درمان افتادگی احشای لگنی

درمان افتادگی احشای لگنی چیست؟ در صورتی که درمان شلی واژن و افتادگی احشای لگنی انجام نشود چه عوارضی دارد؟ منظور از واژینوپلاستی ترمیم کمپارتمان با قسمت خلفی واژن است، در حقیقت در قسمت فوقانی، مثانه و رحم قرار دارد و قسمت خلفی روی رکتوم و روده بزرگ را می پوشاند و مقعد را شامل می گردد.

 

کف لگن در خانم ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به این دلیل که لگن در خانم ها حالت استخوانی ندارد و به صورت فشیاست.در صورتی که عضلات کف لگن دچار آسیب شود، از حالتی که به صورت افقی است به کنارها تمایل پیدا می کنند و کف لگن حالتی توخالی پیدا می کند، زمانی که لگن خالی شود، احشای لگنی وارد قسمت توخالی می شوند، مهمترین عضوهای احشای لگنی مثانه و رحم است که به مرور زمان و به دلیل آنکه احشای لگنی به یکدیگر متصل هستند، به سمت پایین نزول می کنند، توصیه می شود به خانم ها بعد از اتمام سن باروری، حتما از نظر لگنی معاینه شوند، اگر شلی لگن وجود داشته باشد، ترمیم عضلات لگنی و کف لگن انجام بگیرد.

درمان افتادگی احشای لگنی

علل افتادگی احشای لگنی

علل مختلفی وجود دارد که باعث می شود واژن  و یا عضلات کف لگن شل شود:

افزایش سن و نیروی جاذبه یکی از مشکلات اصلی است.

ژنتیک بیمار نیز بسیار حائز اهمیت است، دیده شده است خیلی از بیماران حتی قبل از بارداری و یا ازدواج دچار شلی لگنی و افتادگی احشای لگنی شده اند.

بارداری نیز بسیار مهم است و به خصوص زایمان طبیعی، به این دلیل که عضلات پرینه در زایمان طبیعی کاملا پاره می شوند.

وجود بیماری های مزمن، همچون یبوست مزمن، سرفه مزمن، انجام وزرش و کار سنگین، استفاده از دخانیات و… همگی می تواند باعث شلی بافت و افتادگی مثانه، رحم و احشای لگنی شوند.

علائم شلی لگن و افتادگی احشای لگنی

ممکن است بیمار احساس سنگینی در ناحیه لگن داشته باشد.

خروج باد از واژن

تکرر و یا بی اختیاری ادرار

درد کمر و…

درمان افتادگی احشای لگنی

مهمترین و البته بهترین درمان، عمل جراحی است، یکی از این عمل ها عمل واژینوپلاستی و پرینورافی است که به منظور کمپارتمان خلفی در نظر گرفته می شود، در صورتی که افتادگی مثانه زیاد باشد، گرید 3 باشد، یعنی مثانه از حلقه بیرون بزند، لازم است عمل مثانه نیز انجام شود. در صورتی که رحم خیلی تمایل به پایین پیدا کند باید روش آویزان کردن رحم نیز انجام شود . عمل مثانه و رحم عمل های بزرگ و البته پر عارضه ای هستند و تنها در مواردی که وضعیت بیمار خیلی شدید باشد و یا بی اختیاری ادرار شدت داشته باشد، توصیه به انجام آن می شود.

این عمل به صورت سرپایی است و بیمار 5-6 ساعت بعد مرخص می شود و مراقبت خاصی ندارد تنها باید به توصیه های جراح زیبایی زنان خود توجه کنند.

تا یک ماه ورزش و رابطه جنسی نباید انجام شود.

استخر رفتن تا یک ماه بعد از جراحی نیز توصیه نمی شود.

درد عمل واژینوپرینو

خیلی از بیماران از درد این جراحی سوال می پرسند، نمی توان گفت دردی ندارد، به این دلیل که در این روش از درمان عضلات کشیده می شوند بیمار تا یک ماه بعد از جراحی در زمان نشتن و یا پاشدن ممکن است احساس کشیدگی و درد داشته باشد، اما این درد غیر قابل تحمل نیست و با مصرف مسکن و شیاف قابل کنترل است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها