درمان خشکی واژن با لیزر واژینال

آیا درمان خشکی واژن با لیزر واژینال امکان پذیر است؟ در حال حاضر درمان های لیزر واژینال، برای درمان علائمی که معمولاً پس از یائسگی مشاهده می شوند، به زنان ارائه می شود. استروژن کم بعد از یائسگی می تواند باعث خشکی واژن و التهاب، درد در هنگام مقاربت و علائم ادراری شود. خشکی واژن یا آتروفی واژن می تواند دردناک باشد. اغلب اوقات، زنان از این شرایط خجالت می کشند یا فکر می کنند، این فقط یک قسمت طبیعی از پیری است. در حالی که به راحتی می توانند با کمک لیزر واژینال خشکی واژن را درمان کنند.

درمان خشکی واژن با لیزر واژینال

از لیزر واژینال نیز می تواند به منظور رفع خشکی واژن استفاده کرد، خشکی واژن به این معنی نیست که بیمار یائسه باشد و این یائسگی دلیل بر خشکی شده باشد، گاهی خانم های جوان هم به دلیل مصرف دخانیات، مصرف قرص های ضد بارداری و یا هورمونی همگی می توانند در خشکی واژن موثر باشند، که بهترین راهکار درمان در این افراد استفاده از لیزر است که می توان حتی با یک جلسه درمان خشکی بیمار را تا حد قابل توجهی درمان کند.

در مواردی که تنبلی تخمدان وجود دارد حتی استفاده از لیزر می تواند با افزایش خونرسانی به تخمدان باعث کم تر شدن پیشرفت این بیماری شود، زیرا این بیماری به طور کلی درمان نمی شود تنها می توان با استفاده از قرص و لیزر پیشرفت را کم کنیم.

درمان خشکی واژن

امروزه جدیدترین درمان ها شامل جراحی زنان با حداقل تهاجم و لیزر درمانی غیرتهاجمی برای بانوان ارائه می شود. بسته به شرایط هر فرد ممکن است بهترین روش درمان خشکی واژن متفاوت است.
خشکی واژن معمولاً در صورت کاهش سطح استروژن ایجاد می شود. استروژن یک هورمون است و از جمله بسیاری از عملکردهای آن، مرطوب نگه داشتن پوست واژن و ولو است. استروژن کم، بافت پوست افراد را تغییر می دهد و ممکن است منجر به خشکی یا نازک شدن (آتروفی) شود. شایعترین علل عبارتند از:
درمان سرطان پستان یا تخمدان
هیسترکتومی (برداشتن رحم)
یائسگی

آتروفی واژن می تواند باعث موارد زیر شود:

درد یا خونریزی در حین رابطه جنسی
عفونت های دستگاه ادراری (UTI)
خارش یا تحریک واژن

درمان خشکی واژن با لیزر واژینال

بهترین کاندید ها برای لیزر واژینال چه افرادی هستند؟

این روش درمانی محدودیت های جدی ندارد، تمامی افرادی که از خشکی واژن رنج می برند، می توانند از این روش درمان استفاده کنند.
افرادی که با افزایش سن خشکی واژن را تجربه می کنند، کاندید خوبی برای لیزر واژینال هستند.
همچنین بانوانی که با ورود به دوران یائسگی خود از خشکی و گشادی واژن ناراحت هستند، لیزر می تواند موثر باشد.
در نتیجه می توان گفت همه افراد می توانند از روش درمانی لیزر واژینال استفاده کنند، به جز خانم های باردار و افرادی که دچار بیماری های سیستمیک و موضعی حاد هستند.

درمان خشکی واژن با لیزر واژینال

برخی از زنان با استفاده از کرم ها، روان کننده ها یا استروژن درمانی از خشکی واژن رهایی می یابند. اما اگر این روش های درمانی موفقیت آمیز نبوده و یا به دلایل دیگر نمی توانید هورمون درمانی کنید، ممکن است زمان آن باشد که به درمان لیزر واژن بپردازیم.
لیزر واژینال یک روش سریع (حدود 5 دقیقه) است که نیازی به بیهوشی ندارد. متخصص زنان یک پروپ کوچک را وارد واژن می کند.
موج الکترومغناطیسی با رسیدن به امپدانس بافت، گرما تولید می کند. این امر منجر به تحریک تولید کلاژن در بافت می شود. لیزر برای زنان، چه برای زیبایی (روشهای جراحی پلاستیک) و چه برای عملکرد درمانی به بازار عرضه شده است.

تعداد جلسات لیزر برای درمان خشکی واژن

اینکه برای هر فرد چند جلسه لیزر نیاز است بسته به نیازی است که هر فرد برای درمان لازم دارد. تعداد جلسات مورد نیاز لیزر باید توسط جراح زیبایی زنان تعیین شود، اما به طور معمول بعد از 2 تا 3 جلسه فرد نتایج خوبی از درمان می گیرد.
همچنین برای عفونت ادراری مکرر در زنان لیزر واژینال بسیار موفق عمل کرده است. در مطلب رفع عفونت های مزمن با لیزر واژینال در این رابطه توضیح داده شده است.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها