درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی چیست ؟ تبخال تناسلی یک عفونت ویروسی است که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود. علت ایجاد تبخال تناسلی ویروس هرپس یا تبخال می باشد.ویروس تبخال دونوع 1 و2 دارد.نوع 1 بیشتر باعث تبخال در لب ها می شوند و نوع 2اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه ی تناسلی در آلت مردان و زنان می شوند.

تبخال تناسلی یکی از بیماری های ویروسی است که بیشتر منشا آن از راه جنسی است، اگر فردی به تبخال تناسلی مبتلا شود لازم است سایر ویروس ها همچون hpv مورد بررسی قرار گیرد. متاسفانه تبخال تناسلی درمانی ندارد، به این دلیل که نوع ویروس ها اینگونه است. زمانی که آلودگی به تبخال ایجاد می شود، دیگر بیمار برای همیشه این ویروس را در بدن دارد، تنها لازم است اقداماتی انجام دهد که حمله ویروس را کاهش دهد. در زمان هایی که واکنش های ویروس زیاد باشد لازم است از روش های پرولاکتین استفاده شود و مدت طولانی دارو مصرف کنند که از عود مجدد ویروس جلوگیری کنند، به این دلیل ویروس هایی همچون تبخال، در زمانی که عود بیشتر باشد، ویروس قوی تر و حملات آن نزدیک تر می شود، در نتیجه افرادی که به صورت مکرر دچار این بیماری می شوند، باید برای خود ویروس تبخال هم پرولاکتین دریافت کنند که این ویروس در بدن ضعیف تر شود.

درمان تبخال تناسلی

بیشتر افرادی که به این ویروس ها مبتلا هستند دارای علائم نمی باشند و معمولااز وجود آنها بی خبر هستند.شایعترین این علائم در صورت ایجاد ،پیدایش تاول های کوچک و آبدار در ناحیه ی تناسلی است که بعد ازپاره شدن ،زخم های دردناکی ایجاد می کنند .

تبخال تناسلی در  برخی افراد ممکن است با ضایعاتی قرمزرنگ یا برجسته نمایان شوند و یا برخی هم،هنگام دفع ادرار، درد داشته باشند.

در خانمها ممکن است ترشحات آبکی واژینال هم مشاهده شود.  که پس از پیشرفت ،این ویروس  به صورت ضایعات تبخال تناسلی در  واژن و زخم دهانه رحم دیده می شوند در حالیکه پس از عود ، زخم ها در واژن ، پوست اطراف مقعد ، پاها و باسن ایجاد می شود.

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد ،بعد از ۲ روز تا ۲ هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید در  ناحیه تناسلی می کند و حدود 4هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند.

درمان تبخال تناسلی

راه های تشخیص تبخال تناسلی

  • ممکن است کاملا بدون نشانه باشد و تنها با آزمایش خون قابل تشخیص باشند.
  • آزمایش از ترشحات تاول های کنده شده.
  • تاول های متعدد پوست در ناحیه تناسلی.

درمان تبخال تناسلی

  1. البته هنوز روش قطعی برای درمان تبخال تناسلی وجود ندارد و  در صورت ابتلاء فرد باید  از مسکن و ضد درداستفاده کند.
  2. مصرف مایعات را زیاد کنند.
  3. در صورت عدم توانایی فرد برای ادرار کردن موقتا برای بیمار سوند گذاشته می شود.
  4.  پماد و قرص های آسیکلوویر طبق دستور و مجوز پزشک جهت جلوگیری و عود آن دومین راه درمان تسکین می باشد.

بهترین راه برای پیشگیری از این عارضه اجتناب از تماسهای جنسی پرخطر ،مشکوک،  بی بندوباری های  جنسی ،عدم داشتن شرکای جنسی متعد، اجتناب از آمیزش جنسی هنگام فعال بودن بیماری و استفاده از کاندوم است.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها