تستوسترون

تستوسترون یکی از هورمون های خیلی مهم بدن بانوان می باشد ، در سنین قبل از یائسگی میزان هورمون خیلی کاهش پیدا می کند ، استروژن را می توان با درمان دارویی جایگزین کرد ، اما در اکثر بانوان هورمون تستوسترون جایگزین نمی گردد .

کاهش یافتن تستسترون چه مشکلاتی را در بانوان ایجاد می کند :

  • کاهش انرژی
  • کاهش میل جنسی
  • مشکلات تپش قلب
  • و بیماری های قلبی می شوند .

 امروزه کارشناس در این خصوص بسیار مطالعات  و تحقیقات انجام می دهند ، یکی از هورمون های که امروزه پزشکان بر روی آن مانور می دهند هورمون های تستوسترون می باشند ، زیرا  می توان این دارو را در بدن بیماران کاشت ، مزیت این کار این می باشد که بیمار علاوه بر دریافت هورمون تستوسترون ،آزاد شدن هورمون به شکل ثابت در بدن بیمار آزاد می شود . با کاشتن هورمون تست تستوسترون علایم کاهش میل جنسی ، کاهش انرژی و مشکلات قلبی که پس از یائسگی پیدا می کنند با استفاده از این روش بهبود پیدا می کند .

 بالا بودن هورمون مردانه در زنان :

 هورمون تستوسترون نوعی هورمون استرونیدی آندروژن می باشد که ههم در زنان و هم در مردان موجود است .

تستوسترون در غدد آدرنال زنان و تخمدان آنها تولید می شود .

برای تولید تستسترون منابع مختلفی وجود دارد در مردان این هورمون در بخش بیضه ها تولید می شود و کنترل آن توسط غده هیپوفیز انجام می شود .

 در زنان این هورمون در بخش تخمدان ، غده آدرنال و جفت تولید می شود .

تستسترون جهت تقویت عملکرد تخمدان ها و استخوان ها در زنان به شکل دارو تزریق یا کاشته می شود .

 برای تولید ت  بانوان بهتر است از رژیم های غذایی  با پروتئین سطح بالا تولید آن را افزایش دهند .

 تستوسترون

علایم کمبود تستسترون در زنان :

کاهش میل جنسی :

زمانی که  تستوسترون کاهش می یابد شخص تمایلی به میل جنسی ندارد و در زمان آمیزش جنسی لذت نمی برد ، بنابراین کاهش تستوسترون تاثیر به سزایی در کاهش میل جنسی دارد به گونه ای که هر چه این هورمون کاهش یابد میل جنسی در بانوان کاهش یافته و دیگر علاقه ای به برقرار آمیزش جنسی ندارند ، علت این امر تاثیر هورمون تستسترون بر ارگاسم بانوان می باشد .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان توصیه می کند اگر به یکباره میل جنسیتان کاهش یافت حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید تا میزان تستوسترون شما تعیین گردد .

احساس خستگی همیشگی :

افت انرژی در ساعاتی از روز کاملا طبیعی است  ، اما اگر خستگی شما همیشگی است باید حتما به پزشک مراجعه نمایید زیرا یکی از علائم خستگی همیشگی کاهش تستوسترون در بدن شما می باشد .

طبق مطالعاتی که انجام شده است در زنان و مردان با کاهش یافتن تستوسترون 65 درصد از آنها از خستگی همیشگی رنج می برند .

اگر همراه با خستگی همیشگی میل جنسیتان کاهش یافته است می توانید از روش های گوناگون با نظر پزشک این هورمون را افزایش دهید یکی از این راه استفاده از کرم های تستوسترون می باشد .

در علم جدید پزشکی با کاشت تستوسترون در بدن می توان به شکل ثابت این هورمون را بدن تولید کرد .

 خیلی نمی توانید وزن خود را کاهش دهید :

گاه و بی گاه شما بیش از اندازه ورزش می کنید اما علی رغم تلاش های شما در کاهش وزن به خصوص نواحی چربی شکم موفق نمی شوید وزن خود را کاهش دهید ،

تستوسترون به بدن شما کمک می کند تا توازن میان چربی و عضله در بدن جایگاه مناسبی داشته باشد اما اگر در بدن تستوسترون کاهش یابد چربی ها در نواحی میانی بدن شروع به تجمع کرده در نتیجه در نواحی شکم شما با چربی انباشته شده روبرو می شوید ، البته لازم به ذکر است چربی های نواحی شکم فقط مربوط به کاهش یافتن تستوسترون نیستند بلکه شما باید تمامی عواملی که باعث ایجاد این چربی ها شده اند را بررسی نمایید .

تستوسترون علاوه بر توانمند ساختن بدن در ساخت عضله سبب پایداری و ثبات چربی در بدن زنان می گردد .

با آزمایشی که محققان بر روی زنان 430 زن ژاپنی انجا دادند به این نتیجه رسیدن که کاهش این هورمون در طول زمان موجب از دست رفتن عضلات نواحی مختلف بدن از جمله پاها و بازوها می شود .

پوکی استخوان :

ضعف استخوان ها به علت پوکی استخوان ایجاد می شود ، این بیماری معمولا یک بیماری زنانه قلمداد می شود ، تراکم استخوان ها معمولا به دلیل کاهش یافتن استروژن می باشد اما طبق تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد انجام داد به این نتیجه رسیدن که کاهش یافتن تستسترون میزان استحکام استخوان بندی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد .

پس از دوران یائسگی پوکی استخوان به سبب کاهش تستوسترون روی می دهد .

افسردگی و اضطراب :

لازم به ذکر است که کاهش یافتن تستوسترون به تنهایی عامل ایجاد افسردگی نیست اما طبق مطالعاتی که دانشمندان انجام دادند کاهش این هورمون در ایجاد بیماری افسردگی دخیل بوده ، هم چنین این تحقیقات نشان می دهد بانوانی که با کاهش تستوسترون روبرو هستند نسبت به سایر بانوان در معرض خطر بیماری افسردگی هستند .

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان با روش های گوناگونی تستوسترون را در بدن افزایش می دهد .

 

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها