دردسرهای زیادی هورمون استروژن در زنان

هورمون های استروژن نقش موثری در روابط جنسی  وتولید مثل در خانم ها دارند.این هورمون ها تاثیرات زیادی روی سیستم کلی خانم ها از جمله استخوان ها،سینه،مغز،ماهیچه،موها،ناخن، سیستم قلب و عروق و دستگاه ادراری می گذارند.برای حفظ سلامتی تمام ارگان های بدن لازم است هورمون استروژن به مقدار کافی در بدن باشد.

زمانی که هورمون استروژن زیادی در بدن باشد  اثراتی رو بدن خانم ها می گذارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

قاعدگی نامرتب و دردناک:

اکثر خانم ها از قاعدگی نامرتب و دردناک رنج می برند و معتقدند که زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد اما از نظر اکثر متخصصان این مشکل جدی و حاد نیست و امری طبیعی می باشد.

 در واقع خانم ها می خواهند دلیل بروز این مشکل و راه حل های آن را بدانند. باید بدانید که میزان بالای استروژن در بدن یکی از عوامل اصلی بروز اختلالات قاعدگی است.

اضطراب و تحریک پذیری:

مشکلات روحی و اختلالات عصبی ممکن است به دلالیل مختلفی رخ دهداما یکی از این دلیل ها ممکن است به دلیل میزان استروژن زیادی در بدن باشد. استروژن زیادی در بدن باعث اختلالات در سیستم عصبی می شود به این معنی که طول دوران قاعدگی و روزهای قبل و بعد را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب نوسانات روحی و روانی می شود.

دردسرهای زیادی هورمون استروژن در زنان

مشکلات باروری:

میزان بالای استروژن موجب ناباروری می شود بهتر است این میزان  قبل از بارداری مورد بررسی قرار بگیرد مخصوصا برای مواردی که قاعدگی نامنظم و دردناک داشته اند و یا به مدت طولانی قرص های ضد بارداری مصرف کرده اند.

یبوست:

تقریبا نیمی از افراد از مشکل یبوست رنج می برند.ممکن است که یکی از عوامل ابتلا به یبوست میزان استروژن بالا باشد.زیرادر دوران قاعدگی میزان استروژن کاهش می یابد که این امر منجر به از بین رفتن یبوست مشود پس اگر بعد از قاعدگی یبوست نمایان شد یکی از نشانه های میزان بالای استروژن است.

اما راهکارهای برای کاهش هورمون استروژن وجود دارد :

  • کاهش مصرف گندم، قند، گوشت قرمز، قهوه، نوشیدنی های شیرین و شیرین کننده های مصنوعی.
  • پرهیز از مصرف دخانیات و الکل.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها