ارتباط تنگی و خشکی واژن

 ارتباط تنگی و خشکی واژن؟ خیلی از بانوان که نزدیک به سن یاسگی هستند این نگرانی را دارند که بعد از عمل تنگی واژن خشکی واژن در آن ها شدت پیدا می کند، در پاسخ به این عزیزان می توان گفت عمل تنگی واژن باعث خشکی واژن نمی شود، در واقع خشکی واژن به دلیل کاهش هورمون های زنانه رخ می دهد. گاهی خیلی از بانوان قبل از جراحی تنگ کردن واژن در حین رابطه خشکی را احساس نمی کنند اما بعد از جراحی به دلیل سفت شدن عضلات پرینه خشکی را بیشتر احساس می کنند، پس این باور اشتباه است که عمل تنگی واژن را دلیلی بر خشکی واژن خود می دانند، اما راه حل برای بانوانی که بعد از جراحی خشکی را احساس می کنند چیست؟همانطور که دکتر خلیلی توضیح می دهد ، بیشتر بانوان خشکی واژن را دارند اما با نزدیک شدن به یائسگی PH کاهش پیدا می کند و احتمال باروری در آن ها پایین می آید، برای این بانوان می توان با استفاده از لیزر های کم توان از یائسگی تا حد قابل توجهی جلوگیری کرد، در نتیجه برای بانوان که در سن بالا عمل تنگی واژن را انجام می دهند، حتی اگر احساس خشکی نداشته باشند، باید لیزر انجام دهند.

 

آیا عمل تنگی واژن باعث خشکی واژن می شود؟

ارتباط تنگی و خشکی واژن

لازم به ذکر است که لیزر این توانایی را ندارد که بعد از یائسگی از بروز یائسگی جلوگیری کند، تنها می توان با روش هایی همچون هورمون تراپی یائسگی را کنترل کرد. لیزر واژینال، طب سوزنی وسایر روش ها می توانند از بروز یائسگی جلوگیری کند، زمانی که یائسگی رخ ندهد بیمار این قبیل مشکلات را تجربه نخواهد کرد.

آیا عمل واژینال در افراد سنین بالا توصیه می شود؟

قدم اول در واژینوپلاستی و پرینورافی تنگ کردن واژن نیست، این جراحی ها با هدف تنگی عضلات کف لگن انجام می شود، کمپارتمان تحتانی  تاثیر بر کل سلامت لگن دارد، به این معنی که پرینه بیمار حالت حفاظتی خود را  از دست داده است، احشای لگنی که با لیگامان ها و بافت ها به یکدیگر متصل هستند چون پرینه باز است رحم و مثانه به سمت پایین تمایل پیدا می کنند و به مرور زمان بیمار دچار افتادگی رحم و مثانه می شود .

افتادگی رحم و مثانه همچون شلی واژن نیست که با یک جراحی کم عارضه برطرف شود، برای درمان افتادکی مثانه و رحم نیاز به جراحی سنگین است که تنها یکبار بیمار می تواند انجام دهد. در نتیجه برای پیشگیری از افتادگی مثانه و رحم  لازم است جراحی عضلات کف لگن انجام شود.

چه زمانی می توان گفت فرد دچار یائسگی زود رس شده است؟

زمانی می توان گفت یک فرد دچار یائسگی زودرس شده است که زیر 40 سال باشد، اما بالای 40 سال یائسگی زود رس نیست. توصیه می کنیم به بانوانی که زودتر از سن 50 سالگی یائسه شده اند هورمون تراپی را حداقل 4 سال  داشته باشند، زیرا یائسگی در سن پایین تر از 50 سال سبب می شود فرد دچار پوکی استخوان، افتادگی پوست، ریزش مو، خشکی واژن  و … شود.

چه بهتر است که فرد با روش ها و تکنیک های مختلف از بروز یائسگی جلوگیری کند اما اگر گه یائسگی هم رخ دارد، هورمون تراپی از  بروز مشکلات یائسگی جلوگیری می کند.

علائم بروز یائسگی

علائم در افراد مختلف است، ممکن است در یک فرد به صورت کاهش میل و حس جنسی باشد.

احساس انرژی کم داشته باشد.

میزان خونرسانی کاهش پیدا کند.

فاصله بین دو پریود کم شود.

میزان خونریزی در هر دوره از پریود کاهش پیدا کند.

با توجه به  اینکه سن ازدواج افزایش پیدا کرده است، بهتر است بانوان با متخصص زنان مشاوره کنند و اقداماتی جهت جلوگیری از یائسگی زودرس داشته باشند.

نظرات

2 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها