بلندی کلیتوریس

بلندی کلیتوریس

دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش کلی داخلی و خارجی می باشد که هریک فیزیولوژی خاص خود را دارند و قسمت های مختلفی را شامل می شوند.

بخش داخلی شامل موارد ذیل میباشد :بلندی و بزرگی کلیتوریس

 • – سـرويكس
 • – رحم
 • – لوله هاي رحمي
 • – تخمدان ها

بخش خارجی شامل:

 • – مونس پوبيس
 • – لابيــا ماژور
 • – لابيــــــــا مينور
 • – كليتــــــــوريس
 • – پرده بكارت(هايمن)
 • – دهانه ادراري
 • – دهانه واژن

واژن يا مهبل: دارای هر دو قسمت خارجي و داخلي بوده و رحم را به قسمت خارجي بدن وصل مـي كند. واژن از عضله و پوست تشکیل شده و در واقع لوله ای دراز و تو خالی است كه گاهی كانال تولد خوانده مي شـود.

همنچين با توجه به اينكه واژن كانال تولد و زايمان طبيعي است، ايـن عضو در هنگام زايمان بايد آنقدر باز شود تا خروج نوزاد را امكـان پـذير سازد.

گردن رحم (سرویکس) : به قسمت پاييني رحم گردن رحم می گویند كه به واژن متصل است.

لوله های رحمی: تخمدان ها را به رحم وصل می کند. این لوله ها در دو طـرف و زیر شكم قـرار دارند. اين لوله ها وظيفه انتقال تخمك آزاد شده از تخمدان را به رحم را بر عهده دارند.

تخمدان ها: يک جفت تخمدان در بدن هر خانم در پايين شكم قرار دارند. که در هـر دوره قاعدگي از تخمدان ها يك تخمـك آزاد مـي شود.

برجستگي عانه (مونس پوبيس) : به بافت برآمده ازجنس چربی که روی استخوان عانه قرار گرفته مونس پوبیس می گویند که درایجاد لذت جنسی درخانم ها نقش مهمی دارد

لابيا ماژور( لب هاي بزرگ ) : نوعی بافت كـه از واژن محافظت مي كند و خارجي ترين قسمت اندام بيروني هستند.

لابيا مينور(لب هاي كوچک) : اين بخش از دهانه واژن محافظت می کند و محل قرار گیری آن درون لابیا ماژور می باشد.

پرده بکارت (هایمن): پرده بکارت در داخل مهبل قرار دارد و در اولين تماس جنسی پاره می شود كه ممکن است همراه با كمی خونريزي باشد. این پرده دارای انواع متفاوتی است و دارای سوراخهایی است که امکان خروج خون در زمان قاعدگی را فراهم می کند.

دهانه ادراری: قسمت خارجي پيشابراه يـا همان مجاری ادراری را که وظیفه خروج ادرار از مثانه به خارج بدن را دارد.

كليتوریس (چوچول) : عضوی نرم و قابل انعطاف و بسیار حساس که در قسمت بالايی واژن است. اين عضو نیز عضوی مهم برای رسيدن به اوج لذت جنسـي درزن است ولی در باروری زنان نقشی ندارد. در واقع عضو كليتوريس مهـم تـرين بخـش انـدام تناسلي در زنان براي رسيدن به ارگاسم يا اوج لذت جنسي است. تحريک شدن اين عضو در زمان تماس جنسی باعث ترشح در اندام های دستگاه تناسلی داخلی مي شود.

یکی از مشکلات آناتومیک در زنان درناحیه کلیتوریس مشاهده می شود بزرگی ناحیه کلیتوریس است که می تواند به علل مختلفی ایجاد شود. این مشکل می تواند ارثی و یا اکتسابی باشد. در حالت ارثی (مادر زادی) به دلیلی نوعی مشکل در آنزیمی به نام هیدرولاز کربوسیلاز این حالت به وجود می آید و در حالت اکتسابی در زمان بلوغ این مشکل ایجاد می شود.

به بزرگ کلیتوریس کلیتورومگالی نیز می گویند.اما در چه حالت می گویند که کلیتوریس دارای مشکل بزرگی است؟

بزرگی کلیتوریس به حالتی می گویند که طول آن بیش از 3.5 سانتی متر باشد که اندازه گیری آن با وسیله مخصوصی به نام دیژیتال و توسط پزشک صورت می گیرد. بزرگی کلیتوریس در نوزدان دختر باید اکثر 5 میلیمتر باشد که اگر بیش از این باشد جز اختلالات مادر زادی محسوب می شود.

از علل دیگر بزرگی کلیتوریس پرکاری غده فوق کلیه می باشد که این مشکل نیز مادر زادی است. این اختلال در غده باعث تولید بیشتر هورمون های مردانه می شود که نهایتا منجر به بزرگی کلیتوریس می شود. البته مشکلات دیگری از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث افزایش میزان هورمون های مردانه شود.

در بزرگی کلیتوریس باعث بروز مشکلاتی ازجمله عدم تحریک جنسی کافی و ارگاسم نشدن زن می شود که درمان این مشکل با عمل جراحی امکان پذیر می باشد.

علت بزرگی کلیتوریس :
از علل دیگر بزرگی کلیتوریس پرکاری غده فوق کلیه می باشد که این مشکل نیز مادر زادی است. این اختلال در غده باعث تولید بیشتر هورمون های مردانه می شود که نهایتا منجر به بزرگی کلیتوریس می شود. البته مشکلات دیگری از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث افزایش میزان هورمون های مردانه شود.
بزرگی کلیتوریس باعث بروز مشکلاتی ازجمله عدم تحریک جنسی کافی و ارگاسم نشدن زن می شود که درمان این مشکل با عمل جراحی امکان پذیر می باشد..
علت اصلی بزرگی کلیتوریس ایجاد شدن اختلال در هورمون های بانوان می باشد ، علت بهم خوردن تعادل هورمونها، بابت وجود مقدار زیادی هورمون مردانه می باشد ، سندرم پلی کیستیک و هیپرتکوزیس از عوامل تاثیر گذار درعدم تعادل هورمون ها می باشند .
بیماری هیپرتکوزیس مهم ترین علت ترشح هورمون مردانه در تخمدان می باشند ، توجه به این نکته الزامی است که بیماری های تخمدان شبیه به بیماری تخمدان پلی کیستیک است ، بنابراین نباید این بیماری را با بیماری های دیگر اشتباه گرفت .
یکی دیگر از عوامل تولید هورمونهای مردانه مصرف دوپینگ های ورزشی می باشد ، مصرف داروهای چربی سوز نظیر داروهای ضد لاغری از دلایل مهم بزرگ شدن کلیتوریس می باشد .
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که مصرف این قرص ها نه تنها موجب چربی سوزی نمی شود ، بلکه سبب ایجاد شدن مشکلاتی نظیر بزرگ شدن کلیتوریس را در پی دارد .
عوارض که هورمونهای مردانه برای بانوان ایجاد می کنند :
ریزش موی سر
افزایش موهای زائد صورت
کلفت شدن صدا
شل شدن بافت سینه
بزرگ کلیتوریس
ایجاد شدن جوش های چرکی
ایجاد شدن آکنه
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که با انجام برخی از درمان ها می توان مشکلات و عوارضی را که پیش آمده است را درمان نمود ، اما اگر این عوارض به شکل طولانی مدت در بدن شخص وجود داشته باشد ، علاوه بر تاثیر گذاری مخرب در بدن بانوان ، هیچ درمانی را نمی توان برای آنها درنظر گرفت .
کلیتوریس از آنجا که عضو شهوانی بانوان می باشد در بخش داخلی واژن قرار دارد ،طول کلیتوریس زمانی که تحریکات جنسی صورت می گیرد کمی افزایش می یابد .
زمانی که کلیتوریس بزرگ شده تحریکات شهوانی کاهش می یابد در نتیجه بانوان در زندگی زناشویی با مشکلاتی روبرو می شوند که نیاز است با انجام برخی از جراحی های زیبایی به درمان آن پرداخته شود .
ترمیم کلیتوریس :
جراحی ترمیم کلیتوریس :
در صورتی که بزرگ شدن کلیتوریس شدید باشد موجب بد حالت شدن آلت تناسلی می شود ، این امر سبب ایجاد مشکل در زمان مقاربت جنسی می شود، برای حل این مشکل می توان از جراحی های زیبایی استفاده کرد و به کوچک کردن آنها پرداخته شود .
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که جراحی کوچک کردن کلیتوریس یک جراحی حساسی می باشد زیرا نیاز است که اعصاب ظریفی که در این ناحیه وجود دارند را حفظ نمود ، به همین دلیل ایشان توصیه می کنند که این جراحی را نزد پزشک متخصص جراح زیبایی انجام دهند تا از عوارضی که ممکن است پس از جراحی در مکان های غیر معتبر و علمی رخ دهد اجتناب شود .
دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان به درمان بیماری بلند بودن کلیتوریس می پردازد .

شماره ی تماس جهت بیان سوالات شما :44978004- 021
هم چنین شماعزیزان از طریق کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

3 thoughts on “بلندی کلیتوریس

 1. مریم - آگوست 13, 2017 at 11:03 ب.ظ

  سلام اگر دختر 5ساله داری کلیتوریس بزرگ باشد چه کار باید کرد

  Reply
 2. مریم - آگوست 13, 2017 at 11:07 ب.ظ

  در چند سالگی باید کلیتوریس بزگ شده ی دختر 5ساله را جراحی کرد ایا بجز جراحی راه حل دیگری دارد که نیاز به جراحی نداشته باشد ……لطفا راهنمایی کنید

  Reply
  • مریم - آگوست 13, 2017 at 11:10 ب.ظ

   با سلام اگر کلیتوریس دختر 5ساله بزرگ شده باشد ایا بجز جراحی راه حل دیگری وجود دارد که نیاز به جراحی نباشد…در ضمن اگر باید جراحی شود در چند سالگی باید این کار و کرد….لطفا راهنمایی کنید

   Reply

بخش نظزات

4 × 2 =

Call Now Button