تکنیک لیزر در زنان

تکنیک لیزر در زنان از سال 2008 استفاده شده است، که برای اولین بار به منظور درمان خشکی واژن در افرادی که مبتلا به سرطان سینه بودند و تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی بودند، استفاده شد. به دلیل آنکه لیزر تاثیر بسیار بالایی در درمان خشکی واژن داشت، از آن به عنوان انقلابی در درمان بیماری های زنان یاد می شود و تا امروز مزایای لیزر در درمان بیماری های زنان مشخص شده است و جایگاه ویژه ای دارد. دکتر خلیلی نیز از این تکنولوژی نوین برای زیبایی و درمان بیماران خود ، بهره میگیرد.

 

تکنیک لیزر در زنان

خشکی واژن یکی از مشکلات شایع در خانم ها است، خصوصا در خانم هایی که دچار یائسگی و کاهش هورمون زنانه می شوند. البته علل مختلفی برای خشکی واژن وجود دارد، به طور مثال افرادی که دارو های اعصاب مصرف می کنند و یا مشکلات اعصاب و روان دارند، افرادی که از عفونت های مزمن رنج می برند و افرادی که از کاندوم استفاده می کنند و گاهی به صورت ارثی بیماران دچار خشکی واژن می شوند، اما مهمترین علت خشکی، یائسگی و کاهش هورمون های جنسی در خانم ها است.

 

یائسگی یک رویدادی در زندگی خانم ها است که قطعا اتفاق خواهد افتاد، به صورت متوسط بین سن 48 تا 52 سال خانم ها دچار یائسگی خواهد شد. که اولین علامت یائسگی خشکی واژن است، سایر علائم همچون تپش قلب، گرگرفتی و غیره به مرور زمان بهتر می شود اما خشکی هر چه بیشتر بگذرد، خشکی شدید تر می شود. به دنبال خشکی، بیمار دچار عوارضی مثل سوزش، تکرر ادرار، سوزش ادرار، زخم ناحیه تناسلی و درد در زمان نزدیکی خواهد شد.

درمان خشکی واژن

برای درمان خشکی واژن روش های زیادی موجود نیست، یکی از این روش های درمان، درمان های غیر هورمونی است و به صورت موضوعی استفاده می شود، مثل ژل ها و روغن ها، که بیمار می تواند در زمان نزدیکی استفاده کند. دسته دیگر درمان خشکی واژن، به صورت هورمونی و قرص های هورمونی هستند و یا به صورت کرم های واژینال استفاده می شوند، که قرص ها و کرم های هورمونی خیلی تاثیری در درمان خشکی واژن نخواهند داشت، ضمن اینکه خیلی از بیماران حاضر نیستند هورمون مصرف کنند، و عوارضی مثل آمبولی و لخته شدن خون در رگ ها نیز می تواند از عوارض هورمون ها باشد.

 

درمان فوری خشکی واژن با لیزر

درمان جدید خشکی واژن، استفاده از ترموتراپی و گرما درمانی در ناحیه ژنیتال است که ریشه این روش درمان مربوط به سال ها قبل از میلاد مسیح است که از سنگ داغ برای درمان افتادگی مثانه و خشکی واژن استفاده می شد. امروزه به صورت تکنیک های جدید معرفی می شود، همچون لیزر، آر اف و … که بهترین و قوی ترین آن لیزر است. در حقیقت لیزر با گرمایی که ایجاد می کند باعث شوک حرارتی در سلول های کارگر فیبروبلاست واژن می شود. این سلول ها زمانی که یائسگی اتفاق می افتد به صورت سلول های خاموش در می آیند و زمانی که شوک حرارتی ایجاد می شود، سلول ها شروع می کنند به فعالیت و اسید هیالورونیک و سایر مواد مصرفی و لازم سلول های اصلی واژن را فراهم می کنند، همین امر باعث می شود از نظر علمی یک سری واکنش ها اتفاق بی افتد و به دلیل آنکه  پر خونی ایجاد می شود، میزان خون زیادی وارد لگن می شود و از طریق این سلول ها و مخاط وارد واژن شود تا در نتیجه، اثر خشکی واژن را از بین ببرند.

به غیر از خشکی واژن، لیزر در درمان عفونت های مزمن، افتادگی مثانه، بی اختیاری ادرار، زخم های ناحیه دستگاه تناسلی می تواند کمک کننده باشد. لیزر واژینال یک پروسه چند دقیقه ای است که بدون نیاز به بی حسی و بیهوشی در مطب قابل انجام است و ریکاوری خاصی ندارد، بعد از انجام لیزر بیمار به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود برسد. تنها توصیه می شود تا 3 روز از شنا کردن، نزدیکی و غوطه ور شدن جلوگیری شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها