خال دستگاه تناسلی

خال دستگاه تناسلی چیست ؟ دانه های رنگین که در پوست وجود دارند را خال می گویند ، در برخی از اشخاص خال ها بیشتر در نواحی بدن قرار دارند و در برخی دیگر بیشترین خال ها در صورت قرار دارند . یکی از عواملی که سبب افزایش خال ها می شود بالا رفتن سن می باشد ، اکثر خال ها منشا سرطانی ندارند بلکه طبیعی هستند . باید دقت کرد که زگیل های که در بدن وجود دارد را با خال ها اشتباه گرفته نشود ، زگیل ها معمولا در نواحی اندام ها دیده می شوند ، دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که ضایعات پوستی مانند زگیل ها معمولا سرطانی نیستند و با روش های جدیدی که به فیلد پزشکی وارد شده است می توان آنها را درمان کرد ، یکی از این راه های درمانی لیزر مونالیزا تاچ می باشد .

متاسفانه طبق آماری که منتشر شده است شایع ترین سرطان ها که در انسان ها وجود دارد سرطان پوست می باشد که دارای انواع مختلفی می باشد . سرطان سلول های پایه پوست از شایع ترین سرطان های پوستی می باشد ، متاسفانه این سرطان در تمامی نواحی بدن دیده می شود ولی در بخش گردن و سر بیشتر دیده می شود و به شکل ضایعات کوچک نمایان می شود .

سرطان سلول های پایه پوست به شکل پوسته ریزی همراه با زخم می باشد ، معمولا این سرطان به عمق پوست وارد نمی شود بلکه به شکل مسطحی می باشد . ملانوما یکی از خطرناک ترین سرطان ها می باشد ، دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان بیان می کنند که اگر این بیماری سریعا درمان نشود بسیار خطرناک بوده وسبب بروز عوارض جبران ناپذیری می شود . به خال های تیره رنگ که در بیشتر مواقع سیاه رنگ می باشند ملانوما می گویند ، خال های تیره رنگ در تمامی نواحی بدن دیده می شوند . دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که ملانوماها حتما به رنگ مشکی نیستند بلکه در برخی از موارد به شکل بی رنگ ظاهر می شوند .

خال دستگاه تناسلی

البته ظاهر شدن خال ها به شکل بی رنگ به ندرت اتفاق می افتد . اگر خال ها در بخش زیر ناخن ها و یا در جاهای غیر عادی ظاهر گردند ممکن است سرطانی باشند و باید حتما به پزشک مراجعه شود تا از سرطانی نبودن آنها اطمینان حاصل شود . دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان بیان می کنند اگر خالی قدیمی در بدن به شکل ناگهانی رشد کرده و به حالت زخم در بیایید می تواند بیانگر و علائم سرطان پوست باشد ، این نوع سرطان را معمولا ملانوما می گویند .

سرطان ملانوما معمولا در نواحی اطراف دستگاه تناسلی مردان و زنان ظاهر می شود . در دستگاه تناسلی ملانومای پوست با بزرگ شدن عقده های لنفاوی همراه است ، اگر این غده در بخش زیر بغل باشد سبب بزرگ شدن غده های لنفاوی زیر بغل می شود .

خال گوشتی که معمولا در آلت تناسلی قرار دارد در اثر عفونت ویروس  بنام پاپیلومای انسانی ایجاد می شود . معمولا خال دستگاه تناسلی  برآمده و به شکل گوشتی می باشند ، خال دستگاه تناسلی در برخی از موارد به شکل گل کلم و یا شبیه به قارچ ظاهر می گردند و در مواردی که سرطانی بوده بسیار رشد می کنند .

علت ایجاد خال تناسلی :

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند ویروس بنامی پاپیلومای انسانی مهم ترین عامل ایجاد خال گوشتی بوده البته ویروس دیگری بنام HPV  می تواند علت ایجاد خال گوشتی دستگاه تناسلی باشد ، معمولا این ویروس از راه پوست منتقل می شود و انتشار می یابد .

علایم خال دستگاه تناسلی :

در اکثر مواقع علتی که سبب ایجاد ویروس HPV که موجب ایجاد شدن خال تناسلی می باشد مشخص نیست اما در برخی موارد خونریزی و خارش و درد در ناحیه تناسلی می تواند از علائم ایجاد شدن این بیماری  باشد .

راه های تشخیص خال تناسلی :

تشخیص خال دستگاه تناسلی معمولا باید توسط پزشک انجام شود ، پزشک پس از بررسی و معاینه ناحیه تناسلی و نواحل اطراف مقعد خال گوشتی تناسلی و یا زگیل تناسلی را تشخیص می دهد .

معمولا پزشک برخی از آزمایش ها نظیر PCR  ، سیتوپاتولوژی را به بیمار جهت بررسی نوع ویروس توصیه می کند که انجام دهد . دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان بیان می کنند که در برخی موارد جهت تشخیص نوع ویروس نیاز است نمونه برداری از  بافت خال گوشتی واقع در دستگاه تناسلی انجام شود .

درمان خال گوشتی :

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان اظهار می کنند که جهت از بردن ویروس HPV درمان قطعی وجود ندارد ، اما باید خال های گوشتی را تحت درمان قرار داد تا از بروز سرطان پوستی جلوگیری شود .

درمان خال تناسلی با لیزر مونالیزا تاچ :

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان بیان می کنند که کمترین میزان عود و بهترین درمان جهت از بین بردن دستگاه تناسلی با لیزر مونالیزا تاچ می باشد . برداشتن خال دستگاه تناسلی با لیزر مونالیزا تاچ یک راه قطعی و موثر می باشد که در کمترین زمان ممکن بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام می شود .

جهت برداشت خال دستگاه تناسلی اگر بیمار بخواهد از بی حسی موضعی استفاده می شود ، اما معمولا به دلیل بی درد بودن این جراحی سرپایی بوده و نیازی به استفاده از بی حسی نمی باشد . خال گوشتی دستگاه تناسلی حتی اگر درمان نشود ،زندگی شخص را به مخاطره نمی اندازد ، بلکه در برخی از موارد ممکن است به شکل خود به خود از بین می رود . دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان زمانی خال تناسلی را خطرناک می دانند که به شکل ناگهانی تغییر سایز داده ،در این صورت نیاز است حتما نمونه برداری از خال انجام شود .

توجه به این نکته الزامی است در برخی از موارد اگر چه به درمان خال دستگاه تناسلی پرداخته می شود اما ممکن است ویروس HPV در بدن شخص باقی مانده و عوارض جبران ناپذیری شامل سرطان دهانه رحم و یا سرطان راست روده را به وجود بیاورد .

بیشتر مراجعه کنندگان سوالی که از دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان دارند تاثیر گذاری این خال بروی قابلیت باردای است ، در پاسخ به این سوال خانم دکتر خلیلی بیان می کنند خوشبختانه خال تناسلی تاثیری بر بارداری ندارد ولی احتمال اینکه به جنین انتقال یابد ،وجود دارد . خال تناسلی را می توان با لیزر مونالیزا تاچ درمان کرد و از بین برد .

در ذیل برخی از کاربردهای لیزر مونالیزا تاچ را بیان می کنیم :

کاربردهای لیزرمونالیزا تاچ :

 • تنگ نمودن واژن
  2-  درمان نمودن افتادگی رحم
  3-  درمان بی اختیاری ادراری
  4-  لبیا پلاستی
  5-  درمان علایم یائسگی
  6-  درمان خشکی واژن
  7-  درمان سوزش
  8-  درمان درد در زمان مقاربت

ویژگی های لیزر مونالیزا تاچ :
1-  عدم نیاز به بیهوشی
2-  سرپایی بودن و عدم نیاز به بستری شدن
3-  هزینه بسیار کمتراز جراحی
4-  مشاهده تغییرات بلافاصله پس از لیزر
5-  پس از سه جلسه نتیجه مطلوب حاصل می شود
6-  بدون درد
7-  بدون خونریزی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
neda

خال گوشتی نزدیک مقعد که بعد از یک سال کمی بزرگ شده

drkhalili

سلام ميتونيد با ليزر بر داريم