جراحی کلیتوریس

جراحی کلیتوروپلاستی چیست؟

اختلالات جنسی در زنان بسیار پیچیده بوده و درمان صحیح نیازمند تشخیص صحیح است. این اختلالات دارای انواع مختلف است، ولی می‌تواند دارای دو منشا عضوی یا ارگانیک و روحی روانی یا سایکوژنیک باشد. البته ما نباید هر اختلالی را در زنان به مسائل روحی – روانی نسبت دهیم، گرچه مشکلات روانی به عنوان منشا اختلالات جنسی در زنان خیلی پررنگ‌تر از مردان است.

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با عمل زیبایی کلیتوریس

 

واژن زنان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

از نظر آناتومی دستگاه تناسلی زنان از پنج قسمت مجزا تشکیل شده که شامل دو عدد لب‌های کوچک، دو عدد لب‌های بزرگ، کلیتوریس، مجرای ادرار و واژن یا مهبل است و اختلال آناتومیک در هر یک از اجزا می‌تواند سبب کاهش اعتماد به نفس و اختلال جنسی شود. مثلا بزرگ شدن کلیتوریس ضمن ایجاد درد هنگام نزدیکی به علت ایجاد ظاهر نامناسب در دستگاه تناسلی سبب فشار روحی و روانی نیز می‌شود در صورتی که این مشکل براحتی با جراحی قابل اصلاح است.

اختلال در کلیتوریس چگونه بوجود می آید؟

اختلالات کلیتوریس ممکن است مادرزادی باشد؛ یعنی دختری با آن متولد شود یا در ابتدا مشکلی وجود نداشته باشد و بعدها اختلالات آناتومیک ایجاد شود. متخصصان علت بزرگ شدن کلیتوریس را هورمونی، غیرهورمونی، بزرگی کاذب و نامعلوم می‌دانند که می‌تواند مادرزادی بوده یا ناشی از مصرف هورمون‌های مختلف، تزریق تستوسترون در ورزشکاران، مصرف داروهای چربی‌سوز و لاغرکننده، بیماری تخمدان‌های پلی‌کیستیک و ترشح هورمون‌های مردانه توسط غده آدرنال یا حتی سرطان تخمدان یا غده فوق کلیه باشد.

جراحی کلیتوریس

جراحی کلیتوریس

کلیتوریس چیست؟

باید بدانید کلیتوریس چون عضو بسیار حساسی است، گاهی در مواردی که بزرگ می‌شود لمس و تماس با آن دردناک شده طوری که خانم مبتلا به آن دچار کاهش میل جنسی هنگام نزدیکی می‌شود. حتی گاهی بزرگی کلیتوریس خیلی زیاد بوده و ظاهری مردانه به خود می‌گیرد که برای بیمار از نظر روانی خیلی آزاردهنده است. این مشکل با نوعی جراحی به نام کلیتوروپلاستی قابل درمان است و بسته به نوع، شدت و علت بزرگی کلیتوریس از روش‌های جراحی پلاستیک مختلفی برای کاهش اندازه کلیتوریس استفاده می‌شود.

 

جراحی کلیتوروپلاستی چیست؟

جراحی کلیتوروپلاستی ، عملی است که برای کوچک کردن سایز کلیتوریس به کار میرود در در مواقعی که بزرگ بودن کلیتوریس ممکن است اتفاق بیفتد مثل ابهام تناسلی یا بالا بودن بیش از حد هورمون های مردانه یا بیماری های خاص؛ بزرگ بودن و برجسته بودن کلیتوریس می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بیمار شود مانند خارش ،سوزش، درد ،حساسیت و و یا از لحاظ زیبایی ناراحتی و نارضایتی ایجاد کند که که با استفاده از عمل کلیتروپلاستی می توانیم به راحتی این مشکلات را حل کنیم.
لازم به ذکر است که این جراحی به صورت سرپایی انجام می‌گیرد و همزمان با عمل لابیاپلاستی نیز می‌تواند انجام شود.

علت بزرگی کلیتوریس

از علل دیگر بزرگی کلیتوریس پرکاری غده فوق کلیه می باشد که این مشکل نیز مادر زادی است. این اختلال در غده باعث تولید بیشتر هورمون های مردانه می شود که نهایتا منجر به بزرگی کلیتوریس می شود. البته مشکلات دیگری از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث افزایش میزان هورمون های مردانه شود.
بزرگی کلیتوریس باعث بروز مشکلاتی ازجمله عدم تحریک جنسی کافی و ارگاسم نشدن زن می شود که درمان این مشکل با عمل جراحی امکان پذیر می باشد..
علت اصلی بزرگی کلیتوریس ایجاد شدن اختلال در هورمون های بانوان می باشد ، علت بهم خوردن تعادل هورمونها، بابت وجود مقدار زیادی هورمون مردانه می باشد ، سندرم پلی کیستیک و هیپرتکوزیس از عوامل تاثیر گذار درعدم تعادل هورمون ها می باشند .
بیماری هیپرتکوزیس مهم ترین علت ترشح هورمون مردانه در تخمدان می باشند ، توجه به این نکته الزامی است که بیماری های تخمدان شبیه به بیماری تخمدان پلی کیستیک است ، بنابراین نباید این بیماری را با بیماری های دیگر اشتباه گرفت .
یکی دیگر از عوامل تولید هورمونهای مردانه مصرف دوپینگ های ورزشی می باشد ، مصرف داروهای چربی سوز نظیر داروهای ضد لاغری از دلایل مهم بزرگ شدن کلیتوریس می باشد .
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که مصرف این قرص ها نه تنها موجب چربی سوزی نمی شود ، بلکه سبب ایجاد شدن مشکلاتی نظیر بزرگ شدن کلیتوریس را در پی دارد .
عوارض که هورمونهای مردانه برای بانوان ایجاد می کنند :
ریزش موی سر
افزایش موهای زائد صورت
کلفت شدن صدا
شل شدن بافت سینه
بزرگ کلیتوریس
ایجاد شدن جوش های چرکی
ایجاد شدن آکنه
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که با انجام برخی از درمان ها می توان مشکلات و عوارضی را که پیش آمده است را درمان نمود ، اما اگر این عوارض به شکل طولانی مدت در بدن شخص وجود داشته باشد ، علاوه بر تاثیر گذاری مخرب در بدن بانوان ، هیچ درمانی را نمی توان برای آنها درنظر گرفت .
کلیتوریس از آنجا که عضو شهوانی بانوان می باشد در بخش داخلی واژن قرار دارد ،طول کلیتوریس زمانی که تحریکات جنسی صورت می گیرد کمی افزایش می یابد .
زمانی که کلیتوریس بزرگ شده تحریکات شهوانی کاهش می یابد در نتیجه بانوان در زندگی زناشویی با مشکلاتی روبرو می شوند که نیاز است با انجام برخی از جراحی های زیبایی به درمان آن پرداخته شود.

سخن آخر

مشکلات جنسی در خانم ها بیش از آن که جنبه جسمی و فیزیکی داشته باشد به اختلالات ناشی از بحران های روحی و فکری مربوط می شود. به همین دلیل شناخت منشا این موارد بسیار مهم است.
اما اگر این مشکلات جنبه ی جسمی نیز داشته باشد امروزه و با پیشترفت علم پزشکی با عمل های مختلفی از جمله لابیاپلاستی یا کلیتوروپلاستی و‌….برطرف می شود.

پاسخ به سوالات شما عزیزان توسط دکتر لیلا خلیلی

کلیتوریس چیست؟

از نظر آناتومی اولیه، در حقیقت کلیتوریس معادل پنیس یا آلت تناسلی در آقایان است، به این معنی که در زمان جنینی به دلیل تکامل سیستم تناسلی در خانم ها، پنیس تبدیل می شود به کلیتوریس، یعنی بقایایی از آلت تناسلی مردانه باقی می ماند که تبدیل می شود به کلیتوریس. کلیتوریس دارای اعصاب بسیار بالایی است و نقطه اصلی ارگاسم در خانم ها می باشد که توسط هود پوشانده می شود .

آیا جراحی کلیتوریس همان هودکتومی است ؟

نمی توان گفت جراحی کلیتوریس همان هودکتومی است. هود همانند چادری، پوست رویه کلیتوریس را می پوشاند. در حقیقت یک ناحیه امنی را برای کلیتوریس ایجاد می کند که تحت اصطحکاک، کشش و ترومای فیزیکی، کلیتوریس قرار نگیرد . در نتیجه هود پوست پوشاننده ناحیه کلیتوریس را می گویند. کلیتوریس خود ارگان جدایی است و در خانم ها همان معادل پنیس است .

جراحی کلیتوریس به چه دلیل انجام می شود ؟

در اکثر موارد جراحی کلیتوریس به دلیل زیبایی مطلق انجام نمی شود . زیرا بزرگی کلیتوریس باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مراجعه کننده می شود .بزرگی این ناحیه سبب می شود که بیشتر در معرض اصطحکاک قرا گیرد که می تواند باعث درد، سوزش، عفونت و کاهش حس جنسی شود . در نتیجه در این موارد استفاده از جراحی کلیتوروپلاستی پیشنهاد می شود .

آیا جراحی کلیتوریس در کاهش میل جنسی موثر است ؟

در صورتی که بیمار مشکل بزرگی بیش از اندازه کلیتوریس را داشته باشد، قطعا حس جنسی کمی هم دارد و نیاز به جراحی برای افزایش حس جنسی خود دارد .

هزینه جراحی کلیتوریس چقدر است ؟

بسته به شرایط بیمار بعد از معاینه تعیین می گردد .

جراحی کلیتوریس برای چه سنی مناسب هست، آیا مجرد ها هم می توانند از این جراحی استفاده کنند ؟

بله این جراحی محدودیت ندارد .

جراحی کلیتوریس و لابیاپلاستی با هم تفاوت دارند؟اگر تفاوت دارند لطفا توضیح بدید ؟

بله، لابیا به دو بافت پوشاننده واژن گفته می شود که باعث حفاظت دهانه واژن از خشکی می شود و با کلیتوریس فرق دارد . در اکثر بیماران دیده می شود که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهند اما نیازی به جراحی کلیتوروپلاستی ندارند .

آیا می توان همزمان با لایباپلاستی جراحی کلیتوروپلاستی را هم انجام داد؟

کلیتوروپلاستی زمانی همزمان با لابیاپلاستی انجام می شود که کلیتوریس بزرگ و حالت بیرون زده داشته باشد .
در غیر این صورت نیازی نیست در جراحی لابیاپلاستی ، به این ناحیه دست زده شود .

چطور می توان بزرگی کلیتوریس را تشخیص داد ؟

اندازه کلیتوریس همان قسمتی نیست که در معرض دید است، اندازه کلیتوریس در حدود 12 سانتی متر است که انتهای آن دو شاخه می شود و وارد قسمت قدامی واژن می گردد .
اعصاب کلیتوریس در قسمت قدام واژن یا مجرای ادراری پخش می شوند که همان منطقهg point را تشکیل می دهند .

اگر کلیتوریس بیش از اندازه کوچک باشد چه مشکلی ایجاد می کند ؟

در صورتی که خود فرد مشکلی نداشته باشد ، عملا نمی توان گفت بزرگی و یا کوچکی کلیتوریس مشکل ساز برای فرد است .

هود با کلیتوریس فرق دارد؟

عمل کلیتوریس، کلیتورپلاستی و لیفتینگ کلیتوریس است و با عمل هودکتومی فرق دارد. درجراحی هودکتومی پوست ناحیه پوشاننده کلیتوریس که چین خورده است برداشته می شود . ممکن است یک فرد هم نیاز به جراحی هودکتومی و هم کلیتوروپلاستی داشته باشد ولی در اکثر موارد که کلیتوریس مشکلی ندارد تنها جراحی هودکتومی انجام می شود . اما امکان جراحی این دو همزمان وجود دارد .

 آیا بعد از جراحی کلیتوریس می توان به طولانی تر شدن مدت زمان ارگاسم کمک کرد ؟

خیر ربطی به جراحی ندارد مگر آنکه مشکل آناتومی در کلیتوریس وجود داشته باشد .

سلام اگر تنها از طریق کلیتوریس ارگاسم انجام شود، آیا بعد از جراحی این امکان هست که از طریق دخول ارگاسم را تجربه کرد ؟

تقریبا 85 درصد خانم ها از طریق کلیتوریس به ارگاسم می رسند، به این علت که کلیتوریس قابل دسترس است و از همان ابتدا بیمار اینگونه آموزش می بیند که ارگاسمش از بیرون از ناحیه تناسلی انجام شود و زمانی که ارگاسم کلیتورال است، ارگاسم واژینال به دلیل کاهش خونرسانی و آتروفی که ایجاد می شود ضعیف است . در صورتی که کلیتوریس انقدری بزرگ باشد که تحت تحریکات مداوم و اصطحکاک باشد که سبب کاهش حساسیت کلیتوریس شود، ممکن است با جراحی و کوچک کردن کلیتوریس ارگاسم بهتری را تجربه کنید .

چطور باید تشخیص داد تا به جراحی کلیتوریس نیاز هست ؟

در صورت بزرگی بیش از اندازه کلیتوریس قطعا فرد دچار مشکل می شود و از نظر ظاهری فرد به مشکل می خورد . به هر حال نیاز به معاینه می باشد .

کلیتوریس در کوچکترین سایز چند میلیمتر است ، من دو مرتبه  جراحی انجام دادم، الان حدود یک سانتیمتر می باشد ، کوچکتر هم امکان دارد ؟

اینکه چند میلیمتر باشد مشخص نیست عرض یک سانت برای کلیتوریس خیلی زیاد است . اما اگر منظور شما از یک سانتی متر برای طول کلیتوریس است، باید بعد از معاینه کامل تصمیم گیری شود .
اما مسئله مهم این است که کلیتوریس باید بیش از اندازه بزرگ نباشد که باعث مشکل در فرد شود، و با بیرون زدگی بیش از مقدار طبیعی سبب تحریک فرد شود . اما نمی توان به قطعیت گفت اندازه کلیتوریس چقدر باید باشد .

آیا عمل کلیتوریس بدون بخیه هم انجام می شود؟ یعنی اگر لیفت کلیتوریس و کوچک کردن کلیتوریس نیاز باشد بخیه نیاز است یا خیر ؟

بعد از معاینه روش جراحی و جراحی های مورد نیاز فرد تعیین میشود .در هر حال به هیچ وجه نباید خانم ها به بخیه های زده شده و بافت ناحیه تناسلی خود دست بزنند زیرا باعث می شود فرد نتیجه ای عکس از جراحی بگیرد .

سلام دکتر، من 39 سال پیش به دلیل مشکل مادزادی جراحی شده ام، چطور می توان تشخیص داد که این جراحی به درستی انجام شده ؟

اگر تا به حال مشکلی نداشتید به این معنی است که جراحی به درستی انجام شده است .

افتادگی کلیتوریس قابل درمان هست، بدون اینکه به خود عضو دست زده شود ؟ به طور مثال کلاهک؟

بله امکان لیفت وجود دارد ، اگر خود بافت بزرگ نباشد می توان با عمل کلیتوریس ، کلیتوریس لیفت داده شود .

آیا جراحی کلیتوریس به کم کردن عفونت کمکی هم می کند ؟

از آنجا افراد با لابیا های بزرگ سبب بروز عفونت واژینال می شوند می توانند با جراحی لابیاپلاستی عفونت خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهند . گاهی اوقات کلیتوریس در ناحیه پوشانده شده مدام دچار عفونت و تولید قارچ می شود که عمل کوچک کردن کلیتوریس تاثیری در عفونت ندارد و لیفت کلیتوریس باعث کم کردن عفونت در فرد می شود .

سلام من مادرزادی بزرگی کلیتوریس داشتم در سن 7 سالگی جراحی انجام دادم چگونه می توان تشخیص داد که این جراحی درست انجام شده ؟

در صورتی که مشکلی با ظاهر کلیتوریس نداشته باشید، به طور حتم جراحی با موفقیت انجام شده .

سلام خانم دکتر من جراحی لابیاپلاستی انجام دادم، اما هنوز کلیتوریس بزرگ هست میشه با جراحی کوچک کرد؟

بله این امکان وجود دارد .

جراحی کلیتوریس چقدر هزینه دارد و  بعد از جراحی چند روز نیاز به استراحت می باشد ؟

یک هفته استراحت کافی است اما باید یک ماه تا یک ماه و نیم از رابطه جنسی و ورزش های سنگین خودداری کنید .
دوره نقاهت این جراحی همانند لابیاپلاستی است و حدود یک تا یک ماه و نیم مریض نباید رابطه جنسی داشته باشد .

آیا می توان در جراحی لابیاپلاستی اصلا به کلیتوریس دست نزد و تنها لابیا ها را کوچک کرد ؟

بله و اگر که هود خیلی بزرگ نباشد و تصمیم به کوچکی بیش از اندازه لابیا ها نباشد این امکان وجود دارد . اما بهتر است این تصمیم را بر عهده پزشکتان بگذارید .

من جراحی لابیاپلاستی انجام داده ام اما به کلیتوریس دست زده نشده، من قصدم زیبایی بود که نتیجه نگرفتم چه راه حلی پیشنهاد می کنید ؟

باید معاینه شوید .

سلام یک ماه پیش جراحی کلیتوریس را  انجام داده ام ، اما در حین رابطه به ارگاسم نمی رسم ؟

اصلا جراحی کلیتوریس مرتبط با احساس ارگاسم شما نیست و گذشت یک ماه بعد از جراحی برای داشتن حس خوب از رابطه غیر منطقی است، پس نگران نباشید .

اگر کلیتوریس بیش از اندازه کوچک باشد چه عملی توصیه می کنید ؟

در صورتی که کلیتوریس بیش از اندازه کوچک باشد، می توان از ساقه کلیتوریس کمک گرفت . گاهی اوقات نیاز به تزریق و پروتز ها می باشد .

آیا احساس درد در ناحیه کلیتوریس طبیعی است ؟

اصولا کلیتوریس ناحیه دردناکی نیست و به گونه ای نیست که بیمار احساس کند کلیتوریس دارد. اگر احساس درد دارید یعنی اندازه آن طبیعی نیست.

هزینه عمل لابیاپلاستی و هودکتومی همزمان چقدر است ؟

برای اطلاع از هزینه مراجعه کنید .

درد جراحی کلیتوریس چقدر است، با توجه به اینکه این ناحیه بسیار حساس است آیا جراحی سبب اسیب به اعصاب نمی شود ؟

در صورتی که این جراحی به درستی انجام شود باعث آسیب به عصب نمی شود . ازآنجا که کلیتوریس حساس ترین نقطه در بدن خانم ها می باشد، درد جراحی آن خیلی زیاد نیست اما نمی توان گفت درد جراحی بسیار کم است .

3 thoughts on “جراحی کلیتوریس

 1. مریم - آگوست 13, 2017 at 11:03 ب.ظ

  سلام اگر دختر 5ساله داری کلیتوریس بزرگ باشد چه کار باید کرد

  Reply
 2. مریم - آگوست 13, 2017 at 11:07 ب.ظ

  در چند سالگی باید کلیتوریس بزگ شده ی دختر 5ساله را جراحی کرد ایا بجز جراحی راه حل دیگری دارد که نیاز به جراحی نداشته باشد ……لطفا راهنمایی کنید

  Reply
  • مریم - آگوست 13, 2017 at 11:10 ب.ظ

   با سلام اگر کلیتوریس دختر 5ساله بزرگ شده باشد ایا بجز جراحی راه حل دیگری وجود دارد که نیاز به جراحی نباشد…در ضمن اگر باید جراحی شود در چند سالگی باید این کار و کرد….لطفا راهنمایی کنید

   Reply

بخش نظزات

یک × سه =

Call Now Button