جوانسازی واژن

یکی از فعالیت‌هایی که توسط متخصصین زنان و زایمان و جراحان زیبایی زنان از جمله دکتر لیلا خلیلی انجام می‌شود، جوانسازی واژن است . جوان سازی واژن از جمله اقداماتی است که در جهت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و قدیمی انجام می‌شود. واژن این استوانه تو خالی، در حفظ بقای انسان‌ ها و تولید مثل نقش بسزایی دارد. لایه رویی واژن سبب مرطوب ماندن ناحیه داخلی واژن می‌شود، به همین دلیل است که می‌گوییم، واژن محل مناسبی برای رشد بسیاری از میکروب‌هاست. این مرطوب بودن مزیت‌های زیادی دارد که تا زمانیکه واژن خشک نشود، متوجه این ویژگی خوب واژن نمی‌شویم. واژن با حفظ رطوبت خود از چسبیدن خود جلوگیری می‌کند و بسیار در روابط جنسی، تأثیر مثبت می‌گذارد. در صورت فقدان این رطوبت، واژن رو به پیری می‌رود و آرام آرام نازک و شکننده می‌شود. آتروفی واژن و خشکی واژن از جمله مواردی است که بسیاری از زنان از آن‌ها رنج می‌برند.  آتروفی و خشکی واژن پس از کاهش رطوبت واژن و با آسیب سلول‌های واژن همراه است، اگر خشکی واژن درمان نشود، می‌تواند به مرور باعث آسیب به عضلات کف لگن و واژن شود و به مرور عضلات نگهدارنده رحم و مثانه را ضعیف کند. همین موضوع می‌تواند سبب افتادگی رحم و مثانه و در نتیجه بی‌اختیاری ادرار شود.

جوانسازی واژن

رحم و مثانه به کمک عضلات نگهدارنده در وضعیت خود قرار گرفته‌اند، مسائل زیادی از جمله ضعف در این عضلات، زایمان‌های زیاد و انجام فعالیت‌های سنگین طولانی مدت، سلامتی این عضلات را تهدید می‌کنند. برای جوانسازی واژن همیشه، علاوه بر بافت داخلی واژن، عضلات واژن و کف لگن را نیز ترمیم می‌کنند. بهتر است قبل از توضیح جوانسازی ناحیه واژینال و شرح روش‌ها و مزایای آن، به تفسیر ساختمان واژن بپردازیم:

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با جوانسازی واژن در تهران

 

آناتومی واژن

واژن یک لوله توخالی است که در حالت عادی دیواره‌های آن روی هم قرار گرفته‌اند، این کار سبب محافظت از اندام‌های درونی دستگاه تناسلی می‌شود. واژن ساختاری کاملا انعطاف‌پذیر دارد، تاحدی که یک جنین را می‌تواند از خود عبور دهد. داخل بافت واژن چین‌های ریز و درشتی وجود دارد که همین موضوع باعث افزایش سطح واژن  و انعطاف‌پذیری آن می‌شود. ساختار داخلی واژن به‌گونه‌ای است که بسیار به هورمون‌های تخمدان حساس است.سلول‌های داخلی واژن، با ترشح مایعی مخصوصی که خاصیت اسیدی دارد، سعی بر محافظت و ضدعفونی کردن محیط واژن دارند. به همین دلیل با کاهش این مایع مخاطی، واژن محلی مناسب برای رشد عوامل بیماری‌زا می‌شود و شرایط برای رشد میکروب‌ها به خوبی فراهم می‌شود. عضلات کف لگن، در ساختار واژن نقش مهمی دارند. این عضلات به قدری مهم هستند که با کوچکترین آسیب و ضعف ممکن است فرد دچار، افتادگی رحم، مثانه، شلی واژن، بی‌اختیاری ادرار، عفونت‌های مزمن و گشادی واژن شود. فاکتورهای متعددی میتوانند سبب شوند که فرد به یکی از پروسه های جوانسازی واژن در تهران نیاز پیدا کند. از عواملی که می‌تواند به این عضلات و دیواره‌های واژن آسیب بزند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • زایمان‌های مکرر
 • بارداری
 • اضافه وزن
 • کاهش وزن‌های زیاد
 • آسیب‌های جدی مکانیکی
 • بلند کردن اجسام سنگین در طولانی مدت
 • سرفه‌های مزمن
 • ژنتیک

به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله در مورد مشکلات واژن و راه‌های درمان آن که تحت عنوان جوانسازی واژن هستند، بپردازیم.

جوانسازی ناحیه واژن شامل چه اقداماتی می شود؟

جوانسازی یک تعریف کلی است. اگر به بطور دقیق تر بخواهیم جوانسازی واژن را بررسی کنیم می توان گفت منظور از جوانسازی، بازگرداندن سلامت و زیبایی ناحیه ژنتیال در خانم ها است. این پروسه هم شامل بهبود عملکرد و هم شامل زیبایی ناحیه تناسلی می شود .با فرایندهای جوانسازی ناحیه تناسلی می توان چروک های این ناحیه، بززگی لبیاماژور ها،خشکی واژن و غیره را برطرف کرد.

درمان شلی واژن

مواردی مثل بارداری، بار سنگین، ژنتیک، مصرف سیگار، الکل همگی می توانند در شلی واژن تاثیر گذار باشند، واژن همچون لوله ای است که اطراف آن را عضلانی در بر گرفته اند اگر شلی واژن همزمان با شلی عضلات باشد، لیزر در درمان کمک کننده نیست، لیزر در مواردی مثل بی اختیاری ادرار، افتادگی مثانه، جوان سازی واژن کاربرد بسیار خوبی دارد اما اگر شلی واژن به دلیل عضلات پر ینه و کف لگن باشد، باید از جراحی استفاده کرد . لازم به ذکر است که ممکن است برش جراحی با استفاده از لیزر انجام شود، اما روش کلی به صورت جراحی است.

جوانسازی واژن با درمان خشکی واژن

آتروفی یا خشکی واژن از جمله مشکلاتی هستند که بسیاری از زنان را در جهان آزار می‌دهند. در این اختلال سلول‌های داخلی واژینال فرد آسیب می‌بیند و دیگر مانند قبل، این سلول‌‌ها توانایی ایجاد محیط رطوبتی واژن را ندارند. زیرا از مهمترین وظایف سلول‌های مخاطی واژن، حفظ رطوبت واژن برای رفع مشکلات احتمالی، نظیر سوزش، عفونت، رابطه جنسی راحت و … است. زمانیکه واژن یک زن خشک  می‌شود، با سوزش و درد از این اختلال پیش آمده مطلع خواهد شد. این دسته از زنان معمولاً در طی رابطه جنسی محتمل دردهای زیادی می‌شوند. ممکن است پس از رابطه جنسی دردهای آن‌ها افزایش یابد و دچار خونریزی‌های جزی شوند.

آتروفی و خشکی واژن از عمده مشکلاتی هست که وقتی یک زن به سن یائسگی می‌رسد با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد. زیرا با شروع دوره یائسگی، مقدار استروژن کاهش یافته و فرد سبب عارضه آتروفی و خشکی واژن می‌شود. خشکی واژن خود به تنهایی می‌تواند سبب مشکلات بسیار زیادی شود. یکی از مشکلاتی که فرد را آزار خواهد داد، عفونت‌های مزمن و مکرر است زیرا رطوبت واژن تا قبل از آن، عوامل بیماری‌زا ورودی را جذب خود می‌کرد و مانع از ورود آن‌ها به بخش‌های داخلی‌تر می‌شد. در این شرایط بانوان برای بهبود موارد ذکر شده برای انجام یکی از پروسه های جوانسازی واژن در تهران ، به جراح زیبایی زنان مراجعه می کنند.

عفونت‌های مکرر و مزمن خود به تنهایی سبب بروز مشکلات زیادی هستند، از جمله این مشکلات می‌توانیم به خارش‌های متعدد، سوزش، بوی غیرطبیعی واژن، ترشحات زیاد و غیرطبیعی و … اشاره کنیم. با گذشت زمان، اگر خشکی واژن درمان نشود، عضلاتی که در نگهداشتن مثانه و رحم در وضعیت درست خود نقش دارند، دچار ضعف و مشکل می‌شوند، به همین دلیل، رحم و مثانه به مرور دچار افتادگی می‌شوند. همچنین، اگر به موقع خشکی واژن درمان نشود، واژن به مرور ضعیف و شکننده شده و همین خود باعث می‌شود رحم و مثانه نیز بیفتند. از طرفی شل شدن عضلات واژن سبب شل شدن خود واژن نیز می‌شوند و فرد دچار گشادی واژن می‌شود.

بهترین کاندیدای جوانسازی واژن

بهترین کاندیدای جوانسازی واژینال افرادی می‌‌باشند که واژن آنها نیاز به ترمیم دارد و از علائم آزاردهنده آتروفی و خشکی واژن رنج می‌برند.

 • زنانی که از علائم یائسگی رنج می‌برند
 • افراد دچار آتروفی و خشکی واژن
 • بانوانی که در هنگام رابطه جنسی درد دارند
 • زنانی که از بی‌اختیاری ادرار ناشی از ضعیف بودن عضلات کف لگن و واژن رنج می‌برند.
 • خانم‌هایی که به علت زایمان‌های متعدد و روابط جنسی مختلف دچار گشادی واژن شده‌اند.
 • اشخاصی که دچار سوزش‌های بی‌دلیل واژن هستند
 • آن دسته از زنانی که مادرزادی عضلات واژن شلی دارند.

به جرات می‌توان گفت اغلب مشکلاتی که ناشی از واژن هستند با جوانسازی واژن قابل رفع می‌باشند.

نتایج جوانسازی واژن

 • اگر دچار سوزش‌های متعدد هستید می‌توانید با مراجعه به پزشک و انجام جلسات لیزردرمانی به رفع این مشکل بپردازید، با انجام لیزر سوزش شما قطع می‌شود، زیرا با ترمیم سلول‌ها و بافت‌های واژن، رطوبت مجدداً به واژن بر می‌گردد.
 • گروهی از زنان همیشه احساس خار‌ش می‌کنند، این گونه از بانوان نیز باید به پزشک مراجعه کنند واقدام به ترمیم سلول‌های واژن با لیزر کنند.
 • ممکن است گذر زمان سبب شود که واژن افتاده و شل شود، در اینجا نیز می‌توان با تزریق فیلر یا چربی ساختاری محکم به واژن داد و با لیزردرمانی، لایه‌های خارجی و حتی داخلی واژن را نیز ترمیم کرد.تزریق فیلر و چربی علاوه بر جوانسازی سبب تنگ شدن واژن نیز می‌شوند.
 • ممکن است فعالیت جوانسازی واژن با تنگ کردن واژن صورت گیرد؛ تنگ کردن واژن یکی از اقداماتی است که در جهت جوانسازی ناحیه تناسلی صورت می‌گیرد. در این روش می‌توانیم با انجام چهار روش اقدام به تنگ کردن واژن کنیم. روش اول؛ لیزردرمانی می‌باشد، به کمک لیزر می‌توان بافت شل واژن را اصلاح کرد و سلول‌های قدیمی را ترمیم کرد. روش دومی روشی است که به کمک جراحی اقدام به تنگ کرد واژن می‌کنند، در این روش واژن به کمک تیغ جراحی بریده می‌شود و بافت اضافی برداشته می‌شود، به همین سبب واژن تنگ می‌شود.در روش سوم، با تزریق چربی و فیلر، از قطر واژن می‌کاهند و به همین دلیل، سبب تنگ شدن واژن می‌شوند، و اما در روش آخر واژن به کمک نخ‌هایی خاص تنگ می‌شود. در اینجا با لیفت واژن به کمک تکنیک‌هایی خص اقدام به تنگ کردن واژن می‌کنند.
 • اگر دچار بی‌اختیاری ادرار ناشی از ضعف عضلات واژن هستید و یا مشکلی دارید که پزشک شما تشخیص ضعف عملکرد عضلات کف لگن و واژن را می‌دهد، می‌توانید با لیزردرمانی به تقویت مجدد آن‌ها بپردازید.

تمامی روش‌های بالا در صورتیکه متناسب با مشکل هر فرد، به طور صحیح انتخاب شده باشند، می‌توان به راحتی آن‌ ها را با یکی از روش‌های جوانسازی واژن در تهران تحت نظر بهترین متخصص رفع کرد.

روش های جوانسازی واژن

روش های مختلفی برای جوانسازی ناحیه تناسلی وجود دارد که بر اساس مشکلات واژن و تشخیص پزشک شما قابل انتخاب می باشد. جوانسازی واژن با لیزر ، تزریق چربی و فیلر یکی از روش های متداول است. در ادامه به صورت مفصل به روش های جوان سازی واژن می پردازیم.

جوانسازی واژن با لیزر میکروسرجری

لیزر میکروسرجری یکی از لیزرهای جوانساز واژن می‌‌ باشد که با تحریک کلاژن‌سازی و افزایش خونرسانی واژن، سبب ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده می‌شوند.لیزر میکروسرجری را باید طی چندین جلسه ادامه داد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن‌ها گرفت. شما می توانید با مراجعه به بخش لیزر میکروسرجری  با مزایای و معایب این لیزر و کاربرد های آن آشنا شوید.

جوانسازی واژن با تزریق چربی

در برخی موارد می‌توان، از نواحی شکم یا پهلو و یا باسن چربی گرفت و به واژن تزریق کرد تا از قطر واژن کاسته شود، این موضوع سبب ضخیم شدن دیواره واژن می‌شود و از افتادگی رحم و مثانه جلوگیری می‌شود، اما بهتر است همزمان با تزریق چربی چندین جلسه لیزردرمانی جهت تقویت اساسی عضلات واژن صورت گیرد.

جوانسازی واژن با تزریق فیلر

معمولاً فیلرها برای تنگ کردن واژن توصیه نمی‌شوند زیرا نیاز به چندین سی سی برای پر کردن دیواره‌های واژن هست که باعث بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود. در روش جوانسازی واژن به کمک تزریق فیلر، قطر واژن افزایش می‌یابد و علاوه بر استحکام دیواره‌ها، واژن استوارتراز قبل در جای خود قرار می‌گیرد و سبب افتادگی مثانه و رحم نمی‌شود.

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن با لیفت نخ

احتمالاً با نخ‌ها آشنا هستید، امروزه نخ‌ها بسیار در صنعت زیبایی کاربرد دارند.بسیاری از پزشک‌ها از نخ‌ها برای لیفت استفاده می‌کنند. تنگ کردن واژن با نخ یکی روش‌های بسیار عالی و سریع برای تنگ کردن واژن می‌باشد که نسبت به روش‌های جراحی از عوارض خیلی کمتری برخوردار است. لیفت با نخ سبب تنگ شدن واژن و استحکام ساختاری واژن می‌شود. اگر چه در کنار این روش‌ها برای استحکام عضلات نگهدارنده، فقط لیزردرمانی و ورزش کگل پیشنهاد می‌شود.

مراقبت‌های قبل از جوانسازی واژن

اگر قصد جوانسازی ناحیه واژینال را دارید بهتر است به برخی نکات پراهمیت توجه کنید:

 • اگر شما در دوره قاعدگی هستید، باید صبر کنید تا دوره قاعدگی شما تمام شود و چند روز نیز از آن بگذرد.
 • سعی کنید قبل از لیزر تمامی ناحیه مورد نظر را شیو کنید و از مالیدن کرم یا چیز دیگری بر روی ناحیه تناسلی و اطرافش خودداری کنید.
 • بهتر است که تا یک هفته قبل از لیزر، از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در برخی شرایط انجام تست پاپ اسمیر قبل از پروسه های جوانساز واژن الزامی می‌باشد.
 • حتما قبل از انجام جوانسازی واژن فرد باید از لحاظ عفونت واژینال مورد بررسی قرار بگیرد.‌

در صورتیکه تمام نکات ذکر شده را تحت عنوان مراقبت‌های قبل از جوانسازی، رعایت کنید، می‌توانید در حین عمل و بعد عمل دچار عارضه خاصی نشوید. هرچند که رعایت نکات مراقبتی بعد از جوانسازی واژن نیز اهمیت خاص خود برخوردار است.

مراقبت‌های بعد از جوانسازی ناحیه تناسلی

مراقبت‌های بعد از جوانسازی، بسیار مهم هستند، همیشه برای گرفتن بهترین نتیجه توصیه می‌شود که پس از انجام هر عمل زیبایی‌ای حداکثر همکاری با پزشک صورت گیرد.

 • از مراقبت‌های بعد از جوانسازی واژن، می‌توانیم به مهم‌ ترین آن یعنی برقرار نکردن رابطه جنسی اشاره کنیم. حتما تا بهبودی کامل خود و زمانی که پزشک برای شما مشخص کرده است از برقراری رابطه جنسی ممانعت کنید.
 • بهتر است تا پایان دوره نقاهت و برگشت به روال عادی، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • فعالیت‌های فیزیکی سخت و دشوار در این دوره ممنوع است تا پزشکتان دوباره اجازه بدهد.
 • اگر برای شما کرم یا داروی خاصی تجویز شده است ، باید دقیقاً سر تایم مشخص شده، آن را مصرف نمایید.
 • در صورت بروز ترشحات غیرطبیعی، بوی بد و هر علامت غیرطبیعی دیگری، به پزشکتان سریعاً خبر دهید.
 • حتما در تایم مشخص شده برای چکاپ دوم مراجعه کنید.

با رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از جوانسازی می‌توانید درمانی بدون عارضه انجام دهید.

هزینه جوانسازی واژن در تهران

هزینه پروسه های جوانسازی ناحیه واژن بر اساس مشکلات یک فرد مشخص می‌شود. به همین دلیل نمی‌توانیم مبلغ دقیقی را بدون معاینه یک فرد، ارائه دهیم. همچنین انتخاب روش درمانی، تعداد جلسات و شدت آسیب‌دیدگی همگی از مواردی هستند که در تعیین قیمت نهایی درمان فرد تأثیرگذار هستند. به علت اینکه بیشتر مراجعین ما از شهرهای دیگر هستند و یا از شاغلین هستند، امکان مشاوره غیرحضوری رایگان، برای این عزیزان فراهم کرده‌ایم، تا پس از اطلاع از هزینه و رفع تمامی ابهامات برای جوانسازی واژن اقدام کنند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گوهر فردوس

با سلام مقاله مفیدی بود

drkhalili

با تشکر از نظر شما

tamara

با سلام و عرض ادب
میشه لطفا بفرمایید هزینه عمل زیبا سازی واژن چقدر هست؟با تشکر

drkhalili

سلام بستگي به نوع عمل ها دارد

تیام

سلام هزینه پیرسنیگ چقدر میشه و درد و خون ریزی هم داره یا ن با تشکر؟

drkhalili

سلام ٥٠٠ ميشود.و درد و خونريزي ندارد

نودسرو

سلام ممنون مقاله جالبی بود

drkhalili

ممنون از شما