تفاوت هودکتومی و جراحی کلیتوریس

تفاوت هودکتومی و جراحی کلیتوریس چیست؟ قسمت خارجی دستگاه تناسلی خانم ها با نام ولوو شناخته می شود که شامل لابیا، دهانه واژن، دهانه پیشابراه و کلیتوریس می باشد. لابیاها که چین های پوستی هستند از دهانه واژن تا کلیتوریس امتداد می یابند. کلیتوریس، مرکز اصلی لذت و میل جنسی در خانم هاست که از صدها پایانه عصبی تشکیل شده است و اندازه و طول آن در هر خانمی متفاوت خواهد بود. هود کلیتوریس یا کلاهک کلیتوریس، بافتی است که روی کلیتوریس را می پوشاند و از قسمت حساس کلیتوریس محافظت می کند. در برخی خانم ها ممکن است کلیتوریس بزرگ تر از حالت طبیعی باشد و مشکلاتی را هنگام پوشیدن لباس های تنگ و یا ورزش ایجاد کند و در برخی از خانم ها، پوست اضافی روی کلیتوریس وجود دارد که می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. در این شرایط، روش هایی با عنوان جراحی کلیتوریس و هودکتومی مطرح می شود که معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند. ادامه مطالب دکتر خلیلی همراه ما باشید تا به بررسی روش های جراحی کلیتوریس و هودکتومی و تفاوت های آن ها بپردازیم.

تفاوت هودکتومی و جراحی کلیتوریس

هودکتومی چیست؟

گاهی ممکن است بافت و چین اضافی بر روی کلاهک کلیتوریس وجود داشته باشد و مشکلاتی مانند کاهش میل جنسی را به همراه داشته باشد، آن هم به این دلیل که وجود پوست اضافی روی کلاهک کلیتوریس باعث می شود میزان تماس کلیتوریس در طول رابطه کمتر شود و از میزان میل جنسی نیز کاسته خواهد شد. در این شرایط، روش هودکتومی با هدف کاهش اندازه و طول کلاهک کلیتوریس انجام می شود که به زیبایی و برقراری تناسب میان قسمت های خارجی ناحیه تناسلی نیز کمک می کند، بی آن که آسیبی به پایانه های عصبی موجود در کلیتوریس وارد شود.

در این روش، برشی در کلاهک کلیتوریس زده می شود تا امکان برداشت بافت و پوست اضافی روی کلاهک فراهم شود و از میزان بیرون زدگی پوست بالای کلیتوریس نیز کاهش یابد. در پایان، برش ها با استفاده از نخ های جاذب بخیه زده می شوند. هودکتومی، روش سرپایی است که در کمتر از یک ساعت انجام می شود و امکان انجام آن به طور همزمان با لابیاپلاستی نیز وجود دارد تا نتایج زیبایی ایده آل تری حاصل گردد.

جراحی کلیتوریس چیست؟

جراحی کلیتوریس، روشی است که بر روی کلیتوریس، قسمت قابل مشاهده دستگاه تناسلی واقع در قسمت انتهایی ولوو انجام می شود و در واقع این ناحیه، مسئول میل و لذت جنسی می باشد. هدف از انجام جراحی کلیتوریس، بهبود زیبایی ظاهری و احیای میل جنسی است. کلیتوریس با این که کوچک است اما حساس ترین قسمت دستگاه تناسلی است و این ناحیه می تواند در برخی خانم ها بزرگ تر از حالت طبیعی باشد و مشکلاتی را ایجاد کند. به همین خاطر، این روش جراحی می تواند با هدف زیبایی و درمانی انجام شود.

در این روش، قسمتی از کلیتوریس برداشته می شود تا اندازه آن کوچک تر شود و به بهبود زیبایی ظاهری کمک گردد. بزرگ بودن کلیتوریس که در بیشتر موارد، مادرزادی و ارثی است، می تواند باعث بروز درد در طول رابطه جنسی شود و جراحی کلیتوریس به رفع این مشکل نیز کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که امکان انحام این روش در خانم های جوان و در سنین پایین تر و البته با مشورت پزشک وجود دارد.

تفاوت میان هودکتومی و جراحی کلیتوریس

اگر بخواهیم به بررسی تفاوت هودکتومی و جراحی کلیتوریس بپردازیم، باید بگوییم که هودکتومی بر روی کلاهک کلیتوریس یا همان هود کلیتوریس انجام می شود و هر گونه پوست و چین اصافی روی این ناحیه را بر می دارد تا تماس و درگیری کلیتوریس در طول رابطه بیشتر شود و به افزایش میل جنسی کمک شود. اما در جراحی کلیتوریس، بخشی از خود کلیتوریس به دلیل بزرگ بودن این ناحیه برداشته می شود و در بسیاری از موارد می تواند دلایل درمانی نیز داشته باشد.

Source: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16253-clitoroplasty
Source: https://www.cosmeticgynecologyfl.com/procedure/vaginoplasty/clitoral-hood-reduction/

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها