دکتر لیلا خلیلی
بی اختیاری ادرار

فهرست مطالب

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

ممکن است بی اختیاری ادرار به شکل ناگهانی از بدن بانوان خارج شود ، بی اختیاری ادرار دو نوع می باشد اضطراری و استرسی

در برخی از بانوان به دلیل انجام فعالیت های بیش از اندازه بی اختیاری ادراری اتفاق می افتد ، در اثر بی اختیاری ادرار ممکن است برخی از بیماری ها نظیر بیماری مغز و اعصاب شامل سکته مغزی رخ دهد .
شایع ترین بی اختیاری ادرار نوع استرسی می باشد ، بروز این بی اختیاری بر اثر استرس فیزیکی می باشد .
استرس های فیزیکی شامل موارد زیر می تواند باشد :
1- عطسه
2- سرفه
3- بلند کردن بار
4- خندیدن
5- ورزش
دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان بیان می کنند که یبوست و اضافه وزن می تواند سبب تشدید این بیماری می شود .
بی اختیاری ادراری در هر سنی ایجاد می شود ، بی اختیاری ادرار در بانوان دو برابر مردان می باشد و تقریبا 50 درصد بانوان به این بیماری گرفتار می شوند .
دکتر لیلا خلیلی با بیان اینکه در دوران بارداری احتمال مبتلا شدن به این مشکل افزایش می یابد اظهار کرد : دلیل بروز این مشکل ممکن است به علت فشار بزرگ شدن رحم باشد .
مهم ترین علت بی اختیاری ادراری ضعیف شدن عضلات لگن می باشد ، دکتر خلیلی جراح و متخصص زنان با اشاره به این که عضلات کف لگن از عضلاتی می باشد که در ناحیه پایین لگن می باشند ، سبب حمایت ارگان های لگنی می شوند و نقش مهمی در افزایش ثبات کمر ، لگن و پایداری آنها دارند .
نگه داشتن و حفظ ادرار در مثانه از مهم ترین وظایف عضلات کف لگن می باشد .
دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان اضافه کرد عضلات لگن وظیفه دارند که با یک انقباض ملایم و همیشگی حفظ کردن ادرار در مثانه را فراهم می کنند .

بی اختیاری ادرار

روش های پیشگیری از بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از مشکلات شایع خانم ها در سنین میانسالی و سالمندی است درمان واقعی برای بی اختیاری ادرار وجود ندارد بنابرین پیشگیری از این بیماری بسیار مهم تر از درمان آن می باشد برای پیشگیری از بی اختیاری ادرار توصیه می شود حتما ورزش از زمانی جوانی انجام شود و بعد از بارداری و زایمان معاینه لگنی صورت گیرد و در صورت افتادگی، پارگی یا ضعف عضلات نگه دارنده لگن حتما ترمیم انجام شود ولی عمل جراحی خود مثانه توصیه نمی شود مگر در موارد خیلی شدید که حتما باید این عمل با استفاده از پروتز و مشا باشد در موارد بی اختیار خفیف و تا متوسط توصیه می شود از روش های غیر جراحی مانند : لیزر، تزریق ژل و سایر روش ها مانند فیزیوتراپی درمان صورت گیرد.

انجام روش های فیزیوتراپی تا حد زیادی کمک می کند که عضلات کف لگن بهبود ببخشد و سبب برطرف شدن ضعف و اختلال عملکرد عضلات کف لگن می شود ، اما در برخی از مواقع با انجام روش های فیزیوتراپی نمی توان مشکلات بی اختیاری ادراری را برطرف نمود در این صورت با استفاده از لیزر مونالیزا می توان در کمترین زمان و به روش ایمن مشکل را حل نمود .

دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان در ادامه گفت باید قبل از لیزر درمانی باید عضلات را ارزیابی نمود سپس به درمان پرداخته شود .
پس از اینکه معاینه صورت گرفت وپزشک تشخیص داد که عضلات کف لگن مختل شده است ، با استفاده از لیزر مونالیزا می توان بهبودی و تقویت عضلات لگن را فراهم کرد .
لیزر مونالیزا یک روش غیر جراحی می باشد که نیاز به دارو ندارد بسیاری از مشکلات واژن از جمله رنگ پریدگی مخاط واژن و بی اختیاری ادرار رفع می نماید .
مشکلات واژن را که در زمان یائسگی رخ می دهد و سبب شده که در مقاربت جنسی اشخاص و زندگی زناشویی آنها اختلال ایجاد شود با استفاده از لیزر مونالیزا می توان به آسانی این مشکلات را برطرف نمود .
مزایای دستگاه لیزر مونالیزا :
رفع سوزش و خارش
زیبایی
کوچک کردن لابیا
رفع مشکلات مقاربتی
رفع دردهای مقاربتی
مقاومت کردن بافت و افزایش سفتی واژن
روشن کردن پوست
رفع بی اختیاری ادرار و…
مزیت بارز لیزر مونالیزا نسبت به سایر روشها عدم نیاز به برش و یا بخیه زدن می باشد ، استفاده از این روش در کمتر از یک ساعت بوده و پس از انجام درمان نیازی به بستری شدن نمی باشد .

توصیه های دکتر خلیلی متخصص زنان و زایمان برای بی اختیاری ادرار :

تعادل در وزن :

اضافه وزن و سنگین وزن بودن سبب وارد شدن فشار بیشتر به مثانه می شود ، رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش در این امر کمک کننده  است ، به وسیله این عوامل می توان از بی اختیاری ادرار جلوگیری کرد .

انجام ورزش های لگن :

دکتر خلیلی توصیه می کنند که بانوان حتما ورزش های مخصوص لگن را با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان انجام دهند ، عضلات کف لگن باید شاملی سفت کردن و شل کردن عضلات باشد .

توجه به این نکته الزامی است که مثانه با اعصاب کف لگن مرتبط می باشد ، انجام ورزش های کف لگن می تواند به کنترل ادرار و کنترل مثانه کمک کند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان انجام ورش های عضلات کف لگن را در هر سنی توصیه می کند .

 در مصرف داروها احتیاط کنید :

طبق آماری که منتشر شده است مصرف حداقل 300 دارو سبب بدتر یا ایجاد شدن بی اختیاری ادرار می شود ، بنابراین مصرف هر داروی به شکل خودسرانه ممنوع می باشد و اشخاص حتما باید در مصرف دارو دقت نمایند و با مشورت پزشک به مصرف آنها بپردازند .

اگر با بی اختیاری ادرار روبرو هستید باید با پزشک مشورت نماید تا پزشک متخصص زنان و زایمان با تجویز دارو به کنترل مثانه شما کمک کند .

تغذیه و نقش آن در بی اختیاری ادرار :

افزایش فعالیت مثانه و بی اختیاری ادرار ممکن است بر اثر مصرف برخی از موارد صورت گیرد ، برخی از موادی که ممکن است سبب بی اختیاری ادرار و مثانه شوند شامل الکل ، نوشابه های سیاه می شود به طور کلی مصرف هر نوع ماده ای که در آن کافئین و یا الکل به کار رفته باشد می تواند سبب افزایش فعالیت مثانه شود .

اگر مصرف مایعات کم باشد یبوست در شخص رخ می دهد در نهایت سبب غلیظ شدن ادرار می شود ، برخی از اشخاص هم در مصرف مایعات زیادروی کرده که هر دوی این عوامل سبب بی اختیاری ادرار و تورم مثانه می شود .

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان رعایت کردن اعتدال را در هرکاری توصیه می کنند ، ایشان توصیه می کنند اشخاص روزانه هشت لیوان مایعات را در طول شبانه روز مصرف نمایند ، اگر مایعات شامل آب تازه میوه ها ، سوپ ها و آب باشد برای بدن بسیار مفید هستند .

یکی از عواملی که در بی اختیاری ادرار تاثیر گذار است زایمان طبیعی است ، بنابراین توصیه می شود همیشه ورزش لگن را هم آقایان و هم بانوان انجام دهند .

بی اختیاری ادرار

 از مصرف غذاهای تحریک کننده پرهیز کرده :

یکی دیگر از علت های بی اختیاری ادرار غذاها می باشد ، دستگاه ادرار توسط غذاهای اسیدی ، ادویه دار و کافئین دار می تواند سبب تحریک کننده دستگاه ادرار باشد .

سیگار کشیدن :

در برخی از موارد نیکوتین  و کشیدن سیگار سبب ناراحتی مثانه می شود ، سرفه مداوم یکی از علت های بی اختیاری ادرار است که در اثر کشیدن سیگار روی می دهد .

پیشگیری از عفونت های دستگاه ادرار :

یکی دیگر از علت بی اختیاری  ادرار عفونت های دستگاه ادرار است ، زیرا در اثر عفونت  حمله میکروب به مثانه رخ می دهد که این امر سبب ضعیف شدن ماهیچه های مثانه می شود .

دکتر لیلا خلیلی توصیه می کنند قبل و پس از مقاربت جنسی شخص ادرار کند .

بزرگی پروستات :

غده پروستات در مردان زیر مثانه قرار دارد ، در اثر بزرگ شدن غده پروستات دستگاه ادرار با مشکلات زیادی روبرو می شود ف یکی از این عوارض سرطان پروستات و روی دادن بی اختیاری ادرار می باشد .

آقایانی که در به بزرگی پروستات مبتلا شده اند می توانند با انجام ورزش های ناحیه لگن تا حد بسیار زیادی به تقویت ناحیه لگن کمک کنند .

 پیشگیری از یبوست :

مصرف مواد فیبر دار و مایعات به حفظ حرکات مثانه و روده کمک بسیاری می کند ، زمانی که شخحص به یبوست مبتلا می شود در زمان خروج مدفوع فشار به مثانه وارد می شود ، که این عامل یکی از علت های بی اختیاری ادرار است .

زایمان سزارین یا زایمان طبیعی :

براساس مطالعاتی که انجام شده است انجام زایمان های طبیعی زیاد سبب بی اختیاری ادرار می شود ، هم چنین بانوانی که به یائسگی مبتلا هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار هستند .

برخی از پزشکان بیان م
ی کنند از انجام اپی زیاتومی در زمان زایمان باید اجتناب شود ، علت این امر حفظ سلامت عضلات کف لگن می باشد .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان طبق نظریات و آماری که علم پزشکی منتشر کرده اند بی اختیاری ادرار را به انواع زیر تقسیم بندی می کنند :

بی اختیاری ادرار فوری

بی اختیاری ادرار سرریزی

بی اختیاری ادرار عملکردی

بی اختیاری ادرار مختلط

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار فوریتی ( بی اختیاری ادرار فشار ) :

زمانی که شخص امکان کنترل ادرار خود را ندارد به شکل غیر ارادی چند قطره از بدنش خارج می شود ، در این حالت بیان می شود شخص دچار بی اختیاری ادرار شده است ، ممکن است در اثر فشاری که به شخص وارد می شود این امر رخ دهد یا در اثر فوریت و نیاز به تخلیه سریع مثانه

بی اختیاری ادرار

زمانی که شخص در اثر بلند کردن اجسام سنگین ، سرفه و یا عطسه به شکل غیر ارادی در آن بی اختیاری ادرار رخ می دهد ، این اتفاق در اثر عملکرد نادرست اسفنکتر یا ضعف عضلات پرینه و یا به درستی عمل نکردن دریچه مثانه رخ می دهد .

بی اختیاری ادرار در اشخاص حتی ممکن است در اثر خندیدن ساده نیز اتفاق بیفتد .

بی اختیاری ادرار فوریتی :

در زمان دفع ادرار شخص نمی تواند کنترل در ادرار را انجام دهد ، بنابراین باید فوری پس از احساس دفع ادرار به دستشویی برود ، این امر در حالی اتفاق می افتد که مثانه شخص پر نشده است .

مصرف برخی از داروها سبب  تشدید بی اختیاری ادرار می شود.

داروهای که بی اختیاری ادرار را بدتر می کنند شامل موارد ذیل است :

شل شدن عضلات مثانه در اثر داروهای فشار خون رخ می دهد .

برخی از داروهای ضد افسردگی سبب تشدید بی اختیاری ادرار می شود این درحالی  است که برخی دیگر از داروهای ضد افسردگی سبب تسکین بی اختیاری ادرار می شود .

تشدید بی اختیاری ادرار می تواند در اثر مصرف داروهای ادرار آور و دیورتیک ها تشدید یابد .

بی اختیاری ادرار استرسی :

این بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری است ، معمولا در موارد زیر ممکن است رخ دهد

سرفه

عطسه

بلند کردن اجسام

خنده

فعالیت بدنی

حرکات بدنی که سبب فشار به مثانه می شود .

بی اختیاری ادرار ممکن است در اثر التهاب مفاصل ، حجیم بودن ادرار و… باشد .

بی اختیاری ادرار

دکتر لیلا خلیلی برای درمان بی اختیاری ادرار لیزر مونالیزا تاچ را توصیه می کنند در ذیل به بیان نکاتی در خصوص لیزر مونالیزا تاچ می پردازیم :

لیزر مونالیزا تاچ جهت درمان مشکلات و بیماری های واژینال بانوان و بی اختیاری ادرار موثر است این دستگاه با استفاده از لیزر CO2 طراحی شده است ، در این روش درمانی به دلیل بی درد بودن روش از بی حسی موضعی استفاده نمی شود

بی اختیاری ادرار.
در روش لیزر مونالیزا تاچ علاوه بر کوتاه بودن روش هیچگونه بخیه و برشی ایجاد نمی شود ، در نتیجه درمان با لیزر مونالیزا تاچ نیازی به بستری شدن در کلینیک و بیمارستان ندارد ، بنابراین برای درمان بی اختیاری ادرار با لیزر مونالیزا تاچ نیازی به بستری شدن در کلینیک و بیمارستان نمی باشد .

ماندگاری لیزر مونالیزا تاچ

خوشبختانه ماندگاری این روش پس از اولین جلسه ظاهر می گردد و تا سال ها پس از درمان ماندگاری دارد ، البته توجه به این نکته الزامی است که اشخاص باید تعداد جلساتی را که پزشک متخصص زنان وزایمان تعیین کرده است را انجام دهند ، معمولا فواصل لیزر درمانی برای جوانسازی واژن در این روش 60 روز به 60 روز می باشد ، برای درمان بی اختیاری ادرار معمولا یک تا سه جلسه نیاز است  .

بی اختیاری ادرار

هزینه لیزر مونالیزا تاچ :

هزینه لیزر مونالیزا تاچ به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله تعداد جلسات مورد نیاز ، نیاز داشتن به تزریق ژل و… بنابراین به شکل قطعی نمی توان بیان کرد ، هزینه لیزر مونالیزا تاچ چه قیمتی است .
شما عزیزان در کلینیک دکتر لیلا خلیلی می توانید برای درمان مشکلات واژن ، درمان بی اختیاری ادرار و جوانسازی واژن می توانید از لیزر مونالیزا تاچ بهره مند شوید .
دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان خوشبختانه با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ توانسته اند به درمان بسیاری از مشکلات و بیماری های واژن بپردازند.

بی اختیاری ادرار را خانم دکتر خلیلی به روش های درمان می کنند  ، خانم دکتر خلیلی  متخصص زنان و زایمان عضوانجمن جراحان زیبایی اروپا می باشند در نتیجه با روش های روز دنیا و اروپا به درمان انواع بیماری های می پردازد .

بیماری بی اختیاری ادرار یکی از مسائلی می باشد که برای دختران و بانوان جوان بسیار آزار دهنده می باشد در نتیجه با درمان بی اختیاری ادرار می توان این مسئله آزار دهنده را حل نمود .

روش ها و متدهای گوناگونی برای بی اختیاری ادرار وجود دارد ، با توجه به نوع آن درمان ها متفاوت می باشند .

دکتر لیلاخلیلی جراح زیبایی زنان  درمحیطی امن و بهداشتی با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ به درمان  بی اختیاری ادرار می پردازد .

لیزر مونالیزا تاچ یکی از جدیدترین لیزرهای روز دنیا می باشد که در علم پزشکی نوآوری و تحول عظیمی ایجاد کرده است .

خوشبختانه این لیزر در جهات گوناگون به درمان بیماری های زنان می پردازد .

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر مونالیزا تاچ علاوه بر ماندگاری بالا یک راه قطعی برای درمان این بیماری می باشد .

در اکثر کشورهای اروپایی و پیشرفته از روش های قدیمی برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده نمی شود بلکه با استفاده از تکنولوژی روز دنیا لیزر مونالیزا تاچ به درمان این بیماری ها می پردازد .

درمان بی اختیاری ادرار با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ هیچ گونه دردی ندارد بلکه در کوتاه ترین زمان ممکن می توان درمان را با این لیزر انجام داد .

پس از درمان شخص دیگر با تحریک ، عطسه ، خندیدن و … دچار بی اختیاری ادرار نمی شود .

از مزیت دیگر این روش درمانی می توان به بی عارضه بودن آن اشاره کرد ، لیزر مونالیزا تاچ هم چنین برای تنگ کردن واژن ، جوانسازی واژن ، درمان افتادگی رحم ، درمان یائسگی ، درمان خشکی واژن ، درمان درد در زمان مقاربت و… کاربرد دارد .

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لیزر مونالیزا تاچ می توانید به مقاله جامع که در همین سایت قرار داده شده است مراجعه نماید تا با مزایا و کاربردهای این دستگاه آشنا شوید .

پلاکت درمانی در بی اختیاری ادرار

یکی از روش های جدید برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده از تکنیک Oshat است

Oshat یا همان پلاکت درمانی یک روش بسیار جدید برای درمان بی اختیاری ادرار و اختلالات ارگاسم در کشور هایی آمریکایی است این روش بسیار ساده و سرپایی بدون نیاز به جراحی انجام می شود در این روش پلاکت خاص بیمار از خون بیمار بدست آمده و با مواد خاصی ترکیب شده و در محل مجرای زیر ادرار برای ایجاد فیبروس تزریق می شود .

ایجاد فیبروس باعث کنترل بی اختیاری ادرار با عطسه و سرفه می شود.

در برخی موارد برای درمان بی اختیاری ادرار می توانیم این روش را با سایر روش ها مانند لیزر، فیزیوتراپی یا تزریق ژل برای دریافت بهترین نتیجه ترکیب کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان
شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص بی اختیاری ادرار با دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید.

شماره ی تماس جهت بیان سوالات شما :44978004- 021
هم چنین شماعزیزان از طریق کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

دکتر لیلا خلیلی

دکتر لیلا خلیلی

متخصص زنان و زایمان و زیبایی، فلوشیپ جراحی زیبایی پلاستیک از آمریکا، فلوشیپ جراحی زیبایی زنان از آمریکا و اروپا، ملقب به مونالیزا در بین جراحان زیبایی...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =