تخمک گذاری

تخمک گذاری، به معنای آزاد شدن تخم بالغ و رسیده از تخمدان، حرکت به سوی لوله فالوپ و آمادگی برای باروری است. تقریبا در هر ماه، یک تخم در تخمدان بالغ می شود. به محض بالغ شدن، تخم از تخمدان آزاد می شود، وارد لوله های فالوپ شده و در صورت رو به رو شدن با اسپرم، بارور خواهد شد.

تخمک گذاری
تخمک گذاری

در هنگام تخمک گذاری، میزان هورمون استروژن افزایش می یابد، که باعث ضخیم شدن پوشش رحم می شود. تخمک گذاری، 12 تا 14 روز قبل از شروع سیکل قاعدگی اتفاق می افتد، یعنی تقریبا وسط سیکل قاعدگی. برای مثال، اگر سیکل شما منظم و 28 روزه باشد، تخمکگذاری در روزهای دهم تا بیستم اتفاق می افتد. با این حال، بسیاری از زنان، سیکل قاعدگی منظمی ندارند، و تخمکگذاری یک هفته زودتر و یا دیرتر دیده می شود.

سیکل تخمک گذاری به دو بخش تقسیم می شود:

  • بخش اول که مرحله فولیکولار نیز نامیده می شود، از اولین روز آخرین پریود شروع می شود و تا تخمکگذاری بعدی ادامه می یابد.
  • بخش دوم که مرحله لوتئال نامیده می شود، از روز تخمک گذاری تا شروع پریود بعدی ادامه دارد. این مرحله در حدود 12 تا 16 روز است.

این بدین معناست که روز تخمک گذاری، مدت سیکل شما را تعیین می کند.

عواملی مانند استرس، بیماری، و قطع تخمکگذاری می تواند زمان پریود شما را تغییر بدهد.

تفاوت تخمکگذاری و روز باروری چیست؟

یک تخم تا 24 ساعت زنده می ماند، و اسپرم تا 5 روز. جالب است بدانید که، 4 تا 5 روز قبل از رها شدن تخم، احتمال باروری برای زوجین وجود دارد. زمان باروری برای هر دو تخم و اسپرم در حدود 6 روز است.

تمام روزهای سیکل قاعدگی شما، روز باروری نامیده می شود، یعنی زمانی که شما توانایی باروری و باردار شدن را دارید، البته به شرطی که مقاربت محافظت نشده داشته باشید. روز تخمکگذاری و روز قبل آن، بهترین زمان برای باروری است. خارج از زمان های گفته شده، احتمال باروری کمتر خواهد بود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها