بهترین روش درمان افتادگی مثانه

بهترین روش درمان افتادگی مثانه چیست؟آیا عمل های ترکیبی زیبایی زنان در درمان افتادگی مثانه و رحم موثر هستند؟منظور از عمل های ترکیبی زیبایی زنان، همان واژینوپلاستی، پرینورافی، لبیاپلاستی، هودکتومی، کلیتورال لیفتینگ می باشد. حالت لگن در خانم ها با آقایان کاملا متفاوت است، در آقایان لگن بیشتر حالتی استخوانی دارد ولی در خانم ها حالتی تو خالی دارد، به علل مختلف بیمار ممکن است دچار شلی واژن و افتادگی احشای لگنی شود.

دلایل افتادگی احشای لگنی

بلند کردن اجسام سنگین، برخی از بیماری ها همچون یبوست مزمن، سرفه مزمن و… همگی می توانند باعث شلی احشای لگنی شوند. شلی و افتادگی عضلات کف لگن به خودی خود مشکل خاصی نیست ولی چون احشای لگنی به یکدیگر متصل هستند، زمانی که کف لگن دچار شلی می شود باعث کشیدگی احشای بالایی(مثانه و رحم) می شود، به همین دلیل بعد از اتمام سن باروری باید یک خانم از نظر سلامت لگن مورد معاینه قرار گیرد و اگر دچار شلی عضلات پرینه و کف لگن باشد لازم است برای درمان عمل ترمیمی انجام شود.
خیلی از خانم ها افتادگی واژن را با افتادگی مثانه به اشتباه می گیرند، باید گفت در لگن دو کمپارتمان تحتانی و فوقانی وجود دارد، کمپارتمان فوقانی، مثانه و رحم را شامل می شود، در حالتی که کمپارتمان تحتانی شامل کف لگن را که رکتوم و مقعد در آن ناحیه وجود دارد می باشد، از نظر اهمیت می توان گفت کمپارتمان فوقانی اهمیت دارد، اما از نظر سلامتی باید گفت کف لگن اهمیت دارد، زیرا کف لگن سبب افتادگی مثانه و رحم می شود.

بهترین روش درمان افتادگی مثانه

چرا عمل مثانه عملی برگشت پذیر است؟

عمل مثانه عمل بزرگی است که البته برگشت پذیر است، به همین دلیل برای افرادی که علائم افتادگی مثانه و یا افتادگی شدیدی نداشته باشند، بهتر است جراحی مثانه انجام نشود، اما باید جراحی کف لگن انجام شود.

آیا لیزر بهترین روش درمان افتادگی مثانه و رحم است؟

با توجه به اینکه امروز لیزر در بین افراد بسیار طرفدار داشته است، خیلی از بیماران از دکتر لیلا خلیلی این سوال را می پرسند که آیا می توان به جای عمل های زیبایی زنان از لیزر استفاده کرد؟ در پاسخ باید گفت لیزر بر خط مخاط عمل می کند و تنها در حد میلیمتر می تواند وارد بافت شود، بنابراین لیزر، زمانی که عضلات دچار شلی شده باشند نمی تواند عضلات را جمع کند.
لیزر تنها در حدی که بیمار علائم بی اختیاری ادراری آن هم در حد خفیف وجود داشته باشد می تواند موثر باشد، اما اگر عضلات دچار پارگی شده باشند، لیزر هیچ کمکی برای درمان شلی و تنگی واژن نمی کند.

لیفت با نخ جایگزین عمل مثانه

بیشترین اثر لیفت با نخ بر عضلات پرینه است، در موارد خاص که بیمار مجرد، یائسه و… باشد می توان لیفت با نخ زیر نظر متخصص زنان انجام داد.
اما در صورتی که شلی عضلات کف لگن بعد از بارداری و زایمان ایجاد گردد، روش اصلی برای درمان جراحی است و لیفت با نخ نمی تواند موثر باشد.
در حالت کلی روش های مختلفی همچون آر اف، تزریق چربی و… وجود دارد، تنها در صورتی موثر واقع می شوند که عضلات بیمار دچار مشکل نشده باشد.
در بیشتر موارد در شلی واژن عضلات درگیر می شوند، اگر بیمار دچار شلی عضلات شده باشد در این شرایط باید جراحی واژینوپرینو انجام شود تا قسمت ورودی واژن اصلاح شود و از افتادگی مثانه و رحم در آینده جلوگیری گردد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها