدامات غربالگری برای شریک جنسی نیست، لازم به ذکر است که آقایان بیشتر انتقال دهنده هستند. اگر در آقایان HPV مثبت باشد یا همراه با زگیل باشد، باید خانم حتما بررسی شود.

برداشت دهانه رحم بعد از مثبت شدن HPV

خیلی ها این سوال را دارند که برداشت دهانه رحم چه مشکلی ایحاد می کند، در پاسخ باید گفت در خانم ها در سن بالا برداشت دهانه رحم مشکلی ایجاد نمی کند، اما در خانم های جوان که زایمان نداشته اند و یا تصمیم به بارداری دارند، می تواند سبب مشکل در باروری، زایمان زودرس و سقط جنین شود.

آیا درمان قطعی برای HPV وجود دارد؟

می توان با مشورت پزشک مربوطه از پیشرفت ویروس جلوگیری کرد، همچنین با تقویت سیستم ایمنی می توان ویروس را دی اکتیو کرد. پس این ویروس از بین نمی رود تنها می توان با کمک دستورالعمل هایی آن را غیر فعال کرد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها