Treatment of resistant infections

فهرست مطالب

درمان عفونت های مقاوم

درمان عفونت های مقاوم

بسیاری از خانم ها در دوره هایی از زندگی خود با علائمی از عفونت واژن روبرو شده اند و سراغ درمان رفته اند که معمولا این قبیل عفونت ها با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک به راحتی درمان می شوند. اما گاهی ممکن است برخی از این عفونت ها با مصرف آنتی بیوتیک درمان نشوند که به آن ها عفونت های مقاوم گفته می شود. اما در چنین مواردی چه درمانی باید در نظر گرفته شود؟

عفونت مقاوم واژن

عفونت واژنی می تواند در خانم ها و در هر رده سنی اتفاق بیفتد که برخی عوامل احتمال بروز را افزایش می دهند و حتی در برخی مواقع ممکن است عفونت برای چند بار در طول سال تکرار شود که این حالت به عنوان عفونت قارچی مقاوم یا پیچیده در نظر گرفته می شود و علت اصلی بروز آن رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا آلبیکنز می باشد، قارچی که به طور طبیعی در بدن ما یافت می شود.

Treatment of resistant infections

عفونت مقاوم می تواند به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن و یا خشکی واژن اتفاق بیفتد و با علائم زیر همراه باشد:

 • ورم و التهاب واژن و لابیاها
 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی
 • بازگشت مجدد عفونت بعد از درمان
 • بروز عفونت شدید

علت بروز عفونت های مقاوم

از جمله دلایل بروز عفونت های مکرر و مقاوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم درمان عفونت اولیه
 • ابتلا به بیماری های مقاربتی به خصوص در افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند و از ابزارهای پیشگیری استفاده نمی کنند
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند سرطان، ایدز و دیابت
 • مصرف قرص های ضد بارداری یا داروهای استروئیدی
 • تغییرات هورمونی
 • وجود قارچ های مقاوم به درمان

چه درمانی برای عفونت های مقاوم در نظر گرفته می شود؟

قطعا درمان دارویی برای عفونت های مقاوم موثر واقع نمی شود و در ابتدا نیاز است که علت اصلی بروز مشخص و سپس درمان در نظر گرفته شود. از جمله روش های درمانی موثر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلاسماتراپی

یکی از موثرترین روش ها برای درمان عفونت های مقاوم، پلاسماتراپی است که خون از بدن فرد گرفته می شود، داخل دستگاه سانتریفوژ قرار می گیرد و پلاسمای جدا شده که غنی از پلاکت است، به ناحیه تناسلی تزریق خواهد شد. انجام این روش نه تنها به درمان عفونت کمک می کند، بلکه مزایایی مانند جوانسازی واژن، رفع علائمی از قبیل درد و سوزش و رفع خشکی واژن را به همراه دارد، از طرفی، دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است و نیازی به بستری شدن ندارد.

معمولا توصیه می شود این روش در چند جلسه تکرار شود تا به رفع کامل عفونت کمک شود. توصیه می شود تا چند روز بعد از درمان از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری شود، از نشستن در وان یا رفتن به استخر باید خودداری شود و فرد تا سه هفته نباید رابطه جنسی داشته باشد. در صورتی که آنتی بیوتیک نیز تجویز شده باشد، دوره درمان باید تکمیل گردد.

از دیگر روش های موثر در درمان عفونت های مقاوم می توان به لیزر اشاره کرد که اشعه ساطع شده از لیزر به عمق لایه های واژن نفوذ می کند و منجر به تولید کلاژن سازی می شود و در نهایت، علاوه بر برطرف شدن عفونت شاهد رفع علائمی از قبیل خشکی واژن و یا کاهش ترشحات نیز خواهیم بود. لیزر درمانی نیز نتایج سریع با دوره نقاهت بسیار کوتاه را به همراه دارد و بدون نیاز به بی حسی و بیهوشی قابل انجام است.

بعد از انجام این روش نیز باید به مدت چند هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری شود، نیاز است که بهداشت به طور کامل رعایت و ناحیه تناسلی کاملا خشک نگه داشته شود. از رفتن به استخر، نشستن در وان و انجام فعالیت های سنگین به مدت چند هفته باید خودداری شود.

دکتر لیلا خلیلی

دکتر لیلا خلیلی

متخصص زنان و زایمان و زیبایی، فلوشیپ جراحی زیبایی پلاستیک از آمریکا، فلوشیپ جراحی زیبایی زنان از آمریکا و اروپا، ملقب به مونالیزا در بین جراحان زیبایی...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =