درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه به چه صورت است ؟ در ادامه به توضیحات دکتر خلیلی توجه کنید. مثانه، ارگان توخالی در لگن است که ادرار را دخیره می کند. در خانم ها، دیواره جلوی واژن از مثانه محافظت می کند که این دیواره می تواند با بالا رفتن سن، ضعیف و یا سست شود. البته استرس های فیزیکی مانند زایمان نیز می توانند به دیواره واژن آسیب بزنند. اگر تخریب دیواره زیاد باشد، مثانه افتادگی پیدا می کند بدین معنا که دیگر توسط واژن محافظت نخواهد شد. شرایطی که می تواند منجر به بروز مشکلات ادراری و بی اختیاری ادرار استرسی هنگام سرفه یا عطسه شود.

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

افتادگی مثانه که با عنوان پزشکی سیستوسل نیز شناخته می شود، با توجه به میزان افتادگی مثانه از واژن، به چهار درجه تقسیم می شود:

  • درجه یک (خفیف). تنها بخش کوچکی از مثانه به سمت واژن افتادگی پیدا می کند.
  • درجه دو (متوسط). میزان افتادگی مثانه به حدی است که به دهانه واژن می رسد.
  • درجه سه (شدید). مثانه از بدن و از طریق دهانه واژن، بیرون می زند.
  •  درجه چهار (کامل). تمام مثانه به طور کامل از واژن بیرون می زند که با دیگر فرم های افتادگی ارگان های لگنی نیز همراه خواهد بود.

افتادگی مثانه از جمله مشکلاتی است که عمدتا با یائسگی در ارتباط است. چرا که قبل از یائسگی، هورمون استروژن به میزان کافی در بدن تولید می شود و عضلات و ماهیچه های اطراف و داخل واژن، استحکام کافی را خواهند داشت. به مرور زمان و بالا رفتن سن که از میزان تولید استروژن کاسته می شود، عضلات ضعیف می شوند و افتادگی مثانه ایجاد خواهد شد.

در صورتی که افتادگی مثانه از نوع درجه یک (خفیف) باشد و منجر به بروز درد و ناراحتی نشده باشد، نیازی به اقدامات درمانی یا جراحی نخواهد بود، به گونه ای که از بیمار خواسته می شود از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند. در موارد شدیدتر، درمان با توجه به مواردی از قبیل سن، وضعیت سلامتی، اولیت های درمان و شدت افتادگی مثانه در نظر گرفته می شود.

 

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

از جمله درمان های غیر جراحی افتادگی مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 پساری. پساری، دستگاهی است که داخل واژن قرار می گیرد تا مثانه در جای خود ثابت نگه داشته شود. پساری باید کاملا تمیز نگه داشته شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید. این دستگاه باید توسط پزشک برداشته و تمیز شود، اما برخی پساری ها به گونه ای طراحی شده اند که خود فرد می تواند این کار را انجام دهد. معمولا همراه با پساری، از کرم استروژن به منظور پیشگیری از بروز عفونت و تحلیل دیواره واژن استفاده می شود.

درمان جایگزینی استروژن. بسیاری از خانم هایی که دچار افتادگی مثانه شده اند، می توانند از مزایای این روش غیر جراحی بهره مند شوند، چرا که استروژن به افزایش استحکام عضلات و ماهیچه های واژن کمک می کند.

درمان دارویی افتادگی مثانه

درمان جایگزینی استروژن، برای افتادگی مثانه و به منظور کمک به استحکام بافت های داخل و اطراف واژن مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که این روش درمانی مناسب همه افراد نیست، به عنوان مثال، خانم هایی که مبتلا به برخی انواع سرطان هستند، نمی توانند تحت این درمان قرار بگیرند.

همان طور که می دانید، بعد از یائسگی، تولید استروژن به طور طبیعی در بدن متوقف می شود و عضلات و ماهیچه های واژن به مرور زمان ضعیف می شوند. در افتادگی مثانه خفیف، استروژن می تواند به بهبود علائم افتادگی مانند ضعیف شدن واژن و بی اختیاری کمک کند. در افتادگی مثانه شدید، ممکن است درمان جایگزینی استروژن همراه با سایر روش های درمانی تجویز شود.

استروژن می تواند به صورت خوراکی (قرص) یا کرم (موضعی) تجویز شود. فرم کرم این روش درمانی، جذب سیستمیک پایینی دارد و اثر موضعی در ناحیه را به همراه خواهد داشت، با این حال، احتمال بروز عوارض نسبت به فرم خوراکی کمتر می باشد. استعمال استروژن ها در قسمت قدامی واژن و مجرای ادرار می تواند به تسکین علائم ادراری مانند بی اختیاری اضطراری کمک کند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها