درمان عوارض یائسگی

بهترین روش برای درمان عوارض یائسگی کدامند؟ یائسگی یک روند طبیعی در زندگی هر خانم است، در سن حدود 48 تا 52 سالگی این اتفاق به صورت روتین ایجاد می شود و موضوع عجیبی نیست، اما عوارضی که دارد می تواند خانم ها را اذیت کند، عوارض یائسگی به علت کاهش هورون استروژن بسیار مهم است اما کاهش سایر هورمون ها همچون تستسترون یا همان هورمون مردانه می تواند باعث ایجاد عوارض در خانم ها شود.

خشکی واژن، عفونت های مکرر، پیری پوست، شلی لبیامینور ها و لبیا ماژور ها، چسبندگی لبیا ها در مواردی که خشکی زیاد باشد، افسردگی، بی حالی ، ریزش موها، تکرر ادار، بی اختیاری ادرار، سوزش ادرار و گرگرفتگی می تواند از علائم یائسگی باشد.

عوارض یائسگی درمان های مختلفی دارد، یکی از درمان های قدیمی استفاده از لوبریکن ها، روغن ها و نرم کننده ها می باشد، که البته این ها هیچ کدام درمانی نیستند تنها به  منظور رفع مشکل به صورت موقتی استفاده می شوند.

روش دیگر برای درمان عوارض یائسگی هورمون تراپی است، هورمون تراپی در خانم های یائسه بسیار مهم است، خیلی از خانم های یائسه از هورمون تراپی ترس دارند، به این دلیل که این هورمون ها همچون شمیر دو لبه عمل می کنند، ممکن است باعث افزایش مختصر هورمون های سرطان سینه در خانم ها شوند.

اما به خانم هایی که در سن قبل از 50 یائسه می شوند، در 4 سال ابتدایی یک هورمون تراپی داشته باشند.

درمان عوارض یائسگی

خشکی واژن در یائسگی

می توان گفت خشکی مهم ترین عارضه یائسگی است، زیرا گرگرفتگی هم ممکن است بعد از سال ها رفع شود اما خشکی هر چقدر هم که بگذرد، علائم خشکی شدید تر می شود.

حتی اگر هورمون تراپی هم انجام شود، خیلی نمی تواند خشکی بیمار را رفع کند.

یکی از درمان های موثر در خشکی واژن خانم ها استفاده از وسایل ایمنی است، که شامل آر اف، لیزر و… می تواند باشد. لیزر یک درمان موثر برای درمان خشکی واژن در خانم ها معرفی شده است، از سال 2008 برای خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه بوند استفاده شد، به دلیل اثر فوق العاده لیزر از آن به عنوان انقلابی در درمان بیماری های زنان یاد می شود، چراکه خیلی موثر در درمان خشکی و جوانسازی واژن است.

روش کار لیزر در بازگشت عملکرد واژن

مخاط واژن یک سری سلول دارد که در دوران یائسگی عملکرد آن ها کاهش پیدا می کند، و به حالت خاموش تبدیل می شوند.در اثر حرارت زیادی که به آن ها وارد می شود، شوکی در آن ها ایجاد می شود که همین شوک باعث می شود سلول ها مجدد حالت فعال خود را به دست آورند.

برای کاهش عوارض یائسگی نیاز به چند جلسه لیزر است؟

در صورتی که فرد دچار مشکل خشکی واژن باشد، نیاز به 3 جلسه به صورت متوالی به مدت یک ماه نیم انجام می دهد بعد از این مدت به خود بیمار بستگی دارد، هر زمان که احساس به بازگشت خشکی داشته باشد، یادآور انجام می دهد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها