درمان تنبلی تخمدان

بهترین روش درمان تنبلی تخمدان چیست؟ سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS از هر 10 زن 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و یکی از شایع ترین عدم تعادل هورمونی در بین زنان در سنین باروری است. در حالی که موهای ناخواسته روی صورت، آکنه، نازک شدن مو، بی حالی، نوسانات خلقی، افزایش وزن بر ظاهر فیزیکی و سلامت روانی افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تأثیر می گذارد، مسائل جدی تری مانند ناباروری، درد لگن، قاعدگی های دردناک، اختلال در قاعدگی وجود دارد. چرخه، فشار خون بالا و غیره که می توانند به دلیل این عدم تعادل هورمونی ظاهر شوند.

در برخی موارد، یک زن به اندازه کافی هورمون های مورد نیاز برای تخمک گذاری را تولید نمی کند. وقتی تخمک گذاری اتفاق نمی افتد، تخمدان ها می توانند کیست های کوچک زیادی ایجاد کنند. این کیست ها هورمون هایی به نام آندروژن می سازند. زنان مبتلا به PCOS اغلب سطوح بالایی از آندروژن دارند. این می تواند مشکلات بیشتری را در چرخه قاعدگی زنان ایجاد کند. داروهای خاصی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد، با این حال، برخی تغییرات در رژیم غذایی همراه با یک سبک زندگی فعال می تواند عملکرد تخمدان ها و کنترل این کیست های پر از مایع را به حالت عادی بازگرداند.

درمان تنبلی تخمدان

چه مواردی باعث تنبلی تخمدان می شود؟

علت دقیق تنبلی تخمدان مشخص نیست. بسیاری از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان مقاومت به انسولین دارند. این بدان معناست که بدن نمی تواند به خوبی از انسولین استفاده کند. سطح انسولین در بدن انباشته می شود و ممکن است باعث افزایش سطح آندروژن شود. چاقی همچنین می تواند سطح انسولین را افزایش دهد و علائم را بدتر کند. اگر مادر یا خواهر شما مبتلا به تنبلی تخمدان باشد، ممکن است احتمال ابتلا به بیشتر باشد.

علائم تنبلی تخمدان

  • پریودهای از دست رفته، پریودهای نامنظم یا پریودهای بسیار سبک
  • تخمدان هایی که بزرگ هستند یا کیست های زیادی دارند
  • موهای زائد بدن، از جمله قفسه سینه
  • افزایش وزن به خصوص در اطراف شکم
  • آکنه یا پوست چرب
  • طاسی یا کم پشتی مو با الگوی مردانه
  • ناباروری
  • تکه های کوچک پوست اضافی روی گردن یا زیر بغل
  • لکه های پوستی تیره یا ضخیم در پشت گردن، زیر بغل و زیر سینه ها

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها ممکن است شامل سن شما، شدت علائم و سلامت کلی باشد. نوع درمان ممکن است به اینکه آیا می خواهید در آینده باردار شوید یا خیر بستگی دارد.

اگر قصد بارداری دارید، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر در رژیم غذایی و فعالیت، یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی بیشتر می تواند به کاهش وزن و کاهش علائم کمک کند. همچنین می تواند به بدن شما در استفاده موثرتر از انسولین، کاهش سطح گلوکز خون و ممکن است در روند تخمک گذاری کمک کننده باشد.

داروهایی که باعث تخمک گذاری می شوند. داروها می توانند به تخمدان ها کمک کنند تا تخمک ها را به طور طبیعی آزاد کنند. این داروها خطرات خاصی نیز دارند. آنها می توانند شانس زایمان چند قلو (دوقلو یا بیشتر) را افزایش دهند و می توانند باعث تحریک بیش از حد تخمدان شوند. این زمانی است که تخمدان ها هورمون های زیادی ترشح می کنند و می توانند علائمی مانند نفخ شکم و درد لگن ایجاد کند.

اگر قصد باردار شدن ندارید، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قرص های ضد بارداری، اینها به کنترل چرخه های قاعدگی، کاهش سطح آندروژن و کاهش آکنه کمک می کنند.

مصرف داروی دیابت. اغلب برای کاهش مقاومت به انسولین در PCOS استفاده می شود. همچنین ممکن است به کاهش سطح آندروژن، کاهش رشد مو و کمک به تخمک گذاری منظم کمک کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها