جراحی هودکتومی

هودکتومی یکی از جراحی های زیبایی زنان که بسیار مورد استقبال و پر فایده در رابطه جنسی است و به طور معمول این جراحی با جراحی لابیاپلاستی و یا جراحی کلیتوریس انجام می شود.

هود چیست؟

هود به قسمت بالایی لابیا گفته می شود که نقطه اتصال دو لابیا به هم هست و مانند چادری بر روی کلیتوریس قرار گرفته است و کیتوریس را پوشانده است و وظیفه اصلی آن محافظت از کلیتوریس است.

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با جراحی هودکتومی

 

هودکتومی چه تاثیری دارد و چرا باید انجام شود؟

در برخی از افراد بزرگ بودن هود باعث جلوگیری از انتقال حس جنسی و رسیدن به ارگاسم می شود. این مشکل بیشتر در افرادی که لابیاهای بزرگی دارند شایع است و یا در برخی موارد هود بسیار ضخیم است که انتقال حس جنسی را به عصب های کلیتوریس انجام نمی دهد. در این موارد لازم است که حتما فرد جراحی هودکتومی را انجام دهد تا کلیتوریس پنهان شده در زیر هود بیشتر نمایان شود و بتواند به ارگاسم راحت تری در رابطه جنسی برسد.
حال سوالی که اینجا مطرح خواهد شد آیا جراحی هودکتومی آسیبی به عصب های کلیتوریس نمی زند و یا حس جنسی را از بین نمی برد؟
پاسخ به این سوال بسیار ساده است هود تنها یک پوست پوشاننده کلیتوریس است که عصبی حسی در آن وجود ندارد بلکه کلیه عصب های حس جنسی در قسمت تحتانی کلیتوریس قرار دارند. پس جراحی هودکتومی اگر به درستی و توسط پزشک مجرب به گونه ای انجام شود که آسیبی به کلیتوریس وارد نشود هیچ مشکلی برای حس جنسی ایجاد نمی کند.
و سوال دیگری که زیاد پرسیده می شود هودکتومی میل جنسی را از بین نمی برد؟
باید بگوییم که نه تنها هودکتومی بلکه هیچ کدام از جراحی ها به میل جنسی آسیبی وارد نمی کنند زیرا میل جنسی یک حسی است که از هیجانات، هورمون ها و ذهن افراد می آید و چیزی نیست که با جراحی از بین رفته و یا تغییر کنند.
در برخی موارد جراحی های زیبایی مثل لابیاپلاستی و هودکتومی باعث افزایش اعتماد به نفس فرد در رابطه جنسی خواهد شد و این امر باعث می شود تا فرد تمایل به رابطه جنسی بیشتر داشته باشد و می توان گفت که میل جنسی آن افزایش یافته است. اما این به صورت مستقیم و در همه افراد نیست بلکه به طور غیر مستقیم با تاثیر بر روی افکار و ذهیت فرد از رابطه جنسی باعث تغییر در تمایلات آن میشود.
پس نتیجه میگیریم که جراحی هودکتومی هیچ تاثیری بر میل جنسی افراد ندارد.

جراحی هودکتومی

لزوم انجام هودکتومی به همراه لابیاپلاستی

در بسیاری از مواقع فرد به هنگام لابیاپلاستی اصرار دارد که هودکتومی برای اون انجام نشود و ترس از از بین رفتن حس جنسی دارند. با توجه به گفته های قبل باید بدانند که این تصور غلطی است بلکه هودکتومی همزمان با لابیاپلاستی کمک می کند که بین لابیا و هود هماهنگی ایجاد شده و علاوه بر ظاهر زیبایی که به ناحیه تناسلی می دهد به جلوگیری از بیماری های چون عفونت و عدم ارگاسم کمک نماید.
علاوه بر این در برخی از بیماران قسمت خود به غیر از چادر خود کلیتوریس، دو چین دارد که از هر دو سمت به لابیامینورها می رسد. در صورتی که این چین ها در حین جراحی لابیاپلاستی دست نخورده باقی بمانند مریض دچار عارضه پنیس فورم می شود.

آیا افرادی که قبلا لابیاپلاستی بدون هودکتومی انجام داده اند می توانند الان هودکتومی انجام دهند؟

بله این امکان وجود دارد که جراحی هودکتومی به تنهایی انجام شود اما باید این افراد بدانند که این جراحی کمی سخت تر است.
وقتی در جراحی اولیه لابیاپلاستی هود کوچک نشود و لابیاها بیش از اندازه کوچک شود قسمت هود و کلیتوریس مانند آلت مردان نمایان شود. در این موارد حتما نیاز است که فرد جراحی مجدد انجام داده و قسمت هود را کوچک نماید.

دوره نقاهت هودکتومی

دوره نقاهت و مراقبت های هودکتومی مانند لابیاپلاستی است. تنها تفاوت آن این است که بخیه های این ناحیه نیاز به زمان بیشتری برای ترمیم دارند زیرا این بخش قسمت پرخون تری نسبت به لابیاها هست.
دوره نقاهت این جراحی تنها سه روز است و تنها کافی است فرد یک روز در خانه استراحت کند و طی 10 روز بخیه ها جذب خواهند شد
اما همانطور که در بخش های دیگر ذکر کردیم شش هفته بعد می توان فعالیت سنگین ورزشی داشت.
تا یک ماه هیچ گونه رابطه جنسی نباید داشت و تا بهبودی کامل نباید به استخر رفت.
برای دانستن مراقبت های و نقاهت بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های لابیاپلاستی سایت مراجعه کنید.

آیا جراحی هودکتومی عوارضی دارد؟

خیر هودکتومی تنها برداشتن بخشی از پوست است که با عصب ها تداخلی ندارد. بسیاری از افراد متاسفانه عمل هودکتومی را با ختنه زنان مقایسه می کنند و یکی می دانند اما هودکتومی اصلا به معنای ختنه در زنان نیست. شاید بتوان این جراحی را با ختنه در مردان مقایسه کرد که تنها بخشی از پوست آلت برداشته می شود و تاثیری در میل جنسی ندارد اما نمی توان آن را مساوی با ختنه در زنان دانست.

تفاوت هودکتومی و جراحی کلیتوریس

هود پوستی است که همانند چادری کلیتوریس را پوشانده است. در حقیقت یک ناحیه امنی را برای کلیتوریس ایجاد می کند تا کلیتوریس تحت اصطحکاک، کشش و ترومای فیزیکی قرار نگیرد و آسیب نبیند. در جراحی هودکتومی این پوست کوچک و جراحی می شود. اما در جراحی کلیتوریس که به ندرت در افراد انجام می شود خود کلیتوریس کوچک و یا لیفت می شود. این دو عمل کاملا با هم متفاوت هستند.
جراحی کلیتوریس، بسیار جراحی بزرگتر و سخت تری است زیرا در این بخش عصب های جنسی در گیر است و باید با احتیاط و در شرایط مهم انجام شود. در بیشتر موارد تنها لیفت برای کلیتوریس انجام میشود تا از بیرون آمدن و بزرگی آن کاسته شود. اما در مواردی که کلیتوریس بسیار بزرگ است باید بخشی از آن جداشود.

One thought on “جراحی هودکتومی

 1. علی - مارس 17, 2021 at 6:26 ق.ظ

  سلام

  دقیقا هودکتومی همان ختنه زنان هست و لا غیر و چیزی به جز هودکتومی هم ختنه زنان نیست.

  اگر منشا جنین شناسی و بافت شناسی و فیزیولوژی و آناتومی و نتایج رو در نظر بگیریم تنها و تنها چیزی که در زنان معادل ختنه در مردان خواهد بود همین هودکتومی است. که البته دقیقا تنها چیزی که از لحاظ شرعی هم ختنه زنان نامیده می شود همین هودکتومی است… حتی لابیاپلاستی هم نیست….تا چه برسد به کلیتوریدکتومی که شرعا حرام است. اما ختنه زنان مستحب….

  پس تفاوت دارند

  پنیس معادل کلیتوریس هست و اجسام غاری و اسفنجی پنیس معادل اجسام غاری و اسفنجی کلیتوریس… بولب پنیس با بولب کلیتوریس معادل است…. فرنولوم کلیتوریس با فرنولوم پنیس معادل است… گلنس کلیتوریس با گلنس پنیس معادل است و پره پوس پنیس با پره پوس کلیتوریس یا هود معادل است و هر دو مورد اسمگما ترشح میکنند… پره پوس پنیس در ختنه مردان برداشته می شود و نه گلنس پنیس، پس ختنه زنان برداشتن هود است و نه گلنس کلیتوریس… نتیجه هم در هر دو مورد یکسان است… افزایش حساسیت گلنس و ارگاسم زودتر و قویتر و همینطور کاهش ترشح اسمگما….

  اتفاقا مقاومت برخی متخصصین محترم زنان در برابر اینکه واضحا هودکتومی را ختنه زنان بنامند و اصرار بر اینکه در ختنه زنان کلیتوریس قطع می شود و غیره باعث می شود برای بسیاری از خانواده ها که معتقد بر وجوب ختنه زنان هستند راهی باقی نماند به جز پناه بردن به زیر زمینها و انجام کلیتوریدکتومی به جای هودکتومی و به نام ختنه توسط پیرزنها و در شرایط غیر بهداشتی…مقاومت بی دلیل متخصصین زنان باعث شیوع بیشتر ناقص سازی جنسی زنان و کلیتوریدکتومی می شود….هودکتومی به علت جزییات بسیار و همینطور اندازه کوچک تر عمل بسیار ظریفی است که قاعدتا از دست پیرزنها بر نمی آید و به راحتی گلنس کلیتوریس را همراه با هود بر میدارند….

  از جمله نتایج هودکتومی با وجود افزایش حساسیت گلنس و تحریک سریعتر ، کاهش خودارضایی در دختران است… چرا که با عدم وجود هود و عدم ترشح اسمگما، اسمگمالیت یا سنگهای اسمگمایی یا همان اسمگمای خشک شده در زیر هود و روی کلیتوریس تشکیل نمی شود‌. این اسمگمالیتها باعث تحریک مکرر و مداوم کلیتوریس و خارش ناحیه شده که با دستکاری مداوم منجر به خودارضایی در دختران می شود اما در دخترانی که به طور صحیح و شرعی و بهداشتی و آگاهانه ختنه شده اند میزان خودارضایی به مراتب کمتر است….

  اینکه می گویند ختنه زنان ۴ مدل دارد بسیار مسخره است.. تا کنون چه کسی گفته پیرسینگ تناسلی ختنه زنان است، ضمنا انجام لابیاپلاستی و پیرسینگ و هودکتومی به وفور و به صورت بسیار گسترده نشان دهنده اشتباه سازمان جهانی بهداشت است… جدای از این مساله تا حالا کسی گفته که ختنه مردان ۴ مدل است در یکی گلنس برداشته می شود در دیگر آلت در سومی آلت و بیضه ها و در چهارمی سوراخکاری و غیره؟ معلوم است که این اطلاعات نادرست است… ضمنا اگر فقط با اندیکاسیونهای پزشکی می توان این اعمال را انجام داد پس لابیاپلاستی به جهت زیبایی هم غیرقانونی است و یا پیرسینگ چه اندیکاسیون پزشکی دارد؟ باید ناقص سازی جنسی از ختنه و سایر اعمال جدا شود. ناقص سازی به معنی اختلال و افت در عملکرد است. عملکرد دستگاه ادراری تناسلی در مردان ۴ و در زنان ۶ مورد است. ۴ مورد مشترک اینهاست: دفع ادرار ، توانایی جفت گیری یا نزدیکی، لذت جنسی و تولید سلولهای جنسی و هورمونها و دو مورد ویژه زنان اینهاست: باداری و زایمان… هر عملی که در ۴ یا ۶ مورد فوق اختلال ایجاد کند ناقص سازی جنسی است و جز با اندیکاسیون پزشکی مثل سرطان نباید انجام شود… در غیر این صورت قابل انجام است با توجه به خواست فرد و شرایط اجتماعی و عرف و غیره… بر این منوال هودکتومی و لابیاپلاستی و برخی پیرسینگها قابل انجام و کلیتوریدکتومی و اینفیبیولیشن زنانه و برخی پیرسینگها غیرقابل انجام است. دقت کنید که اینفیبیولیشن یعنی ایجاد سد در مقابل نزدیکی یا انجام کاری که بدون نقص عضو باعث جلوگیری از نزدیکی می شود و هم در زنان و هم در مردان قابل انجام است. در زنان با دوختن لابیاهای ماژور به هم…و در مردانی که ختنه نشده اند با دوختن دو طرف پره پوس به هم که مانع از ایجاد نعوظ و توانایی نزدیکی می شود…

  به هر حال مباحث در این زمینه زیاد است و توضیحات بسیار فراوان دارد که در صورت تمایل عرض می کنم و در اینجا خلاصه ای از رئوس مطالب را گفتم اما بهترین راه در مبارزه با ناقص سازی جنسی زنان راه حل سوم است… راه حل اول: ممنوعیت هرگونه دستکاری در اندام تناسلی که مشخضا غیر قابل اجتناب شده… راه حل دوم آزاد سازی انجام هرگونه اقدام از جمله کلیتوریدکتومی و اینفیبیولیشن به عنوان ختنه زنان که مشخصا باعث نقص عضو می شود… راه حل سوم انجام داوطلبانه و آگاهانه ختنه صحیح و شرعی و بهداشتی زنان توسط متخصص زنان… و تنها راه حل سوم منطقی است….
  ترویج روش صحیح و بهداشتی و شرعی ختنه زنان به صورت آگاهانه و داوطلبانه و توسط متخصصین محترم زنان که همان هودکتومی باشد تنها و تنها راه غلبه بر ناقص سازی جنسی زنان است….

  Reply

بخش نظزات

Call Now Button