تست پاپ اسمیر

از جمله شایع ترین سرطان های بین زنان سرطان  رحم است که به همین دلیل نیاز است خانم ها با ورود به میانسالی بیشتر مراقبت خود باشند. زیرا تنها با  یک آزمایش ساده می توان متوجه پیشرفت سلول های سرطانی شد. رشد و تکثیر سلول های سرطانی  در بلند مدت انجام می گیرد به همین دلیل اطلاع پیدا کردن از این بیماری در مراحل اولیه می تواند زنان را آگاه کرده تا هر چه سریع تر درمان خود را نزد متخصص زنان و زایمان همچون دکتر لیلا خلیلی آغاز کنند. یکی از روش های ساده تشخیص سرطان دهانه رحم تست پاپ اسمیر است. نتیجه این تست توسط متخصص زنان و زایمان بررسی می شود و در صورتی که موردی مشکوک دیده شود آزمایش های تکمیلی باید انجام شود تا تشخیص به طور قطعی انجام بگیرد .

تست پاپ اسمیر چیست ؟

این تست بسیار ساده بوده و لگن به طور کامل معاینه می شود و سلول های غیر طبیعی مشخص خواهد شد.تست پاپ اسمیر کوچکترین تغییرات ایجاد شده در دهانه رحم را نشان می دهد .

چه افرادی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند ؟

تمام خانم هایی که به طور مرتب رابطه جنسی  دارند بهتر است هر یک سال یک بار تست پاپ اسمیر را نزد متخصص زنان انجام دهند به خصوص برای کسانی  که سابقه بیماری سرطان دهانه رحم در آنها وجود داشته است این اتفاق باید رخ دهد. امادر خانم های میانسال این امر واجب بوده و در رابطه با فواصل زمانی انجام تست پاپ اسمیر می توانند با متخصص زنان خود مشورت کنند.به طور کلی کسانی که دارای مشکلات زیر هستند باید برای تست پاپ اسمیر اقدام کنند :

 • کسانی که به طور منظم دخانیات مصرف می کنند .
 • کسانی که در سنین پایین رابطه جنسی خود را آغاز کرده اند .
 • خانم های نابارور و کسانی که تا کنون زایمان نداشته اند
 • کسانی به عفونت و زگیل های تناسلی مبتلا هستند.
 • خانم های مبتلا به HIV
 • کسانی که شرکای جنسی متعدد دارند.

تست پاپ اسمیر

اقداماتی که پیش از تست پاپ اسمیر باید انجام بگیرد :

زمانی که متخصص زنان برای شما تست پاپ اسمیر را تجویز می کند در رابطه با اقداماتی که باید پیش از آزمایش به آن توجه داشته باشید شما را آگاه می سازد و زمان مناسب برای انجام تست را به شما یادآوری خواهد کرد.

 • شما در دوران قاعدگی خود نیمی توانید تست پاپ اسمیر را انجام دهید .
 • روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر نباید نزدیکی داشته باشید زیرا در نتیجه تست تاثیر گذار خواهد بود .
 • افرادی که به تازگی زایمان داشته اند باید با متخصص مشورت بکنند معمولا بعد از گذشت دو ماه انجام تست پاپ امیر نتیجه بخش خواهد بود .
 • پیش از انجام این آزمایش از محلول ،پماد، ژل  و هر گونه ماده خارجی استفاده نکنید.
 • کسانی که به تازگی تست پاپ اسمیر انجام داده اند بعد از دوماه می توانند دوباره این تست را تکرار کنند

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

در ابتدا واژن باید به طور کامل تمیز شود و با ابزاری مخصوص به نام اسپکلوم دهانه ورودی واژن باز نگه داشته می شود و به همین ترتیب متخصص زنان می تواند لگن و دهانه رحم را مشاهده کند و از سلول های دهانه رحم نمونه برداری با ابزاری کوچک و باریک امکان پذیر می شود  و برای اینکه طبیعی بودن آنها بررسی شود نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان  و زایمان

دکتر لیلا خلیلی همچنین با خدمات زیر می تواند شما را یاری کند

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی و انواع جراحی های زیبایی زنان

درمان بیماری های زنان

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها