درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن چیست؟ عفونت واژینال علل مختلفی دارد. واژن بافت و ارگانی در بدن است که به صورت ذاتی، دارای میلیون ها میکروب و باکتری است که اکثریت آن ها باکتری های مفید و کارساز برای بدن هستند. اما گاهی اوقات برخی از باکتری و میکروب های فرصت طلب در واژن رشد می کنند و بیمار را به عارضه عفونت واژن دچار می کند.

دلیل رشد باکتری های موجود در واژن

دلایل زیادی برای رشد این باکتری ها و میکروب ها موجود است، از جمله این موارد می توان به ضعف سیستم ایمنی، آلودگی به بیماری های جنسی، بیماری های مزمن همچون دیابت یا برخی از بیماری هایی که فرد مجبور به استفاده از کورتون و دارو های خاص است، استفاده از دخانیات و زخم دهانه رحم که در اثر عفونت مزمن ایجاد می شود و چون منبعی برای رشد باکتری ها و ویروس ها است، ممکن است بیمار بعد از مصرف دارو تنها یک یا دو هفته علائمی نداشته باشد، اما بعد از یک دوره مجدد عفونت شروع شود. این موارد همگی می تواند بیمار را دچار عفونت مزمن واژن کند.

بهترین اقدام بعد از بروز عفونت مزمن واژینال

یکی از مهم ترین مواردی که جراح زیبایی زنان و متخصص در این زمینه باید به تست HPV بیمار توجه کند، عفونت های مزمن واژن است. به این دلیل که تمام عفونت ها با یکدیگر همزیستی دارند و ممکن است وقتی بیمار دچار عفونت مزمن واژن است به ویروس HPV  نیز مبتلا باشد، همچنین ممکن است خود ویروس باعث ایجاد علائم در فرد شود و تا زمانی که بیمار دچار زخم و عفونت باشد، HPV از بین نمی رود، در نتیجه بیمارانی که طولانی مدت دچار عفونت هستند حتما باید HPV  آن ها چک شود. علاوه بر این در تمام بیمارانی که در سنی بالای   30 سال هستند لازم است HPV چک شود. زیرسن  30 سال اگر بیمار دچار زخم دهانه رحم و عفونت مزمن باشد، مجدد باید HPVچک شود. اگر به هر دلیل HPV  مثبت باشد، لازم است حتما واکسن زده شود زیرا واکسن کمک بسیار موثری برای از بین بردن ویروس می کند.

درمان قطعی عفونت واژن

گاهی آنقدر عفونت شدت دارد که دیگر درمان دارویی اثری در بیمار ندارد، زیرا واژن به دارو ها مقاوم است پس بهتر است از روش های گرما یا سرما استفاده کرد. در حال حاضر استفاده از فریز منسوخ شده است و لیزر بهترین عملکرد را در این زمینه داشته است. زخم دهانه رحم در حقیقت یک التهاب دهانه رحم است که باعث تغییر شکل سلول ها شده است و منبعی برای عفونت ها می باشد. لیزر در این موارد به از بین بردن زخم و درمان عفونت کمک میکند، با از بین بردن زخم، میکروب ها و باکتری ها نیز از بین می روند زیرا لیزر مکان امن میکروب ها را به کل نابود می کند.

لازم به ذکر است قبل از اینکه زخم درمان شود، از جهت اینکه زخم، زخم بدخیمی نباشد حتما باید از زخم نمونه برداری شود تا بررسی های لازم انجام شود. نباید هرگز بدون پاتولوژی زخم سوزانده شود زیرا ممکن است یک بدخیمی در ناحیه زخم باشد و با سوزاندن سطح بیمار در چند سال آینده دچار سرطان شود. بانوان عزیز باید توجه داشته باشند، زمانی که دچار عفونت شدند حتما باید بررسی های لازم توسط متخصص انجام شود، تا علت بروز عفونت پیدا شود. گاهی به علت کاهش هورمون های زنانه و شروع یائسگی است که فرد دچار خشکی واژن و عفونت می شود و فرد نگرانی بی موردی دارد، که باید از این جهت مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرند. بسته به شرایط، علائم و جواب تست ها بهترین روش درمان در کوتاه ترین زمان ممکن، توسط دکتر لیلا خلیلی برای شما انتخاب می شود.

در صورت عدم درمان عفونت واژن ، میتوان لابیاپلاستی انجام داد ؟

بانوان عزیز باید بدانند که سلامتی در قیاس با زیبایی در اولویت قرار دارد. بنابراین اگر به هر نوع عفونت در ناحیه واژینال دچار هستید ، پیش از انجام عمل های زیبایی ناحیه تناسلی ، همچون لابیاپلاستی ، باید جهت درمان عارضه به متخصص رجوع نمایید. بعد از پایان روند درمانی ، با تایید پزشک خود می توانید تحت جراحی زیبایی لابیا قرار بگیرید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها