التهاب مثانه چیست

بیماری شایع در زنان التهاب مثانه می باشد که این بیماری سبب سوزش و تکرار ادرار شدید می باشد، علائم ادرار برای شخص بسیار آزاد دهنده می باشد وموجب ناراحتی بسیاری در شخص می شود. التهاب مثانه یکی از بیماری های می باشد که ممکن است سالیان گریبان گیر بانوان شود و مشکلاتی را در زندگی روزمره آنها به وجود بیاورد . نام علمی این بیماری التهاب بافت بینا بینی مثانه است .

سندرم مثانه دردناک چیست ؟

به حالتی که در آن یک ناراحتی یا احساس درد در بخش لگن و مثانه عود می کند را سندرم مثانه دردناک می گویند .سالها ممکن است بانوان با این بیماری درگیر باشند .

برخی دیگر از علائم بیماری سندرم مثانه :

 • سوزش حین ادرار
 • تکرار ادرار
 • درد در زمان پر بودن مثانه
 • درد در زمان خالی بودن مثانه

سندرم مثانه به دلیل شدت بیماری و داشتن علائم متغیر یک بیماری محسوب نمی شود بلکه ترکیبی از چندین بیماری می باشد . یکی از عوارضی که التهاب مثانه بر بدن دارد در بخش جدار مثانه می باشد زیرا سبب می شود که این بخش سفتی خود را از دست دهد و دیگر خاصیت ارتجاعی سفتی نداشته باشد به گونه ای که جدارمثانه غیر قابل ارتجاع ، سفت و مانند چرم کلفت می شود .

جهت این بیماری می توان با میکروسکوپ در مخاط مثانه  نواحی که دچار خونریزی شده اند را رویت کرد ، این بیماری فقط مختص بانوان نیست بلکه در آقایان نیز دیده می شود اما میزان شایع بودن آن در بانوان بیشتر از آقایان می باشد . سه نفر از هر 100 نفر خانم به بیماری سندرم مثانه مبتلا  می شوند ، این بیماری بسیار شبیه بیماری عفونت ادراری است .

علت التهاب مثانه چیست ؟

برای ایجاد شدن این بیماری علت مشخصی به اثبات نرسیده است ، اما این بیماری علائمی شبیه به عفونت ادراری دارد ، نمی توان این بیماری را با آنتی بیوتیک درمان نمود زیرا آنتی بیوتیک تاثیری بر این بیماری ندارد .

تحقیقات متعددی جهت درمان  این بیماری انجام شده است، بر اثر تحقیقات صورت گرفته  به این نتیجه رسیده اند که التهاب و عفونت در بدن مهم ترین عامل ایجاد بیماری التهاب مثانه است . بیماریهای نظیر دردهای عضلانی و سندرم روده سبب تحریک این بیماری می باشند و پزشکان معتقدا که زمینه ارثی یکی دیگر از علت های ایجاد بیماری است .

چگونگی تشخیص التهاب مثانه :

تست تشخیصی قطعی برای سندرم مثانه ارائه نشده است ، اما با انجام برخی از اقدامات می توان تاحدی این بیماری را تشخیص داد ، شایع ترین راه تشخیص بیماری و علائم آن درد لگنی آندومتریوز می باشد (وجود غیر طبیعی مخاط در داخل لگن) یکی از مواردی تشخیص سندرم مثانه تکرار ادراری که با درد شدید در ناحیه  مثانه همراه باشد،می توان اشاره کرد که در این زمینه شخص احساس فوریت در دفع ادرار می کند.

موارد دیگر جهت تشخیص ادرار:

 • انجام آزمایش ادرار
 • کشت ادرار
 • سیستوسکوپی
 • برداشتن نمونه از جدار مثانه
 • وسیع کردن ناحیه جدارمثانه زیر بیهوشی

درمان التهاب مثانه :

 1. درمان اختصاصی برای بیماری التهاب مثانه وجود ندارد و به شکل قطع نمی توان بیان کرد برای تمامی اشخاص یک روش درمانی خاصی وجود دارد .
 2. تغییر در سبک رژیم غذایی و انجام برخی از درمان ها خاص در بهبودی بیماری تا حدی تاثیر گذار می باشد .
 3. یکی از بارزترین معایب این بیماری  عود پیدا کردن پس از چند روز و یا چند سال بعد از درمان می باشد .
 4. در اکثر مواقع برای درمان این بیماری چند روش را با یکدیگر ترکیب می کنند که بسیار تاثیر گذار است ، ترکیب نمودن چند روش سبب درمان طولانی مدت خواهد شد .

التهاب مثانه چیست

روش های رایج درمان التهاب مثانه :

متسع کردن مثانه :

استفاه از این روش با بیهوشی همراه است ، متسع کردن مثانه سبب منتقل شدن سیگنالهای درد ، افزایش دادن حجم مثانه ، بهبود دردهای مثانه و غیره می شود . پس از 48 ساعت درمان علائم بیماری بدتر می شود اما با گذشت زمان و در مدت زمان 4 هفته علائم بهبودی ایجاد می شود .

وارد کردن داروهای مخصوص به مثانه :

با استفاده از دارو مشخصی می توان مثانه را پر کرد ، داروئی استفاده شده را می توان به مدت 15دقیقه داخل مثانه نگه داشت ، پس از گذشت مدت زمانی می توان مثانه را خالی نمود . توسط سوندی که داخل مثانه قرار داده شده است دارو را به مثانه وارد می کنند ، معمولا درمان تا 6 هفته به شکل هر هفته انجام می شود .

معمولا این روش درمانی موثر است ، اما در برخی از موارد دوره درمان نیاز است که تکرار شود ، توجه به این نکته الزامی است که بیمار حداقل تا مدت زمان 6 ماه دارو مصرف نماید و پس از گذشت مدت زمان 6 ماه بهبودی حاصل نیافت مصرف دارو قطع گردد .

سوالات متداول التهاب مثانه و عفونت های ادرار :
چه زمانی می توان گفت شخص به عفونت ادراری مبتلا شده است ؟
ورود باکتری ها به ناحیه مثانه سبب عفونت ادرار می شود ، معمولا باکتری های که سبب بروز این بیماری می شوند، بخش جداره مجرای مثانه و ادراری را مورد هدف قرار می دهند ، این عفونت باعث التهاب و قرمزی دستگاه ادراری می شود ، تکرار در ادرار نیز یکی دیگر از علائم این بیماری می باشد .
البته نیاز است بیمار به پزشک مراجعه نماید تا با انجام آزمایش و تست های لازم به شکل قطعی بتواند بیان کند شخص به این بیماری مبتلا شده است یا خیر
آیا جمع شدن باکتری ها در بخش مثانه است ؟
در اکثر مواقع دستگاه ادراری تحتانی بیشترین عفونت را شامل می شوند ، در عفونت دستگاه ادراری بخش پیشابراه و مثانه درگیر می شود ، اما بخش کلیه ها و در موارد حادتر ناحیه فوقانی دستگاه ادراری تحت شعاع بیماری قرار می گیرد

عفونت مثانه و مجاری ادراری
چه اشخاصی بیشتر در معرض قرار گرفتن عفونت ادراری می باشند ؟
عوامل مختلفی در مبتلا شدن اشخاص به این بیماری دخیل هستند نظیر سن ، جنس و…
معمولا بانوان بیشتر از آقایان در معرض قرار گرفتن عفونت ادراری می باشند ، رعایت بهداشت نیز تاثیر به سزایی در پیشگیری از این بیماری دارد .
درمان کدام عفونت (موارد حاد یا مزمن) ساده تر است ؟
معمولا درمان عفونت های ادراری را به شکل دارویی می توان انجام داد اما در موارد حاد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک طولانی مدت می باشد .
به شکل قطع نمی توان بیان کرد درمان کدامیک ساده تر می باشد اما در عفونت حاد مدت زمان درمان طولانی تر می باشد .
وجود داشتن خون در ادرار عامل عفونت ادراری است ؟
وجود خون در ادرار یکی از علایم مخاط دستگاه ادراری است که بیانگر خونریزی این دستگاه است ، این امر سبب آسیب به جداره عروق می شود .
اگر خونریزی پررنگ باشد بیانگر خونریزی بخش فوقانی می باشد ، علت بروز این خونریزی سنگ کلیه می باشد .
بیمار باید برای مطمن شدن از عفونت ادراری حتما نزد پزشک برود زیرا خونریزی فقط به شکل دیداری فقط قابل رویت نیست .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها