جراحی واژینو پرینو

یکی از جراحی های مهم در حوزه زنان و زیبایی زنان، عمل واژینوپلاستی و پرینورافی می باشد. این جراحی به معنای تنگ کردن واژن وسفت کردن عضلات کف واژن و همچنین عضلات ورودی واژن یا همان پرینه است .در ادامه دکتر خلیلی در رابطه با جراحی واژینو پرینو توضیحاتی را ارائه می دهند.

 

جراحی واژینو پرینو

 

چه افرادی نیاز به جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی دارند ؟

می توان گفت تقریبا اکثریت خانم ها بعد از سن باروری، در بیشتر موارد به این جراحی نیاز دارند، به این دلیل که عضلات کف لگن و واژن انتهایی ترین عضلات بدنی هستند که متحمل فشار بالایی می شوند و البته یک سری عوامل هم هستند که این شلی را تشدید می کنند که از مهم ترین آن ها عامل ژنتیک است . خیلی اوقات دیده می شود فرد مجرد است و یا سابقه زایمان ندارد، اما همچنان دچار شلی عضلات پرینه می شود در این موارد تنها، عامل ژنتیک اثر گذار بوده است.

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با عمل واژینوپلاستی و پرینورافی

 

 

افزایش و یا کاهش وزن های شدید، زایمان طبیعی، داشتن بیماری های مزمن، ورزش های سنگین مثل بدنسازی و یا وزنه برداری، استفاده از دخانیات، انجام کار های سنگین و همگی می توانند به مرور زمان سبب شلی عضلات کف لگن بشوند . عضلات واژن و پرینه در حقیقت در کمپارتمان تحتانی و یا خلفی لگن قرار دارند، شلی این ناحیه می تواند سبب به ریختگی آناتومی لگن و در نتیجه در آینده باعث افتادگی مثانه و رحم شود .

در نتیجه توصیه می گردد خانم ها بعد از اتمام سن باروری، از نظر کف لگن معاینه شوند و اگر شلی در آن ناحیه وجود دارد ترمیم انجام شود تا فرد دچار عوارض بعد از آن نگردد .
امروزه تبلیغات زیادی در زمینه تنگی واژن با لیزر،آر اف ، نخ و…وجود دارد . اما موردی که باید بدان توجه داشته باشید این است که اگر عضلات پرینه و واژن دچار مشکل باشند، هیچ کدام از تکنیک های نام برده در تنگی واژن موثر نخواهند بود . لیزر برای درمان افتادگی مثانه در حد متوسط و خفیف کاربرد دارد، اما زمانی که مثانه دچار افتادگی در گرید 3 به بالا شود، دیگر لیزر هم کارساز نیست و باید با کمک جراحی درمان را انجام داد .

روش کار در جراحی تنگ کردن واژن

در این روش بافت باز می گردد، عضلات به یکدیگر نزدیک می شوند، بافت اضافی برداشته می شود و مجدد به یکدیگر دوخته می شود . عمل واژینوپلاستی به معنای تنگ کردن تمام طول کانال واژن است، عمل پرینورافی نیز به معنای جمع کردن ورودی واژن است در این روش از درمان تنها 2 سانت از اول واژن جمع می شود . در اکثر موارد نیاز است جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی با یکدیگر انجام شود مگر در شرایط خاص بیمار. خیلی از بیماران از دکتر لیلا خلیلی این سوال را دارند که آیا می توانند لیفت با نخ را جایگزین جراحی کنند؟ در پاسخ باید گفت خیر، تنها در شرایط خاص این امکان وجود دارد . زیرا در افرادی که سابقه زایمان طبیعی داشته اند نمی توان تنها با نخ مشکل را برطرف کرد.

مراقبت بعد از عمل واژینوپلاستی و پرینورافی

این جراحی مراقبت خاصی ندارد، خیلی از بیماران از درد بعد از جراحی هراس دارند، می توان گفت این جراحی درد شدیدی ندارد، تنها به مدت یک ماه بیمار احساس کشیدگی در ناحیه می کند آن هم به این دلیل است که این جراحی تنها بر پوست و فشیا انجام نمی شود، بلکه عضلات هم درگیر آن هستند .
در صورت ورزشکار بودن توصیه می شود ورزش های سنگین تا یک ماه و نیم انجام نشود .

آیا در آینده نیاز به تکرار جراحی واژینوپرینو می باشد؟

از نظر پزشکی هیچ جراحی تضمینی نیست، و هر جراحی ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد، خصوصا عضلات پرینه که در معرض فشار های مختلف هستند. اما در صورتی که بیمار بعد از جراحی زایمان نداشته باشد، دخانیات مصرف نکند، کار سنگین انجام ندهد و غیره احتیاج به تکرار جراحی نخواهد داشت .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیتی

سلام خانم دکتر من 2 بار زایمان طبیعی داشتم به نظرتون جراحی واژینوپلاستی باید حتما انجام بدم؟

drkhalili

سلام بعد از معاینه نظر قطعی گرفته میشه . لطفا برای تعیین وقت تماس بگیرید.