تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان از جمله بیماری های مشهور در خانم ها می باشد که موجب بروز ناباروری و سایر مشکلات دیگر در زنان می شود. تنبلی تخمدان که ناباروری را به همراه دارد مشکلی است که تعداد زیادی از زنان از آن رنج میبرند. عمده ترین نشانه این بیماری، عادت ماهیانه دیر به دیر و بعضی وقت ها هر چند ماه یکبار است. اصول قاعدگی طبیعی هر ۲۸ تا ۳۰ روز یکبار است واگر این فاصله بین هر ۲۱ روز تا ۳۵ روز یکبار هم باشد مشکلی نیز ایجاد نمی کند، اما اگر طولانی تر از این زمان باشد یعنی از شروع یک قاعدگی تا شروع بعدی بیش از ۳۵ روز طول بکشد نیاز به بررسی  و مراجعه به پزشک یا جراح زیبایی زنان دارد طبق نظر دکتر لیلا خلیلی برخلاف تصور عمومی، بروز این بیماری در سنین پایین (۱۶ ـ ۱۷ سالگی) بی اهمیت نیست و بیماری تنبلی تخمدان  که به آن در اصطلاح علمی تخمدان پلی کیستیک می گوییم ، می تواند از همین زمان شروع شود.

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

علائم بیماری تنبلی تخمدان

  • مهم ترین علائم بیماری کم کاری تخمدان، تخمک گذاری های کم و نامنظم، عدم تخمک گذاری به مدت طولانی و حتی طی ماه هاست که این مشکل خود را به صورت پریودهای دیر به دیر و گاهی، هر چند ماه یک بار نشان می دهد.
  • یکی از علائم این بیماری زیادشدن هورمون های مردانه یا اثرات آن است. علائم افزایش این هورمون ها به صورت افزایش موهای زائد بروز کند.افزایش مو های زائد یعنی افزایش مو های نواحی خاصی از بدن که مهم ترین نقاط آن شامل ناحیه فوقانی لب، چانه، روی جناغ سینه، اطراف ناف و روی ران هاست که موها بصورت خشن وسیاه تر و موهای زبررشد می کنند.
  • از دیگر علائم بیماری تنبلی تخمدان  بروز چاقی، اکانتوزیس نیگریکانس  یکی از علامتهایی که در سندرم پلی کیستیک تخمدان (تنبلی تخمدان) در افراد چاق مشاهده میگردد که بیشتر در قسمتهای گردن ، زیر بغل ، زیر پستان و کشاله ران است
  • یکی دیگر از علائم بیماری تنبلی تخمدان میتوان به ظاهر شدن آکنه (جوش های صورت در سن بلوغ) در سنین شروع قاعدگی است که اغلب این علائم با قاعدگی های دیر به دیر همراه است.
  • از علائم آزمایشگاهی دیگر این بیماری، مقاومت به انسولین است که در نهایت می تواند منجر به بیماری  دیابت شود.

در این صورت بیمارانی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند در واقع استعداد ابتلا به دیابت را دارند و در صورتی که پرخوری کنند و وزن مناسب نداشته باشند در سنین میانسالی مبتلا به دیابت خواهند شد.

پیشگیری از تنبلی تخمدان

برای جلوگیری از عوارض فوق باید به درمان این بیماری و مراجعه به متخصص زنان وزایمان و جراحی زیبایی زنان اقدام کرد. هدف از درمان، منظم شدن عادت ماهانه و در نتیجه تخمک گذاری منظم تخمدان هاست. این کار در درجه اول با کاهش وزن (در بیمارانی که وزن بالاتر از نرمال دارند) و ورزش منظم در کنار مصرف داروهای مناسب انجام می شود.

 

عواملی که باعث تنبلی تخمدان می شود

یکی از عوامل مهم این بیماری چاقی می باشد چربی بدن افراد چاق میتونه باعث زیاد شدن هورمون استروژن و هورمون مردانه  بشود.

 مشکلات هورمون انسولین ودیابت، مشکلات غده فوق کلیوی و مشکلات وبیماریهای عفونی ومیکروبی لگن ورحم می توانن از عوامل این بیماری به حساب آیند.

بیماری های ژنتیکی  استرس های روحی میتوانن باعث تشدید این بیماری نیز شوند.

وبسیاری ازعوامل شناخته شده و غیر شناخته شده دیگه نیز هستند که می توانند باعث عملکرد نادرست تخمدان شوند.

راه های درمان تنبلی تخمدان

درمان بیماران مبتلا به کم کاری تخمدان شامل درمان آکنه، پرمویی، عدم تخمک گذاری و ضخیم شدن لایه درونی رحم ( آندومتر) است. در افراد چاق، کاهش وزن می تواند در در درمان تمامی این موارد کمک کند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها