درمان آندومتریوز

درمان آندومتریوز چیست؟ افزایش ضخامت آندومتر یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها شناخته است، به گونه ای که می توان گفت از هر 4 نفر یک نفر دچار علائم آندومتریوز می شوند. خانم ها ماهانه عادت ماهانه می شوند که بر اساس ژنتیک و فیزیولوژی هر خانم شرایط قاعدگی ماهانه در هر خانم متفاوت است، اما همه خانم ها باید هر ماه عادت ماهانه داشته باشند.

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با بیماری آندومتر و بی اختیاری ادراری

توجه به عادت ماهانه قبل از سن یائسگی

هر گونه بهم ریختگی در پریود و خونریزی های غیر طبیعی باید بررسی شود، به خصوص در سنین قبل از یائسگی لازم است بیشتر توجه شود، خیلی از خانم هایی در این دوره ممکن است پریود نداشته باشند و یا خونریزی های شدیدی داشته باشند و همه این علائم را شروع یائسگی برای خود تلقی کنند، درست است که قبل از شروع یائسگی بهم ریختگی در قاعدگی طبیعی است، اما می تواند زنگ خطری برای بیمار باشد، زیرا اکثر سرطان های رحمی در همین سن پیشرفت می کنند.

درمان آندومتریوز

ضخامت آندومتر

منظور از ضخامت بالای آندومتر این است که، گاهی بهم ریختگی هورمون و یا از نظم خارج شدن، دیواره رحمی ( آندومتر رحمی) ممکن است دچار ضخامت شود و سبب رشد بیش از اندازه سلول های آندومتر گردد.

آندومتر خاصیتی که دارد این است، اگر سلول هایش ضخیم شود، از حالت طبیعی خارج می شود و به مرور زمان دچار بدخیمی می گردد.

در صورتی که در مراحل اولیه متخصص زنان تشخیص دهد که سلول های  بیمار دچار هایپلازی است به این معنی که بیش از اندازه بزرگ شده اند، اگر این تشخیص زودهنگام باشد، می توان از پیشرفت جلوگیری کرد، اما اگر بیمار به علائم توجهی نداشته باشد و تشخیص انجام نشود به مراتب درمان بسیار مشکل تر می شود.

 دیگر علائم بیماری آندومتریوز

همانطور که گفته شد، اولین علائم آندومتریوز می تواند قاعدگی های نامنظم باشد، از دیگر علائم اندومتریوز شامل، درد های لگنی و لکه بینی  می باشد.در صورتی که فرد در سنین جوانی دچار آندومتریوز شود و به علائم توجهی نداشته باشد، به مرور زمان سبب چسبندگی های لگنی و در نتیجه نازایی می شود.

اما در حالت کلی از مهم ترین علائم بیماری آندومتریوز قاعدگی های نامنظم و دردهای شکمی است.

انجام کورتاژ تشخیصی

در صورتی که ضخامت آندومتر وجود داشته باشد لازم است در اتاق عمل، کورتاژ تشخیصی انجام شود، تا خونریزی بیمار کاهش پیدا کند.

اما در صورتی که ضخامت شدید نباشد می توان توسط متخصص زنان درمطب نمونه برداری به صورت سرپایی انجام شود.

درمان اندومتر با توجه به نتایج کورتاژ تشخیصی انجام می شود، ممکن است با استفاده از یک iud ، سوزاندان آندومتر و یا گاهی خارج کردن رحم، درمان انجام شود.

در نتیجه  در صورت مشاهده پریود های نامنظم و خونریزی های شدید لازم است هر چه سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها