انسداد لوله رحمی

انسداد لوله رحمی زمانی اتفاق می افتد که یک انسداد و گرفتگی از حرکت تخم در لوله های رحم جلوگیری کند. انسداد لوله رحم می تواند در هر دو طرف رخ دهد و موجب ناباروری شود. با استفاده از عکس رنگی دهانه رحم می توان این انسداد را تشخیص داد.

انسداد لوله رحمی
انسداد لوله رحمی

دلیل انسداد لوله رحم

بیماری های التهابی لگن یکی از شایع ترین دلایل گرفتگی و انسداد لوله های رحمی هستند. که یکی از دلایل بروز بیماری های التهابی لگن عفونت های لگنی است. در زیر به برخی از دلایل بروز این بیماری اشاره شده است:

  • ابتلا یا سابقه ابتلا به بیماری سوزاک ( این بیماری از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود و یکی از بیماری های آمیزشی شایع است.)
  • ابتلا یا سابقه ابتلا به بیماری کلامیدیا( این بیماری توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود و یکی از انواع بیماری های آمیزشی است.)
  • عفونت های رحمی بعلت سقط جنین
  • سابقه پارگی آپاندیس
  • داشتن جراحی شکم

علائم انسداد لوله رحم

انسداد لوله رحم در اکثر موارد بدون علامت است در نوع هیدروسالپنکس انسداد لوله رحمی علائمی مانند احساس درد در قسمت تحتانی شکم و ترشحات غیر طبیعی واژن ممکن است بروز نماید. در نوع هیدروسالپنکس انسداد لوله رحمی، انسداد و گرفتگی موجب گشاد شدن لوله های رحم می شود و لوله های رحم با مایع پر می شوند.  پرشدن لوله های رحم از مایع موجب انسداد تخم و اسپرم شده و در نتیجه از لقاح و بارداری جلوگیری می شود. علائمی مانند قاعدگی دردناک و احساس درد در هنگام نزدیکی ممکن است بعلت اندومتریوز یا بیماری های لگنی بروز کنند که این علائم لزوما به معنی گرفتگی لوله های رحمی نمی باشند.

درمان انسداد لوله رحم

یکی از روش های درمان انسداد لوله رحم، جراحی لاپاراسکوپی است می توان با استفاده از این روش لوله های مسدود شده را باز کرد. محل انسداد، سن بیمار و دلیل گرفتگی در میزان موفقیت انجام این جراحی بسیار تاثیر گذار است .در صورتی که میزان چسبندگی بین لوله های رحم و تخمدان بسیار کم باشد احتمال بارداری پس از جراحی افزایش می یابد.

احتمال بارداری پس ازجراحی در صورتی که یکی از لوله های رحم مسدود اما سالم باشد بین 20 تا 40 درصد خواهد بود. در صورتی که فرد مبتلا به هیدروسالپنکس باشد و یا چسبندگی شدیدی بین لوله های رحم و تخمدان باشد جراحی لاپاراسکوپی روش مناسبی برای درمان چسبندگی لوله های رحم نیست.

تعدادی از خدمات دکتر لیلا خلیلی :

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها