استفاده از ترموتراپی در حوزه زنان

هر چه سن بالا می رود و از تولید کلاژن در بدن کاسته می شود، تغییراتی در تمام قسمت های بدن اتفاق می افتد که دستگاه تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از خانم ها از تغییرات ایجاد شده در اندام های تناسلی خود ناراضی هستند و به دنبال درمان خواهند بود. ترموتراپی یا گرما درمانی، از جمله روش های جدیدی است که این روزها مورد استقبال قرار گرفته است.در ادامه دکتر خلیلی در این رابطه توضیحات بیشتری ارائه داده اند.

استفاده از ترموتراپی در حوزه زنان

 

ترموتراپی، روش غیر جراحی است که با استفاده از امواج نور یا رادیوفرکوئنسی انجام می شود و مزایای زیر را به همراه دارد:

  • گشاد شدن عروق خونی
  • افزایش روند خونرسانی
  • افزایش سرعت متابولیسم
  • شل شدن اسپاسم های عضلانی
  • تسکین درد
  • تحریک تولید کلاژن

به همین خاطر، می توان از مزایای زیبایی و درمان این روش در حوزه زنان بهره مند شد.

ترموتراپی در زمینه زیبایی زنان

ترموتراپی، از جمله روش های موثر در جوانسازی واژن به حساب می آید. در این روش، نواحی داخلی واژن یا لابیای خارجی با هدف تحریک تولید کلاژن و هم چنین تنگ شدن ناحیه واژن، حرارت داده می شوند. ترموتراپی برای هر بیمار تنها یک بار استفاده می شود و دوزهای کنترل شده ای از انرژی حرارتی به ناحیه مورد نظر که می تواند واژن و یا لابیا باشد، ارسال خواهد شد. جهت انجام این روش درمانی، نیازی به بیهوشی نیست، آن هم به این دلیل که درمان های حرارتی راحتی نسبی را برای بیمار به همراه دارند.

ترموتراپی چگونه به درمان مشکلات زنان کمک می کند؟

ترموتراپی برای آن دسته از خانم هایی توصیه می شود که با عوارض بعد از زایمان، بی اختیاری ادرار، خشکی واژن یا دیگر شرایط مرتبط با سلامت واژن روبرو شده اند.

کاندیدای مناسب ترموتراپی

بهترین گزینه برای انجام این روش درمانی، خانم هایی هستند که:

• باردار نیستند
• در حال حاضر، سیکل قاعدگی ندارند
• علائمی از عفونت واژن یا مثانه ندارند
• احساس درد شدید در ناحیه واژن یا لگن ندارند
• ممکن است با مشکلات نفخ واژن یا قرارگیری تامپون روبرو هستند
• مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی دارند

سه جلسه درمان در یک دوره سه ماهه برای بیمار در نظر گرفته می شود و در طول درمان، شاهد کاهش علائمی از بی اختیاری یا خشکی واژن به خصوص در خانم هایی که به دلیل بالا رفتن سن دچار این قبیل مشکلات شده اند، خواهیم بود. از دیگر مزایای این روش می توان به تنگ شدن بافت واژن، افزایش رضایت جنسی، بهبود زیبایی ظاهری لابیا و واژن و در کل، بهبود عملکرد جنسی اشاره کرد.

استفاده از ترموتراپی در بیماری های زنان

در کنار مزایای زیبایی درمان با ترموتراپی، اثربخشی این روش در درمان بیماری ها و مشکلات حوزه زنان به اثبات رسیده است. یکی از کاربردهای ترموتراپی، درمان دیسمنوره اولیه یا قاعدگی دردناک در خانم هاست و منظور از قاعدگی دردناک، دردهای قاعدگی در ناحیه زیر شکم است که هیچ گونه دلیل آسیب شناسی لگنی برای آن ها وجود ندارد. قاعدگی درناک که با علائم دیگری مانند تعریق، سردرد، حالت تهوع یا اسهال است، یکی از مشکلات شایع خانم ها در سنین باروری می باشد.

استفاده از ترموتراپی در این شرایط می تواند به شل شدن عضلات شکمی کمک کند تا دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی کاهش یابد. این روش هم چنین گردش خون لگنی را افزایش می دهد تا احتباس موضعی خون و مایعات در بدن از بین برود و در نهایت، شاهد کاهش درد باشیم. به همین خاطر، ترموتراپی یا گرما درمانی، می تواند یکی از موثرترین روش ها در درمان قاعدگی دردناک باشد.
از ترموتراپی می توان به طور همزمان با شیمی درمانی یا رادیوتراپی در درمان تومورهای زنان مانند سرطان دهانه رحم یا کارسینوم تخمدان نیز استفاده کرد.

Source: https://womenswellnessinstitute.com/what-is-a-thermal-energy-treatment/
Source: https://www.nature.com/articles/s41598-018-34303-z

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها