درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

یکی از بیماری های شایع دردوران باروری سندرم تخمدان پلی کیستیک است که به گفته دکتر لیلا خلیلی علت دقیق بروز این بیمار هنوز ناشناخته می باشد در زیر به برخی از علائم این بیماری اشاره شده است:

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک
درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک از فردی به فردی دیگر از لحاظ شدت و نوع متفاوت است و اغلب این علائم بعد از اولین دوره قاعدگی شروع می شود . در زیر به علائم اصلی این بیماری اشاره شده است:

قاعدگی های نامنظم

قاعدگی نامنظم از نشانه های اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک است منظور از قاعدگی نامنظم فاصله بین 35 روز در بین دو قاعدگی و یا عدم قاعدگی به مدت 4 ماه یا بیشتر است که در صورت مشاهده این نامنظمی قاعدگی باید حتما به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

افزایش هورمون های مردانه

افزایش این هورمون می تواند موجب رشد موهای زائد در صورت و بدن و ایجاد آکنه شود . که بروز این علائم می تواند از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده علایم فوق حتما باید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا در صورت تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک درمان صورت گیرد . تشخیص زود هنگام این بیماری می تواند در کاهش ابتلا به عوارضی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 کمک کند. در صورت داشتن قاعدگی های نامنظم و افزایش موهای زاید روی بدن یا صورت با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان می توانند راهنمایی های لازم را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

برای تحریک تخمک گذاری داروهایی توسط پزشک تجویز می شود که باید بطور مرتب مصرف شود .

یکی از روش درمانی سندرم تخمدان پلی کیستیک در صورت پاسخ نگرفتن از روش دارو درمانی جراحی است . جراحی سندرم تخمدان پلی کیستیک با یک جراحی بروی تخمدان با استفاده لاپاراسکوپی صورت می گیرد در این جراحی یک شکاف کوچک بروی شکم ایجاد می شود از طریق این شکافت یک لوله که متصله به یک دوربین است وارد ناحیه مورد نظر می شود . توسط این دوربین تصاویری از تخمدان و اعضای مجاور گرفته می شود.

به منظور سوزاندن سوراخ های موجود در فولیکول روی سطح تخمدان ها  با استفاده از انرژی الکتریکی یا لیزر، پزشک وسیله مخصوص را از طریق شکاف ایجاد شده وارد ناحیه مورد نظر می کند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها