بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار چیست؟ در لگن خانم ها دو کمپارتمان یا قسمت وجود دارد، قسمت فوقانی و تحتانی. در قسمت فوقانی لگن مهمترین احشای موجود شامل، مثانه و رحم است، و قسمت تحتانی، عضلات کف لگن را شامل می شود که قسمت انتهایی آن مقعد، رکتوم و بزرگ روده است . در خانم ها به علل مختلف ممکن است آناتومی لگن دچار تغییرات شود، از جمله این علل شامل افزایش سن، نیروی جاذبه، کار سنگین، ورزش سنگین، داشتن بیماری های مزمن، همچون سرفه مزمن، یبوست مزمن و مهم ترین این علل بارداری و به خصوص زایمان می باشد.

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار

تمام این موارد باعث می شوند که آناتومی بدن به خصوص کمپارتمان خلفی تحت تاثیر قرار گیرد. خصوصا زایمان طبیعی سبب پارگی عضلات عرضی می شود و فاصله بین مقعد و واژن را کوتاه می کند. کوتاهی فاصله مقعد و واژن به این دلیل رخ می دهد که اپیزومی زایمان طبیعی، پاره می شوند و یا در بارداری دچار کشیدگی می گردند، که در نتیجه نازک می شوند و به سمت اطراف لگن تمایل پیدا می کنند و قسمت میانی حالت تو خالی پیدا می کند، زمانی که این اتفاق رخ دهد، از آنجا که تمام احشای لگنی با رباط و لیگامان ها به یکدیگر متصل هستند، به مرور زمان باعث می شود که در مثانه و رحم، احشا به سمت پایین کشیده شوند.

اهمیت سلامت کف لگن

در رابطه با ناحیه گف لگن، اهمیتی که دارد این است که این قسمت باعث سلامت لگن می شود. اگر این عضلات نازک و یا شل شوند، دیگر حالت نگهدارنده را ندارد و به همین دلیل است که زمانی که سن بارداری به اتمام می رسد و یا بیمار تمایلی به بارداری ندارد، توصیه می شود حتما از نظر سلامت لگن بررسی انجام شود، تا اگر نیاز باشد ترمیم مشکلات لگنی انجام شود تا مثانه دچار مشکل نشود.

جراحی واژینوپرینو یک جراحی سرپایی است، اما جراحی مثانه یک جراحی پر عارضه و سختی است، که البته برگشت پذیر است، به این دلیل که در این مرحله مثانه عضله ای در کف لگن برای حفاظت ندارد و این شلی ها باعث افتادگی مثانه می شود و همانند فتق ممکن است که 6 ماه بعد یا دو سال بعد مجدد بازگردد.

در رابطه با مثانه نیز باید گفت، تا حد امکان باید از جراحی آن جلوگیری کرد، همچنین عمل رحم نیز یک جراحی سخت است و باید شکم باز شود، هر دو این جراحی ها نیز احتمال برگشت پذیر بودن را دارند.

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار

علائم بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یک درد بی درمان است، همانند یک سرطان اجتماعی است. به این معنی که ممکن است هر اقدامی انجام شود مجدد به حالت قبل بازگردد.

در بی اختیاری ادرار علائمی مختلفی وجود دارد، از مهم ترین علائم این است که همراه با عطسه و سرفه ادرار نشت می کند، گاهی نیز بیمار هیچ گونه مشکلی ندارد اما به محض رسیدن به منزل نمی تواند کنترل داشته باشد.

در صورتی که بی اختیاری استرسی باشد، جراحی نمی تواند تاثیر زیادی داشته باشد، ممکن است بیمار جراحی واژینوپرینو انجام دهد و مشکل بی اختیاری استرسی برطرف گردد، به این دلیل که جراحی از افتادگی مثانه به سمت پایین و از تحریک مثانه جلوگیری می کند.

تنها علائمی از بی اختیاری ادرار که با عمل جراحی خود مثانه و مجاری ادراری بهبود پیدا می کند، بی اختیاری ادرار با عطسه و سرفه است. دلیل آن این است که مجاری ادراری در خانم ها خیلی کوتاه است، اما در آقایان این مجاری ادرار بلند تر است، به همین دلیل آقایان دچار بی اختیاری ادرار نمی شوند، بلکه دچار انسداد ادرار می شوند. مجرای ادراری در خانم ها، عضله ای دارد که این عضله زیر مجراری اداری است، زمانی که بیمار عطسه و یا سرفه می کند، فشار شکم افزایش پیدا می کند و عضله منقبض می شود و باعث نشت ادرار می شود. این مشکل تنها با جراحی مثانه برطرف نمی شود، بهترین راهکار درمان در این موارد جایگزین کردن عضله است، برای این کار می توان از مش استفاده کرد، تا زمانی که فشار شکمی افزایش پیدا می کند، بیمار دچار بی اختیاری ادرار نشود.

مش تنها در مواردی که بی اختیاری ادراری خیلی شدید است و یا متوسط رو به بالا است، باید استفاده شود. در خانم های جوان مش توصیه نمی شود زیرا، برای آن ها راه طولانی است و از آنجا که مش یک جسم خارجی است، عوارضی مثل عفونت، درد، ورود به بافت داخل مثانه، درد در زمان نزدیکی، حساسیت و … داشته باشد.

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار

امروزه روش های جدیدی وجود دارد که مانع از استفاده از مش هستند، این روش ها شامل استفاده از پی آر پی، نانوفت، ژل، استفاده از گرفت های طبیعی و پساری( حلقه های سیلیکونی هستند که به صورت سرپایی در داخل واژن قرار می گیرند) است.

روش های مختلفی برای درمان وجود دارد، بسته به هر بیمار باید روش درمان انتخاب شود، در صورتی که جراح زیبایی زنان خود را به درستی و آگاهانه انتخاب کنید، می توانید به درمان خود کمک کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها