بهترین تکنیک لابیاپلاستی

 بهترین تکنیک لابیاپلاستی کدام است؟ لبیاپلاستی مهم ترین عمل زیبایی زنان در دستگاه تناسلی است، درست است که به نظر یک عمل سرپایی و مینور است، اما عملی است که از نظر تکنیک و دقت، اهمیتی بسیار زیاد دارد.

تکنیک های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، جزء شایع ترین و مجبوب ترین عمل های زبیایی زنان است که نه تنها به زیبایی ناحیه تناسلی کمک می کند، بلکه می تواند به رفع مشکلاتی مانند خارش و خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و عفونت که در پی بزرگ بودن لابیاها ایجاد می شوند نیز کمک کند. ژنتیک، بالا رفتن سن، بارداری های متعدد و رابطه جنسی از جمله عواملی هستند که بر زیبایی و فرم ناحیه تناسلی و لابیاها تاثیر می گذارند و می توانند منجر به افتادگی پوست ناحیه و تشکیل پوست اضافی شوند که این پوست اضافی می تواند مشکلاتی را هنگام برقراری رابطه جنسی یا انجام فعالیت های روزانه و ورزشی ایجاد کند.در این مقاله قصد داریم به بررسی تکنیک های لابیاپلاستی بپردازیم.

 

 

لابیاپلاستی که با کاهش اندازه و طول لابیا همراه است، عمدتا تحت بی حسی موضعی و در برخی موارد تحت بیهوشی و به یکی از روش های زیر انجام می شود:

• لابیاپلاستی به روش تریم (Trim)

تکنیک تریم، یکی از شایع ترین روش هایی است که برای انجام لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، برشی بر روی لبه های خارجی لابیا مینور (لب های داخلی) زده می شود تا با قسمت خارجی لابیا در یک سطح قرار بگیرد و یا کمی عقب تر از لب خارجی باشد. از جمله مزایای تکنیک تریم می توان به این مورد اشاره کرد که قسمت های تیره تر لابیا روشن تر می شوند و حتی این مورد یکی از دلایلی است که بسیاری از خانم ها به دنبال انجام لابیاپلاستی هستند.
نکته مهم در خصوص این روش این است که بخیه ها نباید محکم زده شوند و در صورتی که مقدار زیادی از بافت و پوست از روی لابیا برداشته شود، نتایج غیر طبیعی حاصل می شود و فرد با مشکلاتی مانند درد هنگام رابطه جنسی یا کشیدگی کلیتوریس روبرو خواهد شد.

• لابیاپلاستی به روش Wedge

تکنیک Wedge به مراتب از تکنیک Trim جدیدتر است که در این روش، برش V شکلی بر روی هر دو قسمت لابیا زده می شود و باقی مانده پوست بخیه زده خواهد شد. این روش نتایج بسیار طبیعی را به همراه دارد و احتمال بروز آسیب به لبه های خارجی لابیا بسیار کم است. به همین خاطر، انجام تکنیک Wedge به مهارت بالای پزشک نیاز دارد تا لبه های خارجی لابیا سالم باقی بماند و خونرسانی به خوبی انجام شود. در صورتی که بخیه با دقت زده نشود، احتمال باز شدن بخیه وجود دارد و در مواردی که بخیه بسیار محکم زده شود، فرد با علائمی مانند درد روبرو خواهد شد.

• لابیاپلاستی با تکنیک Z-Plasty

تکنیک Z-Plasty جدیدترین روش لابیاپلاستی است و زمانی انجام می شود که میزان بافت اضافی روی لابیا زیاد باشد، به گونه ای که روی کلاهک کلیتوریس و پرینئوم (ناحیه ما بین مقعد و واژن) را پوشانده باشد.

کدام تکنیک لابیاپلاستی برای من مناسب تر است؟

خب قطعا این سوال پیش می آید که کدام تکنیک لابیاپلاستی برای شما مناسب تر است؟ بهترین کار این است که شما متخصص زنان باتجربه ای را پیدا کرده و در جلسات مشاوره شرکت کنید، چرا که پزشک با بررسی و معاینه کامل ناحیه تناسلی و بررسی میزان پوست اضافی این ناحیه و هم چنین متناسب با اهداف شما، بهترین تکنیک را در نظر خواهد گرفت.

انواع عوارض لابیاپلاستی

لابیاپلاستی می تواند همراه با عوارضی باشد، این عوارض شامل دو دسته می شوند، دسته اول عوارضی هستند که هر عملی می تواند این عوارض را داشته باشد، مثل خونریزی، جمع شدن خون، هماتوم، عفونت و باز شدن بخیه ها. این دسته  از عوارض بیشتر مربوط به کار پزشک است، اگر خونگیری به درستی انجام شود و نکات جراحی رعایت شود، احتمال این دسته از عوارض از بین می رود. اما دسته بعدی عوارض لابیاپلاستی، عوارض مخصوص هر عملی است، برای لابیاپلاستی نیز یک سری عوارض وجود دارد که این عوارض بیشتر مربوط به زیبایی هستند، به این معنی که از نظر زیبایی بیمار ممکن است دچار مشکل شود.

بهترین تکنیک لابیاپلاستی

از جمله این موارد شامل، عدم تقارن لبیا ها( البته در طول عمل لابیاپلاستی ممکن است این اتفاق به صورت جزیی بی افتد، اما نه خیلی محسوس، زیرا آناتومی بدن عدم قرینگی دارد و بهتر است این مقدار کم عدم قرینگی حفظ شود)، ایجاد گوشت اضافه یا کلویید است که بسته به بدن بیمار دارد که می توان این عارضه را با سافتنینگ برطرف کرد، کاهش حس برای مدت کوتاه نیز می تواند از عوارض باشد. اما اینکه لبیاپلاستی می تواند در از بین رفتن حس جنسی موثر باشد کاملا اشتباه است، زیرا در طول عمل لابیاپلاستی، کلیتوریس دخیل نیست و اگر عمل هودکتومی نیز انجام شود با کلیتوریس درگیر نیست و این پوست کلیتوریس است که درگیر است.

انواع تکنیک لابیاپلاستی

سوالی که خیلی از بیماران دارند در رابطه با تکنیک لابیاپلاستی است، اینکه لابیاپلاستی با چه تکنیکی انجام می شود.  یک تکنیک لابیاپلاستی سنتی وجود دارد که لابیا ها را به صورت طولی قیچی می زنند و می دوزند، که عوارض این تکنیک اگر لابیا ها و هود کوچک باشند، کاربردی است، اما اگر یک ناحیه بزرگ باشد، احتمال عدم تقارن در این روش به مراتب بیشتر  است.

تکنیک دیگر لابیاپلاستی وجه پلاستی است که در این روش به صورت v  شکل برش می زنند، این روش نیز در لبیا های خاص قابل انجام است و نمی توان هر لبیایی را با این تکنیک جراحی کرد. خیلی از عوارض لابیاپلاستی مربوط به تکنیک وجه پلاستی است، همچون باز شدن بخیه، باقی ماندن اسکار بخیه، احساس درد و…. این روش یک روش منسوخی است و بیشتر جراحان پلاستیک این روش را انجام می دهند. پزشکانی که از تکنیک وجه پلاستی استفاده می کنند باید در این زمینه حیلی مهارت داشته باشند و کیس را به درستی انتخاب کنند.

تکنیک دیگر لابیاپلاستی S پلاستی است که دکتر لیلا خلیلی بیشتر از این تکنیک برای لابیاپلاستی استفاده می کنند، در این روش هم عمل هودکتومی و هم لبیا با حفظ فرم ایده آل برش داده می شود.

این روش بسیار روش سخت و پر تکنیکی است و کاملا باید شخص در انجام این عمل حرفه ای باشد و با آناتومی لبیا آشنایی داشته باشد تا بتواند این عمل را انجام دهد.

یکی دیگر از روش ها تکنیک Z پلاستی است، که این روش نیز باید بر اساس بیمار انتخاب شود. باید بیمار برای این تکنیک نیز منتخب شود. در این روش نیز هود همراه لبیا جراحی می شود، اما این دو را چسبیده به هم انجام می دهیم. در بیمارانی که هود به لبیا چسبیده باشد، می توانیم با این تکنیک جراحی لابیاپلاستی را انجام دهیم.

کل این تکنیک ها باید با هدف اینکه لبیا ها در امتداد دو طرف صاف و کوچک باشد، بین لبیا ماژور ها باشد و از لبیاماژور ها بیرون نزند و قسمت هود کوچک باشد و ناحیه فوقاتی و تحتانی با یکدیگر هماهنگ باشند، انجام شود.

Source: https://www.plasticsurgery.org/news/blog/whats-the-difference-a-trim-labiaplasty-and-a-wedge-labiaplasty
Source: https://www.labiaplastysurgeon.com/which-labiaplasty-technique-is-best/

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها