بهداشت تناسلی زنانه

برای بهداشت تناسلی زنانه چه اقداماتی باید انجام داد؟ حفظ یک واژن سالم به جلوگیری از عفونت و ناراحتی کمک می کند. از آنجا که ناحیه تناسلی در خانم ها از نواحی مهم در بدن آن هاست در نتیجه حفظ سلامت و بهداشت ناحیه تناسلی بسیار اهمیت دارد. تغییرات غیرمعمول در ترشحات واژن، معمولا نشان دهنده یک مشکل است. بسیاری از زنان عفونت های ناخوشایند واژن (واژینیت) را تجربه می کنند، که سبب تحریک اطراف ورودی واژن می شود. همه عفونت های واژن یکسان نیستند و درمان های خانگی می توانند برخی از آن ها را بدتر کند. اگر در مورد سلامت واژن خود نگرانی دارید یا متوجه تغییرات غیرمعمول در ترشحات واژن خود شده اید، باید هر چه سریعتر با دکتر خلیلی ، متخصص زنان مشورت کنید.

بهداشت تناسلی زنانه

چرا عفونت های واژن اتفاق می افتد؟

عفونت های واژن زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها، قارچ ها یا ارگانیسم های دیگر کنترل نشده، رشد کنند. برخی از این ارگانیسم ها از قبل در واژن زندگی می کردند و با همزیستی با ارگانیسم های دیگر تکثیر پیدا می کنند. ارگانیسم های عفونی همچنین می توانند با رعایت نکردن بهداشت یا رابطه جنسی غیر ایمن به واژن وارد شوند.

راه های بهداشت تناسلی زنانه

هدف از مراقبت از ناحیه تناسلی در خانم ها این است که این ناحیه را خشک و بدون مواد تحریک کننده نگه دارید. به این ترتیب می توانید از قرمز شدن، متورم شدن و تحریک شدن ناحیه ژنیتال جلوگیری کنید. از آنجا که بسیاری از عفونت ها به واژن وارد می شوند، این نکات پایه ای، مراقبت از دستگاه تناسلی خانم ها را فراهم می کنند:

  • برای شستن ناحیه ژنیتال از آب گرم استفاده کنید. با یک حوله تمیز کاملا خشک کنید. (اگر ناحیه تناسلی بسیار تحریک شده است، می توانید برای خشک کردن از سشوار استفاده کنید.)
  • از مصرف دوش تا جای ممکن اجتناب کنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. این محصولات می توانند تعادل طبیعی را بر هم بزنند.
  • از لباس زیر های سفید و 100 درصدی نخی استفاده کنید.
  • از استفاده بیش از حد مواد شوینده برای شستشوی لباس زیر خودداری کنید.
  • لباسهای زیر خود را قبل از پوشیدن بشویید.
  • برای شستن لباس های زیر از یک صابون ملایم استفاده کنید. از مصرف نرم کننده ها و سایر شوینده های دارای آنزیم خودداری کنید.
  • از دستمال توالت نرم استفاده کنید.
  • برای کنترل خونریزی قاعدگی به جای دستمال های بهداشتی از تامپون استفاده کنید. لازم به ذکر است در تمام شب، استفاده از تامپون توصیه نمی شود.
  • از محصولات بهداشتی زنانه، که می توانند ناحیه تناسلی را تحریک کنند، اجتناب کنید: اسپری و دئودورانت های زنانه، روغن های معطر، روغن های حمام و…توصیه نمی شود.

چه مواردی بر سلامت واژن تأثیر می گذارند؟

عوامل مختلفی می توانند بر سلامت واژن تأثیر بگذارند، از جمله:

ارتباط جنسی، رابطه جنسی بدون محافظت، رابطه جنسی اجباری یا آسیب به ناحیه لگن می تواند سلامت واژن را به خطر بیاندازد.

برخی شرایط خاص بهداشتی یا درمانی، شرایطی مانند آندومتریوز و بیماری التهابی لگن ممکن است باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. زخم ناشی از جراحی لگن و برخی از درمان های سرطان نیز می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. همچنین، استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها خطر عفونت قارچی واژن را افزایش می دهد.

محصولات ضد بارداری و بهداشت زنانه، پیشگیری از بارداری با مانع، مانند کاندوم، دیافراگم ها و … می تواند باعث تحریک واژن شود.

مسائل روانشناختی، اضطراب و افسردگی می تواند به سطح پایین تحریک و در نتیجه ناراحتی یا درد در هنگام رابطه جنسی کمک کند. سو استفاده جنسی یا تجربه جنسی اولیه دردناک همچنین منجر به درد مرتبط با رابطه جنسی و در نتیجه به خطر انداختن سلامت ناحیه تناسلی می شود.

سطح هورمون ها، تغییر در سطح هورمون می تواند بر سلامت واژن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، تولید استروژن در دوران یائسگی و شیردهی کاهش می یابد. از دست دادن استروژن می تواند باعث نازک شدن پوشش واژن شود.

اگرچه نمی توان از همه مشکلات و بیماری های واژن جلوگیری کرد، اما معاینات منظم و توجه به توصیه های لازم برای سلامت ناحیه تناسلی در خانم ها می تواند این اطمینان را دهد که مشکلات موثر بر واژن در اسرع وقت تشخیص داده می شوند. اجازه ندهید که شرمندگی و خجالت مانع صحبت شما با پزشک در مورد هرگونه نگرانی در مورد سلامت ناحیه تناسلی شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها