ترشحات ناحیه تناسلی

 علت ترشحات ناحیه تناسلی چیست؟ هر خانمی باید درک روشنی از وضعیت سلامتی بدن خود داشته باشد. یکی از نواحی بدن که در زنان از اهمیت ویژه ای برخودار است، ناحیه دستگاه تناسلی است که مراقبت های ویژه ای را نیاز دارد. به گفته دکتر لیلا خلیلی عفونت و یا مشکلات مربوط به واژن، به معنای اهمیت ندادن به سلامتی نیست، بلکه بیشتر زنان از مطرح کردن مشکلاتشان و یا مراجعه به متخصص زنان ، خجالت میکشند. در حالی که زنان بایستی حداقل سالی یکبار به متخصص زنان مراجعه کنند. ترشح واژن، در وهله اول میتواند نشان از این باشد که چیزی در بدن شما درست کار نمی کند. بنابراین، دانستن انواع ترشحات واژنی، امری ضروری است.

ترشحات ناحیه تناسلی
ترشحات ناحیه تناسلی

انواع ترشحات زنان

انواع ترشحات زنان چیست و هر کدام از ترشحات نشانه چیست ؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است ساختار ناحیه تناسلی را بررسی کنیم .
ناحیه تناسلی یکی از مهم ترین نواحی در بدن بانوان است که نقش اصلی در روند تولید مثل و روابط جنسی را بر عهده دارد .
کانال ناحیه تناسلی، اتصال بین رحم و سایر بخش های دستگاه تناسلی را ایجاد می کند . لایه رویی واژن مخاطی است، همین امر مانع از ورود میکروب ها به لایه های داخلی ناحیه تناسلی می شود، همچنین عضلات واژن به گونه ای هستند که به صورت لایه لایه بر هم سوار هستند و زمانی که دخول صورت میگیرد این عضلات باز می شوند، همین خاصیت کشسانی واژن و البته ترشحات زنانه سبب می شود دخول به راحتی انجام شود .

ترشحات ناحیه تناسلی

هورمون زنان استروژن نقش اصلی در ترشحات زنانه دارد، این ترشحات معمولا چند سال قبل از سن بلوغ شروع می شود . میتوان گفت ترشحات از نشانه های سلامتی دستگاه تناسلی زنان است .هر گونه تغییر در ترشحات می تواند نشانه ای باشد، به طور مثال ترشحات در بارداری تغییر می کند .

ترشحات ناحیه تناسلی و عفونت

هر گونه تغییر رنگ و یا بوی بد ترشحات می تواند نشانه ای از عفونت باشد، در این شرایط فرد باید شک به عفونت کند و هر چه سریعتر تا شدید نشدن علائم برای درمان اقدام کنند .

ترشحات بی رنگ نشانه چیست؟

ترشحات بی رنگ و بی بو نشانه سلامت فرد است ، اگر مدام ترشحات کاملا شفاف، که بوی تندی هم ندارند را مشاهده می کنید، نگران نباشید بدن شما کاملا سالم است .
در روز های تخمک گذاری مقدار این ترشحات بیشتر می شود، این امر حاکی از آن است که در این دوره بدن برای بارداری و لقاح آمادگی بیشتری دارد .

ترشحات ناحیه تناسلی با رنگ خاکستری و یا سفید رنگ

ترشحات با رنگ سفید معمولا حاکی از عفونت های قارچی است . معمولا بیشتر زنان حداقل یکبار این عفونت قارچی را تجربه کرده اند . عفونت های قارچی بیشتر به دلیل، مصرف مدام قرص های ضد بارداری، بیماری های عفونی، سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های روحی و عصبی و…. بروز می کنند . عفونت قارچی معمولا با عنوان برفک ناحیه تناسلی نیز بیان می شود .
ترشحات زنان بعد از دوران قاعدگی بیشتر و غلیظ تر می شوند، این امر حاکی از میزان هورمون استروژن در زنان است.به همین دلیل است که در زنان بارداری ترشحات زنان غلیظ تر و رو به سفید رنگی می روند .

ترشحات با رنگ زرد و یا سبز

ترشحات با این رنگ نشان از عفونت در زنان است . ابتلا به عفونت تریکوموناس می تواند سبب تغییر رنگ ترشحات به رنگ سبز و یا زرد شود . در صورتی که شاهد ترشحات با این رنگ بودید باید هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید، در مواردی که فرد توجهی به درمان نداشته به مرور زمان سبب بروز ناباروری شده است . همچنین بوی نامطبوع ناحیه تناسلی و یا خارج شدن حباب از این ناحیه از دیگر علائم این عفونت ها هستند .

ترشحات ناحیه تناسلی با رنگ قهوه ای

ترشحات قهوه ای رنگ در دوره قبل از شروع دوران قاعدگی دیده می شود، دلیل آن هم در این است که بافت اندومتر ریزش کرده است . اگر زنان در سنین بالا و یا در مرحله ورود به دوران یائسگی، ترشحات قهوه ای رنگ، صورتی و یا زرد رنگ را تجربه کرده اند می توانند با مراجعه به متخصص زنان، ورود به دوران یائسگی را به تعویق بی اندازند .
لازم به ذکر است که گاهی ترشحات با رنگ قهوه ای نشان دهنده سرطان رحم در بانوان است، اگر علائم سرطان رحم را تجربه کرده اید و ترشحات شما تمایل به رنگ قهوه ای دارند باید با متخصص زنان خود در اسرع وقت مشورت کنید .

آیا رژیم غذایی افراد در تغییر رنگ ترشحات زنانه تاثیر دارند ؟

بله، به طور مثال همانطور که مصرف پیاز و سیر بر بوی بد دهان تاثیر می گذارند، می تواند باعث بوی بد این ترشحات نیز شود.
مصرف میوه و سبزیجات تازه همچنین مصرف آب به مقدار زیاد، بوی بد ترشحات را از بین می برد و سبب می شود شما ناحیه تناسلی خوشبویی داشته باشید .

ویدئو دکتر لیلا خلیلی در رابطه با کاهش ترشحات زنانه

نتیجه گیری

در اخر می توان گفت، هر رنگ از ترشحات می توان نشان از سلامتی و یا بروز یک بیماری باشد، پس در صورت مشاهده علائم مشکوک هر چه سریعتر برای پیشگیری به پزشک مراجعه کنید .

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها