لابیاپلاستی ترمیمی

شاید لابیاپلاستی ترمیمی (Revision labiaplasty) برای شما هم عبارت جالبی به نظر برسد. ممکن هم هست تا به الان نمیدانستید که نتایج یک لابیاپلاستی ناموفق را می توان ترمیم کرد. پس خواندن این مقاله را ادامه دهید تا با این فرایند بیشتر آشنا شوید. زمانی که یک جراحی زیبایی را برای بهبود شکل ظاهری اندامی در بدن انجام می دهید توقع دارید که نتیجه جراحی برایتان رضایت بخش باشد. متاسفانه در برخی از بیماران این هدف محقق نمی شود. بیمارانی که جراحی آنها به دست یک جراح بی تجربه انجام شده یا از تکنیک های قدیمی در اجرای فرایند زیبایی آنها استفاده شده باشد اغلب از نتیجه جراحی شان ناراضی خواهند بود. بیشتر این بیماران به جراحی ترمیمی نیاز پیدا می کنند. یکی از جراحی های زیبایی رایجی که در میان بسیاری از بانوان جزو فرایندهای زیبایی پر طرفدار است، لابیاپلاستی می باشد که با هدف بهبود شکل ظاهری لابیای مینور انجام می شود. در صورتی که نتیجه ناموفق این جراحی، مشکلاتی از قبیل بافت اسکار بیش از حد، نا متقارن بودن دو لوب یا مشکلات ناخوشایند دیگری را بوجود آورد، جراحی ترمیمی مورد نیاز خواهد بود.

 

لابیاپلاستی ترمیمی

 

ترمیم لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی ترمیمی یک پروسیجر جراحی زیبایی برای ترمیم نتایج ناخوشایند بر جای مانده از جراحی اولیه است. این نتایج ناخوشایند ممکن است در پی سپردن جراحی به دست یک جراح بی تجربه یا استفاده از تکنیک های قدیمی بوجود آید. این مشکلات به بروز نتایج ناخوشایند منجر شده و به جای اینکه یک شکل ظاهری زیبا را در این اندام خلق کند باعث بدشکل تر شدن آن می شود. در طول ترمیم عمل لابیا ، جراح زیبایی زنان ، کلیه مشکلات ایجاد شده در طول جراحی اولیه را درمان کرده و نتیجه ای را خلق می کند که برای بیمار مطلوب باشد. گاهی پروسه ترمیمی شامل تشریح لابیای مینور می باشد. در برخی موارد جراح بافت اسکاری که باعث ایجاد درد در ناحیه لابیا شده و شکل ظاهری آن ناخوشایند است را بر می دارد.

چرا به عمل لابیاپلاستی ترمیمی نیاز پیدا می کنیم ؟

عدم دقت در انتخاب جراح لابیاپلاستی با تجربه و ماهر اولین عاملی است که ریسک نیاز مجدد به جراحی را بالا می برد. اگر فرد تجربه و تخصص کافی را نداشته باشد در اجرای اصلاحات به مشکل می خورد ؛ به طور مثال بافت های لابیا را کمتر یا بیش از حد لازم برش می دهد یا لبه های برش خورده پوست و لابیا را به طور نامنظم بخیه میزند. همچنین عدم تسلط و تجربه کافی موجب می شود که اطلاعات و دستورات مراقبتی لازم ، به درستی به بیمار منتقل نشود. در طرف دیگر خود فرد می تواند عامل انجام عمل مجدد لابیاپلاستی شود. بدین نحو که بدون رعایت اصول مراقبتی ارائه شده از سوی جراح ، دوره ریکاوری را پشت سر بگذارد.

داوطلب ایده آل لابیاپلاستی ترمیمی

قبل از اینکه به دلیل ناخوشایند بودن نتیجه نهایی عمل اولیه لابیاهای ناحیه تناسلی ، تحت جراحی لابیای ثانویه قرار بگیرید باید داوطلبی شما برای این روند تعیین شود. الزامات اصلی تعیین داوطلبی این پروسیجر بازسازی و ترمیم شامل موارد زیر می باشد:

 • قبلاً جراحی لابیاپلاستی انجام داده اید.
 • از نتیجه جراحی اولیه ناراضی هستید.
 • از سلامت عمومی کافی برخوردارید.
 • حداقل پنج ماه از جراحی لبیاپلاستی اولیه شما گذشته است.

موارد فوق جزو الزامات اصلی می باشند. شایان ذکر است جراحی ترمیمی لابیاپلاستی یک روند پیچیده است. با توجه به اینکه عمل اولیه لابیا فرایند برداشتن بافت اضافی و شکل دهی به لابیای مینور می باشد ، زمانی که این فرایند به درستی انجام نشود بر حسب نیازهای بیمار، عمل ترمیم لابیاپلاستی انجام خواهد گرفت.

علل نیاز به لابیاپلاستی ترمیمی

بیماران بنا به علل مختلف اقدام به انجام جراحی ترمیمی لابیا می کنند. چهار دلیل رایجی که به واسطه آنها قرار گرفتن تحت جراحی ترمیم لابیا مینور به یک الزام تبدیل می شود شامل موارد زیر می باشد:

عدم تقارن  : نا متقارن بودن لابیا مشکلی است که برخی بیماران بعد از جراحی لابیای اولیه با آن روبرو می شوند. وقتی جراحی لابیا به دست یک جراح ماهر و صاحب تجربه انجام شود، میزان پیرایش لوبها به حد کفایت بوده و هیچگونه عدم تقارنی ایجاد نخواهد شد. بعد از پروسیجر، دو طرف لابیای مینور باید یکنواخت و متقارن باشد. نامتقارن بودن باعث می شود که یک لابیا بلند تر از لوب دیگر باشد. این به هیچ وجه هدف یک جراحی موفقیت آمیز نیست. در واقع بسیاری از بیماران به دلیل نامتقارن بودن لابیا تحت جراحی قرار می گیرند تا تناسب بین دو لوب افزایش یابد. وقتی یک شکل نامتقارن در شکل ظاهری این اندام بعد از جراحی اولیه ایجاد شود، جراحی ترمیمی لابیاپلاستی در تهران مورد نیاز خواهد بود.

بافت اسکار دردناک : جراحی پلاستیک معمولاً بافت اسکار بر جای می گذارد. بافت اسکار خصوصاً در زمان سپردن جراحی به دست پزشکی که از روش های منسوخ شده برای اجرای جراحی استفاده می کند، نگران کننده تر خواهد بود. بافت اسکار می تواند به شکلی باورنکردنی در طول زمان باعث بروز درد و ناراحتی شود. بافت اسکار در اندام خصوصی مثل لابیا می تواند رابطه جنسی، ورزش و برخی فعالیت های فیزیکی را به یک تجربه دردناک تبدیل کند. بهمین دلیل بیمارانی که در جراحی اولیه آنها بافت اسکار شکل گرفته است برای ترمیم آن به جراحی لابیاپلاستی ترمیمی در تهران نیاز پیدا خواهند کرد. امروزه پزشکان با تجربه و ماهر با استفاده از تکنیک های پیشرفته در جراحی اولیه، این فرایند را به گونه ای انجام می دهند که بافت اسکاری از آن بر جای نخواهد ماند.

برداشته شدن مقدار ناکافی از بافت لابیا : دلیل رایج دیگری که باعث می شود برخی بیماران به جراحی ثانویه لابیاپلاستی نیاز پیدا کنند زمانی است که در عمل اولیه، بافت لابیای مینور به اندازه کافی برداشته نشده است. بسیاری بیماران، جراحی زیبایی لابیا را به دلیل ناراضی بودن از طول لابیای مینورشان انجام می دهند. اگر جراح در زمان برداشت بافت لابیای مینور محافظه کارانه عمل کند، کل هدف جراحی با شکست روبرو می شود.

خطوط بخیه برجسته : در طول عمل جراح برای برداشتن بافت اضافی از بخیه های کوچکی استفاده می کند. وقتی این بخیه با استفاده از تکنیک های مناسب و به شکلی صحیح زده شوند، بعد از پروسه، کمترین اسکار بر جای می ماند. اگر بخیه با روش های قدیمی و به شکلی نادرست زده شوند، خطوط بخیه برجسته ناخوشایند، نتیجه برجای مانده خواهد بود.

طبیعتاً هیچ بیماری دوست ندارد بعد از عمل، جای بخیه برجسته قابل رویتی در ناحیه درمان بر جای بماند. وقتی در پی ایجاد خطوط بخیه بزرگ، اسکار بدشکلی برجای بماند جراحی ریویژن لابیاپلاستی مورد نیاز خواهد بود.

آشنایی با روند جراحی ترمیم لابیا

 

نحوه انجام عمل لابیاپلاستی ترمیمی

 

برای شروع پروسه لابیاپلاستی ترمیمی ، حتما پیش از اقدام ، باید تحت نظر متخصص زنان مشاوره شوید. ایشان به منزله پی بردن به تغییرات و اصلاحات مورد نیاز، لازم است نتایج عمل اولیه را بررسی کند. گاهی ایرادات موجود تنها بر روی یک لابیا بوده و ممکن است طی جراحی ترمیمی تنها همین لابیا تحت اصلاحات قرار بگیرد. در هر صورت، این که چه تغییراتی مورد نیاز است و در چه نواحی از لابیا یا لابیاهای مینور باید صورت بگیرد ، توسط پزشک معین می شود.

در آغاز عمل لابیاپلاستی ترمیمی ، متخصص ، فرد را در حالت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با آرامبخش قرار می دهد. همانطور که واقف هستید این امر برای جلوگیری از تجربه هر گونه درد در حین عمل به انجام می رسد. پس از اثر گذاری دارو ، جراح ، پروسه را آغاز می کند. از جمله تغییرات و اصلاحات طی عمل ریویژن ، می توان به برداشتن اسکار ، تقارن سازی لابیاها و حذف هر گونه ضایعه و برآمدگی در آن ناحیه اشاره کرد. بهترین جراح لابیاپلاستی در این پروسه هدف دارد تا حد امکان اشکالات باقی مانده یا بوجود آمده بعد از جراحی اولیه را برطرف نماید و ظاهری طبیعی را برای واژن خلق سازد.

چه مدت بعد از لبیاپلاستی می توان برای عمل ترمیمی اقدام کرد؟

بایستی اجازه دهید نتیجه نهایی از جراحی نخست به طور کامل نمایان شود. همانطور که می دانید پس از عمل ، لابیاها متورم هستند و طبیعی است که شما شاهد عدم تقارن باشید. همچنین زخم های جراحی برای بهبودی کامل ، به زمان نیاز دارند. با توجه به موارد فوق الذکر ، گفته می شود حداقل 6 ماه باید برای عمل مجدد لابیا صبر کنید ؛ چرا که پس از این بازه زمانی ورم و زخم ها به طور کامل بهبود یافته اند.

وضعیت هود کلیتورال در لابیاپلاستی ترمیمی

در صورت نیاز و با توافق قبلی پزشک و بیمار، در طول جراحی ترمیمی لابیا، کوچک کردن کلاهک کلیتورال نیز انجام می شود. برداشتن اندکی پوست در بالای کلیتوریس می تواند به افزایش جذابیت رابطه جنسی کمک کند. البته، لازم به ذکر است که با توجه به حساسیت بالای این ناحیه در اندام تناسلی، حتماً باید اجرای فرایند به دست یک جراح ماهر انجام شود.

مزایای عمل ترمیمی لابیاپلاستی

پوشش لابیا، مانند هر جراحی دیگری، ممکن است نیاز به ترمیم دوباره داشته باشد. این امر معمولاً در مواردی اتفاق می‌افتد که نتایج جراحی اولیه به علت بروز عوارض جانبی، ناهنجاری‌های جدید یا به وجود آمدن مشکل در دوره ریکاوری، ناکافی یا ناخشنودکننده است. به طور کلی، فواید جراحی ترمیمی لابیاپلاستی عبارتند از :

تصحیح نتایج قبلی: اگر نتایج جراحی اولیه به دلیل بروز هر گونه عوارض یا مشکلات دیگر، قابل قبول نباشد، انجام مجدد جراحی لابیاپلاستی می‌تواند برای تصحیح و بهبود این نتایج مفید باشد.

 • حل مشکلات جدید: در برخی موارد، ممکن است پس از جراحی اولیه مشکلات یا ناخوشایندی‌های جدیدی ظاهر شوند. انجام جراحی لابیاپلاستی برای بار دوم میتواند این مشکلات را حل کرده و بهبودی را فراهم کند
 • رفع عوارض جانبی: در برخی موارد، ممکن است بعد از جراحی اولیه عوارض جانبی ناخوشایندی مانند خونریزی، عفونت، تورم یا درد بروز کند. انجام مجدد جراحی لابیاپلاستی ترمیمی می‌تواند به رفع این عوارض و کاهش ریسک ظهور آنها کمک کند.
 • تغییر نتایج براساس نیازها و تمایلات جدید بیمار: برخی از زنان ممکن است بعد از جراحی اولیه به دلیل تغییر در نیازها یا تمایلات خود، بخواهند جراحی مجدد لابیاپلاستی را انجام دهند که این مورد می تواند به دلیل تغییرات در زندگی شخصی، روابط جنسی، یا استانداردهای زیبایی به وجود آید.

  با این وجود، همواره قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و مزایا و معایب این تصمیم را با او بررسی کنید.

دیگر دلایل انجام عمل ترمیمی لابیا

حذف بیش از حد بافت
این مشکل اغلب به علت به کار بردن تکنیک های نامناسب جراحی توسط یک جراح کم تجربه رخ می‌دهد. جراح تازه کار اغلب در حین حذف بافت حساس لابیا با استفاده از تکنیک برش یا روش برش لبه، بافت لابیا را بیش از حد بر می دارد. این امر ناشی از نادیده گرفتن ویژگی کشسانی لابیا اتفاق می افتد. نتایج حذف بیش از حد بافت معمولاً در دوره ریکاوری آشکار می‌شود زیرا در این زمان، بافت به اندازه و شکل نهایی خود می رسد. در این شرایط، برای به دست آوردن نتایج مطلوب، ترمیم لابیاپلاستی امری ضروری است. لطفاً توجه داشته باشید که در برخی موارد اصلاحی برای این نوع اختلال لابیا وجود ندارد بنابراین مهم است که از همان ابتدا بهترین متخصص زنان را برای این کار انتخاب کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ترمیمی

 1. اکنون که تصمیم گرفته اید نتیجه لابیاپلاستی ناموفق خود را تغییر دهید لازم است بدانید که برای اطمینان از دستیابی به نتایجی که در خور و شایسته آن هستید چگونه باید روند ریکاوری تان را هموار تر کنید. در طول دوره ریکاوری از نظر روحی تا جایی که می توانید خودتان را قوی نگه دارید.
 2. استراحت کنید و به خودتان سخت نگیرید. بدن شما مشغول بهبود دادن زخم هاست پس حتماً فرصت این کار را به بدنتان بدهید. روی کمر دراز بکشید و برای کمک به گردش خون و اجتناب از لخته شدن آن آرام آرام قدم بزنید.
 3. جهت کمک به التهاب و درد، بر روی ناحیه جراحی شده کمپرس یخ قرار دهید. برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست این کار را در فواصل 15 دقیقه ای انجام دهید.
 4. داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. در زمان مصرف داروهای مسکن به هیچ وجه الکل ننوشید.
 5. هر روز زخم ها را چک کنید. حتی در صورت اجرای دستورات مربوط به مراقبت های بعد که از سوی بهترین جراح لابیاپلاستی ترمیمی در تهران ارائه می شود، ممکن است عفونت، ناحیه درمان را تهدید کند. اگر نشانه ای از عفونت را مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 6. ناحیه جراحی شده را تمیز و خشک نگه دارید. اگر ناحیه جراحی شده بدون رطوبت باشد روند بهبود به خوبی پیش خواهد رفت.
 7. رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. برای به حداقل رساندن مشکلات مرتبط با دفع ادرار و مدفوع رژیم غذایی حاوی فیبر فراوان از قبیل میوه و سبزیجات را میل کنید. به این ترتیب از بروز یبوست و اسیدی شدن بیش از حد ادرار جلوگیری بعمل خواهد آمد.
 8. در زمان ادرار کردن ممکن است ناحیه تناسلی شما مورمور شود. یک ظرف اسپری را پر از آب کرده و در زمان ادرار کردن روی ناحیه جراحی شده آب اسپری کنید تا حس سوزش به حداقل برسد.

چه مدت بعد از لابیاپلاستی ترمیمی می توان رابطه جنسی داشت؟

تا شش هفته بعد از عمل مجدد لابیاپلاستی، لازم است از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. به بدنتان فرصت دهید تا به خوبی و به طور کامل بهبود پیدا کند. حتی بعد از سپری شدن شش هفته بازهم برای مقاربت عجله نکنید. به صدای بدنتان گوش کنید.

دوش گرفتن بعد از لابیاپلاستی ترمیمی

مراقبت از ناحیه لابیا که تحت جراحی قرار گرفته است، بسیار حائز اهمیت است. در روز اول بعد از عمل، بیمار می تواند دوش بگیرید و از سرویس بهداشتی استفاده کند. اما در زمان خشک کردن ناحیه جراحی، نباید کششی در آن اتفاق بیافتد. بعلاوه، تا زمان صلاحدید پزشک، بیمار مجاز به شنا کردن نمی باشد.

سوالات متداول

آیا بعد از لابیاپلاستی ترمیمی اسکار باقی می ماند؟

اسکار یا جای زخم بعد از هر عمل جراحی تهاجمی یک پیامد کاملاٌ طبیعی است. البته، خبر خوش این است که رد این اسکار به مرور زمان از بین می رود و می توان گفت که با گذر زمان محو خواهد شد. در کنار این نقطه قوت، جراح با تجربه تلاش می کند تا با به کار گیری نگاه هنری خود، برش ها تا حد امکان کوچک بوده و در موقعیت هایی ایجاد شوند که در چین طبیعی پوست قابل پنهان شدن باشند.

چه مدت بعد از عمل ترمیم لابیا می توان ورزش کرد؟

سرعت بهبود  پس از لابیاپلاستی ترمیمی در بیماران مختلف ، متغیر است بنابراین نمی توان زمان دقیقی برای از سر گیری فعالیت های ورزشی اعلام نمود. به طور کلی، از سر گیری ورزش در اکثر بیماران از هفته ششم به بعد آغاز می شود. پزشک دستورالعمل های شخصی را برای بیمار ارائه می دهد که بیمار برای اطمینان از دستیابی به نتیجه مطلوب، ملزم به دنبال کردن دقیق آنهاست.

آیا جراحی ریویژن لابیا درد دارد؟

مثل هر فرایند جراحی دیگری در این روند تهاجمی نیز بعد از اجرای پروسیجر، اندکی درد تجربه خواهد شد. در بیشتر بیماران، درد در طول چند روز فروکش می کند. تجربه سفر جراحی برای هر بیمار دارای ویژگی های خاص خود می باشد. با اجرای توصیه های پزشک می توانید از مطمئن ترین راه در مدیریت عوارض عمل از جمله درد، قدم بردارید.

آیا جراحی ترمیمی لابیا روی حس در این ناحیه اثر می گذارد؟

بی حس شدن ناحیه جراحی به دلیل ایجاد برش و آسیب دیدن اعصاب آن در فاز اولیه بعد از لابیاپلاستی ترمیمی ، طبیعی است. این بی حسی به مرور زمان رفع می شود و با ترمیم اعصاب ناحیه جراحی شده، حس از دست رفته، مجدداً به حالت نرمال باز خواهد گشت.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Zahra

سلام دكتر من ٤ ساله عمل لابياپلاستى كردم نزديك كليتوريسم يعنى لبه بغل كليتوريسم كه بهش وصل ميشه اون لبه اندازه ١سانت زيادى برداشته شده حين رابطه جنسى اذيتم ميكنه عفونت زنانه هم كه ميگيرم اون ١سانت همش ميخاره ميسوزه تاعفونتم خوب بشه جديدا هم از اونجا احساس تيركشيدن يهويي دارم 🙁 ميشه با اين مقاله پيوندى كه نوشتين درستش كرد بافت پيوند زد؟ زيبايي بخوره توسرم اون تيكه روميشه پر كرد جاشو ديگه اذيتم نكنه؟ افسردگى گرفتم واقعا پشيمونم اصلا ازكاريكه كردم

drkhalili

سلام بله عزیزم باید حضوری معاینه انجام بشه