تنگ کردن واژن

یکی از رایج‌ترین مشکلات زنان و دختران جوان که ممکن است اغلب آن‌ها درگیر آن شوند، گشادی واژن است گشادی واژن علاوه بر ایجاد مشکل در روابط جنسی باعث مشکلات زیاد دیگری نیز می‌شود که یکی از آن‌ها عفونت‌های مدام واژن می‌‌باشد. به همین دلیل اغلب این گروه از زنان همیشه برای مشکلات مختلفی شکایت می‌کنند که نمی‌دانند دلیل آن، گشادی واژن آن‌ها است.با تنگ کردن واژن و استفاده از روش واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)، می‌توانند مجدداً واژن خود را تنگ کنند و دوباره مانند قبل شوند.

اما واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) خود یکی از عمل‌های زیبایی است که با روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد و قبل از آن افراد باید در مورد انواع رو‌ش‌های واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)  تحقیق کنند و همچنین از تجربیات یک پزشک خوب و ماهر بهره ببرند. به همین دلیل همیشه در مراکز زیبایی خانم دکتر خلیلی در مورد مسائل گوناگون واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)  از ما سؤال می‌شود که ما امروز سعی می‌کنیم در مورد مهمترین آن‌ها توضیح دهیم.

علت نیاز به واژینوپلاستی

چه کسانی نیاز به واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) دارند، قطعاً پاسخ این سؤال افرادی هستند که از گشادی واژن و مشکلاتی که در پی آن به وجود می‌آید رنج می‌برند. چه زمانی فرد دچار گشادی واژن می‌شود؟

در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اغلب افرادی که زایمان طبیعی می‌کنند، دچار گشادی واژن می‌شوند، این گروه از زنان علاوه بر گشادی واژن با مشکلات دیگری نیز مواجه خواهند شد که برای پیشگیری از بسیاری از این مشکلات باید ورزش کگل را به طور مرتب انجام دهند.
 • دوره یائسگی یکی دیگر از دوره‌هایی است که فرد به علت کاهش هورمون استروژن، و ضعیف شدن عضلات واژن، دچار گشادی واژن می‌شود، برای جلوگیری از بروز این مشکل به ویژه در زنانی که به علت رایج شدن مشکل یائسگی زودرس، دچار یائسگی زودرس می‌شوند باید به طور مرتب لیزردرمانی جهت جلوگیری از آتروفی واژن و آسیب دیدن لایه‌ها و عضلات واژن انجام شود.
 • زنانی که روابط جنسی متعددی را تجربه می‌کنند ممکن است دچار گشادی واژن شوند، به همین دلیل برای رفع این گشادی می‌توانند واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) انجام دهند. روابط جنسی یکی از مهمترین دلایل گشادی واژن است.
 • ضعیف شدن عضلات واژن، بلند کردن اجسام سنگین در طولانی مدت، گذر زمان و … همگی می‌توانند از دلایل گشادی واژن باشند.

روش‌‌های واژینوپلاستی

واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد که به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • واژینوپلاستی با لیز

این روش واژینوپلاستی ، یکی از روش‌های شایع می‌‌باشد که بسیاری از افرادی که برای گشادی واژن خود مراجعه می‌کنند کیس انجام واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با لیزر هستند؛ این روش که به دوره نقاهت نیز نیاز ندارد طی چند جلسه صورت می‌گیرد و در هر جلسه واژن فرد تحریک به ساخت کلاژن و فاکتورهای ترمیمی می‌شود به همین علت واژن فرد پس از مدتی به صورت خودبه‌خود تنگ می‌شود. خانم دکتر لیلا خلیلی یکی از بهترین پزشک‌های بین‌المللی هستند که کار با دستگاه‌های لیزر معروف جهانی را در نقاط مختلف جهان آموزش می‌دهند؛ و مطب ایشان با بهترین دستگاه‌های جوانسازی و واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) مجهز شده  است.

 • واژینوپلاستی با نخ

از دیگر روش‌های مهم دیگر، واژینوپلاستی با نخ است؛ در این روش به کمک نخ‌های لیفتینگ اقدام به تنگ کردن واژن فرد می‌کنند. در این روش نیازی به گذراندن دوره نقاهت نیست. در اینجا انتخاب نوع نخ بسیار مهم است؛ زیرا بهتر است در این روش از نخ‌هایی استفاده شود که پس از اتمام خاصیتشان با کلاژن‌سازی در ناحیه واژن، واژن بار دیگر به حالت قبل برنگردد و کمی ترمیم شده باشد.

 • واژینوپلاستی با جراحی

یکی دیگر از روش‌های مهم واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)، روش جراحی می‌‌باشد که معمولاً از آن در مواقع خاص استفاده می‌شود. در این روش طی بی‌هوشی و یا بی‌حسی، فرد تحت جراحی قرار می‌گیرد و با زدن بخیه و بریدن بخش‌های اضافی، واژن تنگ می‌شود. دوره نقاهت این عمل به نسبت روش‌های دیگر واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) بیشتر است.

 • واژینوپلاستی با تزریق چربی

در طی این روش بدون نقاهت، جراح شما از بدن شما مقدار کافی چربی می‌گیرد و به واژن شما با به کارگیری روش خاصی تزریق می‌کند، واژن فرد به دلیل کاهش قطر تنگ می‌شود. اثر این روش دائمی است ولی روش لیزردرمانی به این روش ارجحیت دارد.

 • واژینوپلاستی با فیلر

در این روش که معمولاً به نسبت روش‌های دیگر پر هزینه‌ تر می‌‌باشد مقدار زیادی فیلر به واژن تزریق می‌کنند و همانند روش واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با چربی، اقدام به کاهش قطر واژن می‌کنند. تمامی روش‌های گفته شده بر اساس شدت مشکل فرد و شرایط فرد انجام می‌شود؛ پس بهتر است قبل از انتخاب روش با پزشک متخصص مشورت کنید.

واژینوپلاستی قبل از بارداری

واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با جراحی قبل از بارداری توصیه نمی‌شود. هر چند که لیزردرمانی خود یکی از روش‌‌هایی است که واژن فرد به شکل طبیعی خود بازمی‌گردد و فرد می‌تواند قبل از بارداری نیز اقدام به واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) کند ولی در روش جراحی به علت اینکه بخشی از بافت واژن برداشته می‌شود و بخیه زده می‌شود، به همین دلیل بهتر است در صورتیکه قصد بارداری و زایمان به صورت سزارین دارید آن را انجام بدهید. برخی از زنان به ما می‌گویند که ما قصد داریم چند سال بعد باردار شویم در این فاصله برای رفع گشادی واژن چه‌کار کنیم؟در این فاصله افراد می‌توانند به کمک واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با لیزر، تزریق فیلر و چربی ونخ اقدام به واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) کنند.

تنگ کردن واژن
تنگ کردن واژن

دوره نقاهت واژینوپلاستی

دوره نقاهت عمل‌های واژینوپلاستی با جراحی معمولاً سه روز به صورت کامل است و پس از آن وضعیت فرد به سرعت بهبود می‌یابد. در روش‌های دیگر (جز جراحی)، اصلا نیاز به گذراندن دوره نقاهت نیست و فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد؛ اما به فرد گروهی از مراقبت‌های مهم پس از واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) توصیه می‌شود که بهتر است فرد اقدام به انجام آن‌ها به صورت دقیق کند تا دچار هیچ عارضه‌ای نشود.

تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن با لیزر

خیلی از بیماران سه تعریف افتادگی رحم، شلی واژن و افتادگی مثانه را نمی توانند از یکدیگر تشخیص دهند، هر کدام از این اختلالات تعریف، علائم و درمان مختلفی دارند.
بی اختیاری ادرار بیشتر با افتادگی مثانه، یا پارگی عضلات زیر مجرای ادراری همراه است . در خانم های جوان و خانم هایی که سنی کمتر از 50 سال دارند و افتادگی در آن ها گرید 2 است و یا بی اختیاری ادراری ندارند، احتیاجی به عمل مثانه نیست، به این دلیل که عمل مثانه یک جراحی پر عارضه ای است وعوارض بسیاری دارد و در صورتی که بیمار دچار بی اختیاری ادراری همراه با عطسه و سرفه باشد حتما باید مش جایگذاری شود، همچین تاثیرات این جراحی تنها تا چند سال باقی می ماند و مجدد بیمار علائم بی اختیاری ادراری را خواهد داشت . در این افراد می توان از سایر روش های درمان همچون لیزر، گرفت، پی آر پی، استفاده از پساری و سایر روش هایی که احتیاجی به جراحی ندارند، استفاده کرد .
در خانم های جوانی که دوره باروری آن ها به اتمام رسیده است و یا تمایلی به بارداری ندارند، بهتر است ابتدا از نظر لگنی توسط متخصص در این زمینه معاینه شوند، اگر دچار شلی و پارگی عضلات پرینه هستند، ترمیم انجام شود تا از افتادگی مثانه در آینده جلوگیری گردد .

آیا لیزر در تنگ کردن واژن موثر است؟

با لیزر نمی توان عمل تنگ شدن واژن را انجام داد، زیرا تنگ کردن واژن با بحث تایتنینگ متفاوت است. از لیزر می توان برای تایتنینگ استفاده کنیم، منظور از تایتنینگ همان سفت کردن است. از لیزر می توانیم برای اثر تایتنینگ بر مخاط واژن استفاده کرد، از آنجا که لیزر کلاژن سازی را افزایش می دهد، لوله واژن سفت تر می شود. اما اگر بخواهیم عمل تنگ کردن واژن را انجام دهیم باید عضلات را تغییر دهیم و برای جمع کردن عضله، لیزر تاثیری ندارد زیرا عضلات در عمق هستند و اگر بخواهیم لیزر بر عمق اثر کند، خطرناک است، زیرا مثانه و رکتوم خیلی نزدیک به واژن هستند، در نتیجه می توان گفت لیزر تاثیری بر عضله ندارد، اما با استفاده از لیزر بیمار احساس جمع شدگی در واژن دارد، که به این دلیل است که با لیزر ضخامت افزایش پیدا می کند، بهترین راهکار برای عمل تنگ کردن واژن عمل واژینوپلاستی پرینورافی است، تنها در مواردی که ورودی واژن هدف است، استفاده از نخ های مخصوص تنگ کردن پرینه است.

مراقبت های بعد از عمل تنگ کردن

استفاده ار داروهایی که توسط متخصص زنان تجویز می شود.

استفاده از پماد ها و کرم هایی که برای بیمار نسخه می شود.

استفاده از کیسه یخ می تواند بسیار کمک کننده باشد.

مراقبت های عمل تنگ کردن واژن نسبت ب عمل لابیاپلاستی باید از نظر انجام فعالیت های سنگین، ورزش های سنگین و شنا کردن حالتی  طولانی تر دارد. لازم است فرد بین 6تا  7 هفته از انجام آنها امتناع کند، بسته به نوع و محل عمل این مدت زمان متفاوت است .

احساس درد، سوزش و احساس ناراحتی به مدت 2 هفته بعد از عمل طبیعی است، نسبت به لابیاپلاستی این احساس درد ممکن است به مدت طولانی تر باشد، ممکن است فرد احساس کشیدگی داشته باشد.

ترشح یا خونابه به مدت 2 تا 3 هفته بعد از عمل تنگ کردن واژن طبیعی است، نباید بیمار دچار اضطراب شود و به اشتباه تصور کند که دچار عفونت شده است، این ترشحات تنها به دلیل جذب بخیه ها و ترمیم بافت است.

لایو توضیحات دکتر لیلا خلیلی در مورد عمل تنگ کردن واژن با لیزر

روش های واژینوپرینو

برای واژینوپرینو چند روش مختلف وجود دارد، یکی از این روش ها استفاده از لیزر است .
لیزر برای سفت کردن واژن انجام می شود اما برای جمع کردن و تنگ کردن واژن کارایی ندارد، به این دلیل که در زمان شلی واژن عضلات پرینه دچار مشکل شده اند و نه تنها لیزر بلکه هیچ روش دیگری این توانایی را ندارد که بر عضله اثر کند .
استانداری که برای تنگ واژن و پرینه همزمان وجود دارد، عمل واژینوپلاستی و پرینورافی به صورت همزمان است. به این معنی که کل طول واژن به طور کامل باز می شود، فشیا جمع و به هم نزدیک می شوند، مخاط واژن برداشته می شود و مجدد دو طرف واژن به هم متصل می گرند، در آخر هم عضلات پرینه را کاملا به یکدیگر نزدیک می کنیم . این خود یک جراحی کامل برای افرادی است که دچار شلی واژن و پرینه هستند .

آیا می توان عمل لابیا مینور و ماژور را همزمان با یکدیگر انجام داد؟

لبیا مینور ها بافت حساس و مخاطی هستند و در صورتی که لبیا ماژور ها در طول جراحی ادم زیادی داشته باشند، باعث کشیده شدن ریشه لبیا مینور ها می شود و مرز بین لبیا مینور و ماژور از بین می رود که این امر سبب می شود بیمار بعد از جراحی این احساس را داشته باشد که لبیا مینور ندارد.
در صورتی که جراحی به درستی انجام نشود و تنها هدف کم کردن زمان جراحی باشد ، ممکن است فرد دچار عارضه شود که ترمیم در آن ها به مراتب سخت تر است .

تفاوت روش تنگ کردن با لیفت با نخ در چیست؟

هر دو روش به منظور تنگ کردن به کار می روند، اما انتخاب روش بر اساس مشکل بیمار است، در حالت کلی زمانی که عضلات واژن و پرینه دچار شلی شود، بهتر است یکباره عمل جراحی واژینوپلاستی پرینورافی را استفاده کنیم، اما زمانی که تنها مشکل در عضلات پرینه یا ورودی واژن باشد، می توان از لیفت با نخ به جای عمل جراحی استفاده کنیم.در لیفت با نخ نیازی به بیهوشی نیست، ریکاوری سریع است، بلافاصله بعد از عمل بیمار می تواند حتی رانندگی داشته باشد و به نسبت عمل جراحی، طول مدت عمل کمتر است اما در هر دو مورد بیمار باید از انجام کارهای سنگین و رابطه جنسی به مدت 6 تا 8 هفته جلوگیری کند.

اگر هودکتومی انجام شود، آیا این جراحی سبب تغییر حس جنسی می شود؟

میل جنسی مرتبط با جراحی نیست، و بیشتر به هورمون ها، هیجانات و افکار فرد مربوط است. اما اگر جراحی زیبایی زنان نتیجه ی خوبی نداشته باشد ممکن است اعتماد به نفس بیمار از بین برود، که این خود به طورغیر مستقیم می تواند بر میل جنسی تاثیر گذار باشد .
در رابطه با حس جنسی باید گفت، در جراحی هودکتومی، کلیتوریس و بازو های کلیتوریس دستنخورده باقی می مانند تنها پوست های اطراف آن برداشته می شود . حتی در زمان هایی که کلیتوریس پنهان است، بعد از جراحی کلیتوریس بیشتر نمایان می شود که به تحریک بهتر کمک می کند .
اما در افرادی که کلیتوریس آن ها بیش از حد طبیعی بیرون است، لازم است تا با جراحی، کلیتوریس کوچک شود اما هیچ آسیبی به حس جنسی وارد نمی شود بلکه به حس جنسی نیز کمک می شود ، زیرا در این افراد کلیتوریس در معرض تحریک با محیط خارج است و با کلیتورال لیفتینگ می توان حس جنسی در این افراد را افزایش دهیم.

واژینوپلاستی  در عین پرکاربرد بودن، شاید تصور کنید عمل بسیار سختی است؛ اما این عمل برای بیمار عمل راحتی است و برای پزشک عمل سخت و ظریفی می‌‌باشد که نیاز به تجربه بالا و مهارت کافی دارد.

مراقبت‌ های قبل از واژینوپلاستی

مراقبت‌های قبل از عمل واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) دو دسته می‌باشند که گروهی برای روش‌های غیرجراحی و گروهی برای روش‌های جراحی هستند که ما به شرح مراقبت‌های هر دو گروه خواهیم پرداخت:

 • قبل از انجام واژینوپلاستی باید از یک هفته و نهایت پنج روز قبل از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • اگر روش انتخابی شما جراحی است، باید آزمایش خون بدهید و قبل از عمل نتایج را به دست پزشک برسانید.
 • از استعمال کرم، لوسیون و پماد و … بر روی ناحیه تناسلی و اطراف آن جداً خودداری کنید.
 • قبل از انجام واژینوپلاستی، شب قبل استحمام کنید.
 • بهتر است سر تایم دقیق به مطب و یا مرکز زیبایی مربوطه بروید و از روش‌های بی‌حسی استفاده کنید.
 • اگر روش انتخابی شما واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) با جراحی است باید از مصرف رقیق‌‌کننده‌های خون و داروهای گوناگون از یک هفته قبل خودداری کنید.
 • تست پاپ اسمیر حتما قبل از انجام واژینوپلاستی انجام شود؛ در صورت داشتن عفونت حتماً باید به درمان خود بپردازید سپس اقدام به جراحی کنید.
 • اگر بیماری خاصی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن سابقه زگیل تناسلی و تبخال تناسلی بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی

از مراقبت‌های بعد واژینوپلاستی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • از بلند کردن اجسام سنگین تا بهبودی کامل، نهایت یک ماه و نیم خودداری شود، زیرا فعالیت‌های سنگین فیزیکی باعث اعمال فشار به ناحیه واژن می‌شوند.
 • برای شستشو ناحیه واژن حتما از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید و با فرایندی کاملاً بهداشتی اقدام به انجام این کار کنید.
 • برای خشک کردن ناحیه واژن، از حوله و یا دستمال تمیز استفاده کنید؛ اگر بخیه دارید بهتر است که برای خشک کردن خود با احتیاط دستمال و یا حوله خود را روی بخیه بگذارید و آرام بردارید.
 • از برقراری رابطه جنسی تا یک الی دو ماه پرهیز کنید.
 • اگر یبوست دارید باید از دارویی برای روان کردن و دفع راحت استفاده کنید؛ در غیراینصورت به ناحیه واژن فشار زیادی وارد می‌شود.
 • اگر پزشک شما دارویی تجویز کرده است حتماً از آن استفاده کنید.
 • باید تا شش ماه بعد از تنگ کردن واژن، به طور مرتب ورزش‌های ساده و راحت کگل را برای تقویت عضلات واژن و کف لگن انجام دهید.
 • در تایم مشخص شده به جراح زیبایی زنان خود جهت معاینه مراجعه کنید.
 • در صورت دیدن علائم غیرطبیعی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تنگ کردن واژن

هزینه واژینوپلاستی

هزینه عمل واژینوپلاستی ، بر اساس روش انتخابی و مشکلات فرد مشخص می‌شود. از طرفی در برخی موارد افراد قصد دارند در کنار واژینوپلاستی اقدام به انجام عمل دیگری کنند که این موضوع هزینه نهایی عمل واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) را تغییر می‌دهد. هزینه واژینوپلاستی مشمول بیمه نمی‌شود؛ زیرا این عمل جز عمل‌های زیبایی زنان است نه درمانی.

مطالب مرتبط

Call Now Button