درمان فوری خشکی واژن

درمان فوری خشکی واژن چیست؟ خشکی واژن مشکلی است که مهمترین علت آن کاهش هورمون استروژن است که علت کاهش هورمون استروژن در خانم ها، یائسگی است، اما به علل مختلف ممکن است سطح هورمون استروژن کاهش پیدا کند، همینطور به علل مختلف ممکن است خشکی واژن در خانم ها حتی در دوره جوانی ایجاد شود.

 

دلایل اصلی بروز خشکی واژن

از مهم ترین علت خشکی واژن، یائسگی است، اما در موارد دیگر همچون استفاده از دارو ها  به خصوص داروهای اعصاب، دارو های ضد بارداری، بیماری های روان، استفاده از دخانیات، استفاده از کاندوم و درمان برخی از بیماری ها مثل سرطان ها و یا هر بیماری که بیمار مجبور به استفاده از شیمی درمانی و پرتو درمانی، در خشکی واژن موثر است.

خشکی واژن علاوه بر اینکه می تواند در زمان نزدیکی باعث بروز مشکل شود، می تواند باعث بروز سوزش، درد و یا گاهی خونریزی شود و البته در موارد شدید می تواند مشکلاتی مثل سوزش شدید، درد شدید، زخم در ناحیه ژنیتال، خصوصا در قسمت داخلی لبیاها، عفونت های مکرر، مزمن، سوزش و تکرر ادرار شود.

علت اینکه در طول شیمی درمانی بیمار دچار مشکل می شود، این است که سطح هورمون ها کاهش پیدا می کند و بیمار دچار یائسگی می شود،سطح استروژن  به شدن کاهش پیدا می کند. در خیلی از موارد می توان برای درمان از هورمون تراپی استفاده کرد، اما در رابطه با سرطان سینه، بیمار نه تنها نمی تواند از هورمون استفاده کند، بلکه دارو های آنتی استروژن نیز دریافت می کند، در نتیجه بیمار دچار خشکی واژن شدید می شود.

 

درمان فوری خشکی واژن

درمان فوری خشکی واژن

یکی از روش های خیلی موثر در درمان، استفاد از ترموتراپی، یا همان گرما درمانی است که شامل، لیزر یا آراف می شود. علت خشکی واژن کاهش هورمون های جنسی، خصوصا استروژن  و کاهش خونرسانی است. از آنجا که واژن فاقد غدد  است و زمانی که خشکی ایجاد می شود، واژن تغذیه نمی شود، این امر سبب می شود بافت تحلیل و آتروفی شود  و اگر درمان صورت نگیرد حتی لایه های سطحی را از بین می برد، و این روند باعث بروز زخم و سوزش می شود.

برای درمان در مرحله اول لیزر بسیار کاربردی است، لیزر واژینال و یا آر اف واژینال، گرمای زیادی را به بافت واژن منتقل می کند و حدود 70 درجه گرما در واژن ایجاد می شود. 70 درجه دمای بالایی است، اما از آنجا که بافت واژن با بافت پوست متفاوت است و بافتی مرطوب است، این گرما باعث گرم شدن، آب موجود در بافت می شود و گرمای منتقل شده،  باعث افزایش خونرسانی می شود و از طرف دیگر سلول هایی که در اکثر کمبود استروژن به صورت خاموش شده اند، مجدد تحریک می شوند و تغذیه بافت فراهم می گردد، این روند باعث می شود بافت مرده واژن که حالتی اتروفی و خشک پیدا کرده است، تغییر پیدا کند و سبب جوانسازی مجدد بافت واژن شود.

منظور از جوانسازی، از بین بردن چروک ها نیست، بلکه برگشت عملکرد واژن است، زیرا زمانی که واژن خشک می شود، عملکرد خود را از دست می دهد و به نوعی پیر شده است و لازم است اقداماتی برای بازگشت به حالت قبل انجام شود.

در قسمت واژن زمانی که لیزر استفاده می شود، چون واژن می تواند مقدار زیادی خون را به سمت داخل هدایت کند، در ناحیه بیرونی هم می تواند تاثیر گذار باشد. در بیمارانی که نیم توانیم در قسمت بیرونی، لیزر واژینال استفاده کنیم، بهترین روش استفاده از لیزر است اما از آنجا که نمی توان برسطح پوست، گرمای زیادی انتقال دهیم، می توانیم از دستگاه جدید، آر اف eva در زنان استفاده کنیم. این دستگاه این امکان را ایجاد می کند که بدون اینکه باعث سوختگی بافت شود، از گرما برای افزایش خونرسانی ناحیه ژنیتال و کاهش زخم ها استفاده کنیم.

ایا خونریزی بعد از یائسگی می تواند دلیل بر خشکی باشد؟

این احتمال وجود دارد، اما هر خونریزی بعد از یائسگی یک علامت از سرطان می تواند باشد. لازم است در ابتدا منشا خونریزی مشخص شود و بعد از آن به دنبال درمان بود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها