درمان بی اختیاری ادرار و افتادگی مثانه

مثانه بسیار عضو مقدسی است و به این گونه نمی باشد که بارها بتوانیم مثانه را تحت عمل جراحی قرار دهیم تقریبا می توان گفت فقط در اولین عمل جراحی است که یک عمل ایمن می باشد در جراحی های بعدی بدلیل چسبندگی هایی که در جراحی قبلی پیش می آید ممکن است در جراحی های بعدی مثانه در حین جراحی باز شود و یک پروسه طولانی را به همراه داشته باشد. در نتیجه باید دقت کنید که به سرعت نباید مثانه تحت عمل جراحی قرار گیرد قدم اول در درمان قدم غیر جراحی و دارویی می باشد. جراحی مثانه زمانی صورت می گیرد که مطمئن شویم راهی غیر از جراحی وجود ندارد.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار و افتادگی مثانه بوسیله لیزر

قدم اول درمان بی اختیاری ادرار و افتادگی مثانه درمان غیر جراحی است. یکی از این روش های جدید درمان بدون جراحی استفاده از لیزر می باشد که می تواند بروی بی اختیاری ادرار تاثیر بگذارد.

استفاده از لیزردر افرادی که واژن آن ها دچار کاهش ضخامت شده است می تواند 50 درصد علایم را بهبود دهد.

درمان بی اختیاری ادرار بوسیله O shot

O shot روش بسیار موثری وجدیدی است که در آمریکا و اروپا بکار می رود.

 O shot، با استفاده از فاکتور رشد موجود در بدن، تحریک کلاژن و بافت های پیوندی بدن، بی اختیاری ادرار را کاهش می دهد، بدین گونه که تزریق در برآمدگی مجاری ادرار انجام می شود، تا هم اندازه ماهیچه های دیواره واژن افزایش یابد و هم مجاری ادراری مسدود شوند.

درمان بی اختیاری ادرار بوسیله فیزیوتراپی

یکی دیگر از روش های درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی است. در این روش می توان با استفاده از وسایلی که می توانند عضلات را تحریک کنند و با استفاده از الکتروتراپی عضلات را تقویت کرد. ودر ادامه  فرد می تواند در منزل از پساری (یک وسیله قابل انعطاف از جنس سیلیکون) استفاده نماید.

استفاده از پساری ها در خیلی از خانم ها بخصوص خانم های مسن که نمی توان از روش های جراحی برای درمان بی اختیاری ادرارآن ها استفاده کرد بسیار موثر است.

درمان دارویی بی اختیاری ادرار

در درمان بی اختیاری ادرار درمان دارویی قدم دوم است زیرا درمان دارویی عوارضی مانند خشکی دهان، خشکی چشم و بی خوابی و بی قراری که بیمار را می تواند بسیار اذیت کند به همراه دارد.

اگر درمان های محافظه کارانه برای درمان بی اختیاری ادرار جواب نداد ما مجبور هستیم از درمان دارویی استفاده کنیم.

یکی دیگر از عوارض درمان دارویی بی اختیاری ادرار این است که  تا زمانی که بیمار از دارو استفاده می کند علایمی بروز نمی کند اما به محض اینکه مصرف دارو قطع گردد دو مرتبه علایم باز می گردند.

درمان بی اختیاری ادرار بوسیله جراحی

قدم آخر برای درمان بی اختیاری ادرار جراحی است. عمل جراحی باید در بیمارانی انجام شود که بی اختیاری ادرار آن ها بسیار شدید است و درمان های دارویی و درمان های دیگر در درمان این بیماری موثر واقع نشده است.

فقط با عمل جراحی ساده کشیدن مثانه، مشکل بی اختیاری ادرار حل نمی شود و برای درمان بی اختیاری ادرار از پروتز های مخصوص مثانه باید استفاده کرد زیرا افتادگی مثانه  مثل فتخ می ماند و بدون استفاده از پروتز چند ماه دیگر علایم باز می گردد.

همچنین از روش های عمل جراحی TOTو TVT که روش جراحی غیر تهاجمی می باشند، و به صورت سرپایی انجام می شود میتوان برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده کرد.

درمان بی اختیاری ادرار با پساری

در مواردی که افتادگی مثانه بسیار شدید نیست و خفیف است  نباید جراحی انجام شود یکی از روش های غیر جراحی که برای افتادگی مثانه و درمان بی اختیاری ادرار مورد استفاده قرار می گیرد پساری است که از حلقه های سیلیکونی مخصوص تشکیل شده است و  بافت شل شده مجرای ادراری را به حالت اول برمی گرداند . حلقه های سیلیکونی در زیر مجاری ادرار قرار می گیرند و با توجه به این که بافت سفتی را زیر مجرا ایجاد می کنند مانع از ریزش ادرار با عطسه، سرفه و یا افزایش فشار شکمی می شود همین طور در مواردی که افتادگی رحم یا مثانه داریم با استفاده از این حلقه ها می توان جلوی افتادگی رحم و مثانه به خارج از واژن را بگیریم.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها