اثر لیزر CO2 Fractional

بررسی اثر لیزر CO2 Fractional ! در درمان آتروفی واژن در زنان یائسه ارزیابی اثر و توجیه پذیری لیزر CO2 Fractional در درمان آتروفی واژن VVA در زنان یائسه

روش:

علائم آتروفی واژن VVA قبل و 12 هفته بعد از لیزر تراپی در 50 زن  (متوسط سنی :5،8 ± 59،6 سال) که از درمان استروژن لوکال قبلی رضایت نداشتند . آتروفی واژن با استفاده از (Visual Analogue Scale) و درجه سلامت واژن (VHIS Vaginal Health Index Score) ارزیابی و اندازه گیری شد . همچنین کیفیت زندگی با استفاده از SF-12 مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً میزان درد ناشی از استفاده لیزر و نیز دشواری و سختی انجام آن اندازه گیری و بررسی شد .

نتایج بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

درمان با استفاده از لیزر CO2 Fractional برای بهبودی علائم VVA (خشکی ، سوزش ، خارش ، ناراحتی ، ترشح و اختلالات ادراری) موثر بوده است (p<0.001) . همچنینVHIS تغییرات قابل ملاحظه ای داشت بطوریکه (2،5 ± 13،1) در ابتدای درمان و (1.9 ± 23.1) پس از درمان (p<0.001) . 42 نفر (84%) از بیماران از انجام روند درمان با استفاده از لیزر راضی بودند و فقط یک احساس ناراحتی خفیف در اولین جلسه درمان اظهار نمودند که عمدتاً این نارضایتی بعلت ورود و حرکت پروب بوده است . در دومین جلسه درمان استفاده از لیزر بدون هیچگونه احساس ناراحتی بوده است .

بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

درمان با استفاده از لیزر CO2 Fractional باعث بهبودی علائم VVA (خشکی ، سوزش ، خارش ، ناراحتی ، ترشح و اختلالات ادراری) میشود ولی توصیه میشود مطالعات طولانی مدت بیشتری برای ارزیابی اثر درمان با لیزر انجام شود .

مقدمه بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

آتروفی واژن VVA ، یک نقصان و عارضه در بافت موکوس ولو و واژن است که بدلیل افت میزان ترشحات استروژن در زنان در طی یائسگی رخ می دهد . بخصوص بدلیل کوتاه شدگی و باریک تر شدن دهانه واژن ، این ارگان سفت میشود که این تغییرات همواره با عدم و یا کاهش فعالیت جنسی همراه است و دیگر پیآمدهای این تغییرات بصورت کاهش انعطاف واژن و تحلیل روگاها که منجر به نازک شدن اپیتلیوم و ایجاد پتشی میگردد . غدد سباسئوس کاهش یافته و باعث کاهش ترشح واژن و در نتیجه کاهش لوبریکیشن در زمان فعالیت جنسی میشود . بیماران با آتروفی واژن  سوزش ، خارش و ترشحات غیر طبیعی و خشکی ، سوزش ادرار و دیسپارونی را اظهار می نمایند . همچننین بافت آتروفیک مستعد تروما ، خونریزی و عفونت می باشد . در مطالعات اخیر نشان داده شده است که 50% بانوان یائسه حداقل یکی از علائم آتروفی واژن VVA را گزارش می نمایند . علیرغم ارتباط آتروفی واژن VVA با کیفیت زندگی ، عملکرد جنسی در زمان یائسگی در مشاوره ها مورد بررسی و سوال قرار نمیگیرد .

روش های هورمونی و غیر هورمونی متعددی برای کاهش تغییرات آتروفی واژن وجود دارد. در این مورد هورمون استروژن می تواند به صورت موضعی و سیستمیک استفاده شود . از آنجایی که عملا بسیاري از خانم ها به دلیل مشکلات ناشی از عوارض هورمونی از قبیل خونریزي و لکه بینی و ترس از گزارشات در رابطه با افزایش خطر سرطان از هورمون درمانی استقبال نمی کنند هم چنین عدم پی گیري درمان توسط بیماران، روش درمان جایگزینی هورمونی به علت خطرات احتمالی آن روش چندان سالمی به نظر نمی رسد، به خصوص براي آنهایی که کنتراندیکاسیون درمان هورمونی دارند. از جمله عوارض استروژن میتوان به: عوارض گوارشی (تهوع، استفرال و نفخ شکم)، عوارض جلدی(چرب شدن پوست، سبوره، پرمویی و ریزش مو)، افزایش وزن، احتباس آب، حساسیت پستان، خونریزی واژینال، افزایش خطر سرطان اندومتر احتمال افزایش خطر سرطان پستان، ترومبوآمبولی و آدنوم  کبدی اشاره کرد . استفاده از کرم هاي واژ ينال استروژن، در زنان مبتلابه آتروفي واژن که خواهان جذب سیستميک کمتر دارو هستند مناسب تر است ، اما هنوز نگران کننده است  . درمانهای موضعی غیر هورمونی به عنوان جایگزین استروژن موضعی در دست تحقیق است . استفاده از لیزر فرکشنال CO2 در اکثر قسمت های بدن مثل پوست صورت و گردن بدون عارضه بوده و توانایی تحریک ساخت الیاف کلاژن و الاستین جدید و بهبود وضعیت بافت را دارد .

بکارگیری لیزر CO2 Fractional جهت ابلیشن اغلب نواحی بدن نظیر پوست صورت ، گردن و سینه ایمن و بدون خطر است و این امکان فراهم می سازد تا کلاژن ایجاد شده و موجب افزایش الاسیسیته و بازسازی بافت شود . اخیراً ؛ مطالعات نشان داده اند که ابلیشن واژینال با ستفاده از لیزر CO2 Fractional توجیه پذیر است و کارآمدی آن در 12 هفته پیگیری (12-week follow up) موثر واقع میشود . اثرات مثبت آن نه تنها در علائم آتروفی واژن و بهبود کیفیت زندگی نظیر رفع دردهای مقاربتی (dyspareunia) و گرفتگی ثانویه عضلات واژن (secondary vaginismus) مشاهده شده ؛ بلکه در بازخوردهای جنسی نظیر لذت جنسی ، قدرت پذیرش شریک جنسی بهبود و تاثیرگذار بوده اند . براین مبنا ؛ مطالعه حاضر بر آن است که توجیه پذیری و اثربخشی لیزر CO2 Fractional بر درمان علاوه آتروفی واژن VVA در زنان یائسه بررسی نماید .

روش

طرح و قالب مطالعه

مطالعه اخیرا در فاصله زمانی ژانویه 2013 تا دسامبر 2013  در بخش زنان و زایمان بیمارستان IRCC San Raffaele و دانشگاه San Raffael, Milan, Italy انجام شده است که شامل بانوان یائسه ای است که با علائم آتروفی واژن مراجعه نموده اند . پروتوکل مطالعه توسط کمیته تحقیق بیمارستان مورد تأیید قرار گرفته است و این مطالعه نشانه بخشی از مطالعه ای است که نشان دهنده اثرات و توجیه پذیری درمان آتروفی واژن با استفاده از لیزر CO2 Fractional است . بانوانی که در این مطالعه بعنوان نمونه وارد شده اند با رضایت نامه کتبی مربوطه آگاهی پیدا کرده اند .

 جمعیت مورد مطالعه

از 54 بیمار انتخاب شده در مطالعه اخیر، 50 (92.6%) خانم یائسه مورد درمان قرار گرفتند .

شرایط کاندید مناسب در مطالعه و معیارهای لازم جهت ارجاع نمونه شامل موارد زیر بوده اند ؛

 1. علائم آتروفی واژن VVA (خشکی واژن و یا دیسپارونی متوسط تا شدید از پردردسرترین علائم بودند)؛
 2. سن بالای 50 سال
 3. عدم قاعدگی زنانه بیش از 12 ماه
 4. عدم حصول نتیجه درمان با استروژن

معیارهای لازم جهت عدم ارجاع نمونه نیز شامل موارد زیر بوده اند ؛

 1. استفاده از HRT (بصورت سیستماتیک و لوکال) در طی 6 ماه گذشته ؛
 2. استفاده از مرطوب کننده های واژینال و روان کننده ها در طی 30 روز قبل از درمان ؛
 3. افرادی با عفونت های مکرر ادراری ؛
 4. افرادی با عفونت های فعال ژنیتال (نظیر ؛ هرپس ، ژنیتالیسو کاندیدا) ؛
 5. پرولاپس استیچ بیش از 2 ؛
 6. افرادی که دارای عمل جراحی ترمیمی لگن قبلی بوده اند ؛
 7. و هر نوع بیماری جدی و مزمن .

پروتکل مطالعه بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

خانم های یائسه اینترواژینال با استفاده از لیزر CO2 Fractional درمان شدند که در این درمان تنظیمات دستگاه به ترتیب زیر بوده است :

(Smart Xide² Monalisa Touch – V²LR; DEKA, Florence, Italy)

Dot Power: 30 watt

Dwell time: 1000 µs

Dot spacing: 1000 µm

Smart stack: 1 to 3

پروب دستگاه در داخل مجرای واژن قسمت تحتانی قرار گرفته و بصورت همزمان با چرخش بسمت بیرون خارج شده و لیزر تابیده می شود تا تمامی سطوح داخل واژن در بخش دیواره های آن مورد درمان قرار گیرد . در قسمت دهانه واژن میزان قدرت تابش را به 20 وات تقلیل داده  شد . طراحی پروب بنحوی است که تابش لیزر به دیواره کانال هدایت شده و به سرویکس هیچگونه لیزری تابانده نمیشود . سیکل درمانی شامل 3 جلسه لیزر می باشد که ابتدای درمان T1 ، 4 هفته بعد ، 8 هفته و 12 هفته ( 4 هفته بعد از آخرین جلسه درمان با لیزر) بترتیب ؛ T2 ، T3 و T4 نامگذاری شدند . درمان ها بصورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی و بی حسی انجام شدند . به بیماران توصیه گردید که حداقل 3 روز پس از درمان بدلیل احتمال التهاب خفیف ناحیه ژنیتال از داشتن رابطه جنسی ممانعت نمایند .

جمع آوری اطلاعات بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

خصوصیات جامعه آماری مورد مطالعه که جمع آوری شده اند در ابتدا T1 ، 4 هفته بعد ، 8 هفته و 12 هفته ( 4 هفته بعد از آخرین جلسه درمان با لیزر) بترتیب ؛ T2 ، T3 و T4 ؛ زنان با استفاده از VHIS مورد بررسی قرار گرفتند که شامل 5 اندازه گیری در خصوص ؛ الاسیسیته ، میزان ترشح ، pH ، یکپارچگی اپیتلیوم ، رطوبت بوده است . هر پارامتر از یک تا 5 درجه بندی شد بنحویکه امتیاز کمتر از 15 نشاندهنده آتروفی واژن می باشد . شدت علائم آتروفی واژن  VVA (خشکی ، سوزش ، خارش ، ناراحتی ، ترشح و اختلالات ادراری) با استفاده از VAS  مقیاس 10 تایی اندازه گیری گردید بنحویکه در منتها علیه سمت چپ این مقیاس نشان دهنده عدم وجود علائم و در قسمت راست آن ، شدت علائم در بدترین شرایط را نشان می دهد . مقادیر علائم آتروفی واژن VVA در T1 ، T2 ، T3 و T4 مورد بررسی قرار گرفته و ثبت و ارزیابی شدند . بعد از هرجلسه درمان در خصوص نحوه درمان از بیماران نظرسنجی میگردید با استفاده از مقیاس پنج تایی (five-point Likert scale) ؛ خیلی آسان، آسان، معمولی ، سخت و خیلی سخت ثبت گردیدند .

تحلیل آماری داده ها

اطلاعات ارائه شده در متن و جداول بصورت مقادیر mean ± standard deviation و بصورت متوسط و درصد گزارش گردیده است . متغیرهای پیوسته با استفاده از t-Test و signed rank test  گزارش شده اند . در این مطالعه جهت تحلیل آماری داده ها از نرم افزارهای Sigma Stat و   SPSS استفاده شده است .

نتایج بررسی اثر لیزر CO2 Fractional

خصوصیات عمده و اصلی جامعه مورد مطالعه در جدول شماره یک خلاصه شده است . 45 بیمار (98%) از تعداد کل افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند درمان خود را انجام داده و بعد از 12 هفته پیگیری (12-week follow up) آنرا کامل کردند . 2% از بیماران از جامعه آماری مورد مطالعه بدلیل باریک بودن واژن و عدم رضایت در بکارگیری پروب دستگاه درمان خود را کامل نکردند .

متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

تغییرات در VHIS و علائم VVAو SF-12

در جدول شماره 2؛ VHIS در T1 (2.5 ±13.1) و در طی مدت مطالعه بر اساس mean ± standard deviation نشان داده شده است . بعد از یک جلسه درمان T2 ؛ VHIS بهبودی مشخصی حاصل گردید (P<0.001) با یک بهبودی بیشتر در جلسه دوم و سوم T3 و T4 مشاهده شد (P<0.001) .

در T1 ، علائم VVA بدینصورت گزارش گردید :

 • خشکی واژن در 43 (86%) بیمار
 • سوزش در 45 (90%) بیمار
 • خارش در 40 (80%) بیمار
 • سوزش ادرار در 37 (74%) بیمار
 • دیسپارونی در همه افراد (100%) که دارای فعالیت جنسی بودند .

همچنین بر اساس اطلاعات جمع آوری شده که در جدول شماره 2 نشان داده شده ؛ تمامی علائم VVA بصورت معنی داری پس از 12 هفته بهبود یافته بودند (P<0.001) . کیفیت زندگی که بر اساس FS-12 مورد بررسی قرار گرفت ، پس از 12 هفته اختلاف معنی داری نسبت به T1 گزارش گردید (P<0.001) .

جراحی زیبایی زنان

میزان رضایتمندی بیماران از رویه درمان با لیزر ( بررسی اثر لیزر CO2 Fractional)

براساس اطلاعات جمع آوری شده ؛ در آخرین مرحله؛ T4 ، 16 (32%) بیمار بسیار راضی ، 26 (52%) بیمار رضایت داشته ، و 7 (14%) بیمار احساس نامشخص و یک (2%) بیمار از رویه انجام درمان با لیزر ناراضی بودند .

خصوصیات درمان با لیزر

زمان لازم در اولین جلسه درمان با لیزر T1 ، 1.2±5.1 دقیقه بوده است و کاهش چشمگیر در جلسه دوم T2 ، 0.9±4.1 دقیقه بوده است . به همین ترتیب در جلسه سوم T3 ، 0.6±3.8 دقیقه درمان بطول انجامیده است (P<0.001) . جدول شماره 3 در مورد شدت درد گزارش شده توسط بیماران در طی انجام درمان با لیزر (ورود پروب و حرکت پروب) و ارزیابی درجه سختی که پزشکان با آن مواجه است را نشان می دهد . هیچ عارضه ای (عفونت ، تشدید علائم و…) پس از درمان مشاهده و گزارش نگردیده است .

متخصص زنان و نازایی

بحث و نتیجه گیری

مطالعات انجام شده در خصوص اثر لیزر CO2 Fractional در بهبود آتروفی واژن و معیارهای مرتبط با آن (نظیر؛ سوزش ، خارش ، خشکی ، دیسپارونی و اختلالات ادراری) همگی حاکی از بهبود چشمگیر در میزان رضایتمندی بانوان یائسه در بهبود علائم آتروفی واژن می باشد . پس از طی سیکل درمان ، 85% بیمارانی که فاقد فعالیت جنسی بوده اند بطور قابل توجهی بهبود یافته و شرایط مناسبی از فعالیت جنسی در آنان مشاهده گردید . بازیابی بافت ژنیتال و تسکین علائم اروژنیتال در ارتباط با درمان لیزر CO2 Fractional مشاهده و تایید گردید . در حقیقت اطلاعات جمع آوری شده از مطالعات انجام شده اثربخشی درمان با لیزر CO2 Fractional را در رفع علائم آتروفی واژن و بهبود کیفیت زندگی تایید می کند . استفاده از پرسشنامه هایی که توسط بیماران تکمیل می شده ، عامل مهمی است که از نظر تحلیل داده های آماری می تواند استحکام و قدرت مطالعه را تایید می کند .

در مطالعات انجام شده بیماران همچنین از نظر رضایت جنسی و علائم VVA بررسی شده اند . همچنین مشاهده گردید که فعالیت جنسی و رضایت جنسی بیشتر و دیسپارونی کاهش یافت که نشاندهنده تاثیر لیزر CO2 Fractional بر علائم VVA و مشکلات جنسی بوده است . بزرگترین محدودیت مطالعات انجام شده ،  عدم وجود مطالعه مقایسه ای اثر لیزر CO2 Fractional با هورمون تراپی HRT است . علاوه بر این ، عدم رعایت نمونه گیری رندوم (اتفاقی)  اجازه نداده تا کنترل موثری بر عوامل گمراه کننده (نظیر ؛ انگیزه بیشتر فعالیت جنسی به خاطر مشارکت در مطالعه، علاقه بیشتر شریک برای نزدیکی جنسی بطوریکه از درمان شریک جنسی خود آگاه است) وجود داشته باشد . علاوه بر این ؛ پارامتر زمان و محدودیت های زمانی باعث شده تا اثر درمان تا حصول دریافت نتایج دقیق خللی ایجاد نماید . هر چند از نظر درماتولوژی بازسازی بافت نیاز به حداقل 3 ماه گذشت زمان پس از آخرین درمان می باشد .

محدودیت بالقوه دیگری که احتمالا در مطالعات تاثیر گذار هستند عدم اطلاع از اینکه واقعاً بیماران نمونه از محصولات دیگری در حین دوره درمان استفاده نکرده اند ، علیرغم تذکرات و اطلاع رسانی های انجام شده به ایشان . در حقیقت ، به خوبی شناخته شده که اغلب بانوان یائسه در صورت لزوم به بکارگیری از روان کننده ها ؛ از این مواد در زمان لزوم بویژه در زمان مقاربت بدلیل عدم آگاهی دقیق از شرایط طبیعی و مزمن آتروفی واژن ، استفاده می کنند .

ارتباط قوی بین درمان با لیزر CO2 Fractional و بهبود چشمگیر در عملکرد واژن و رفع علائم آتروفی واژن و سلامت جنسی بیماران ، محققین را ترغیب به انجام مطالعات گسترده ای در این زمینه نموده است . علاوه بر این بکارگیری لیزر CO2 Fractional در درمان آتروفی واژن و اثر مضاعف با درمانهای هورمونی سیستماتیک و دیگر روش ها و موادی که در بهبود وضعیت آتروفی واژن دارند ، همه و همه در توسعه تحقیقات در این زمینه بسیار موثر بوده اند .

به خوبی ثابت شده که اظهارات کلینیکال علائم جنسی در افراد یائسه تحت تاثیر چندین عامل نظیر ؛ کاهش اثر محصولات استروژن و اندروژن و نیز عوامل درونی و بیرونی شخصیت افراد ، می باشد . تغییرات هورمونی تاحدی محتملاً به بافت واژن از طریق تاثیر بر میزان حساسیت واژن ، روانسازی و صافی عضلات واژن آسیب وارد می کند . در حقیقت بدلیل فقدان استروژن و میزان اثربخشی آن در عکس العمل های مربوطه الاسیسیته موکوس تحت تاثیر فایبرهای کلاژن و نتیجتا الاسیسیته بافت قرار می گیرد . با کاهش هیدراسیون در موکوس ، میزان اسید هیالورونیک در درون سلول ها کاهش می یابند و بنابر فرآیندهای هموداینامیک جنسی ، میزان برانگیختگی و حساسیت محیطی عضلات در کف لگن کاملا مرتبط با آن بوده و تحت تاثیر قرار میگیرد . لذا بانوان با علائم آتروفی واژن VVA در باز شدن و متورم شدن دخول ، دارای مشکل روانسازی Lubrication در بازخوردهای جنسی خواهند بود و نتیجتا مجرای واژن بسیار باریک و خشک خواهد بود و تجربه دردناک و ناخوشایندی در نزدیکی خواهند داشت . در اغلب موارد بانوان یائسه ای که دارای فعالیت جنسی بالایی هستند بدلیل نارسایی هورمونی دارای نگرانی و اضطراب و عدم رضایت در مقاربت های جنسی می گردند .

از آنجاییکه تکنولوژی لیزر CO2 Fractional در بهبود آتروفی واژن از طریق بهبود الاسیسیته ، جریان روانسازی ، کنترل pH در لایه اپیتلیال و ایجاد رطوبت در بانوان یائسه ایجاد می کند ، در مقایسه با افردای که تحت درمان هورمونی قرار گرفته اند رضایتمندی بیشتری مشاهده میشود . مکانیزم موثر در بهبود خصوصیات واژن ، در درمان با استفاده از لیزر  CO2 Fractional ، در واقع بازسازی میزان کلاژن سازی و تقویت و بازسازی عروق ناحیه مورد درمان می باشد و اغلب مطالعات انجام شده نیز حاکی از تایید و تثبیت این نتیجه میباشد . چنین بهبودی در وضعیت واژن ، بطور قطع در ایجاد مجدد فعالیت طبیعی واژن که عملکرد نامناسب واژن را داشته ، با بررسی اطلاعات بدست آمده از مطالعات انجام شده کاملا تایید می نماید . بعبارت دیگر حفظ و نگهداری فعالیت طبیعی جنسی در بانوان یائسه ، عامل اصلی کاملا شناخته شده ای در کاهش اثرات الاسیسیته موکوس و بدنبال آن هیدراتاسیون ناحیه بدلیل کاهش استروژن میباشد .

بیشترین اهمیتی که متخصصین در رفتار مثبت جنسی بانوان یائسه مورد توجه قرار میگیرد ؛ شناسایی علائم آتروفی واژن  و به همین ترتیب بررسی شناخت استراتژی درمان  می باشد . گزینه های درمانی مختلف .ابستگی مستقیمی با پیشینه رفتاری بیمار در بهینه سازی گذشت زمان و سلامت شریک جنسی بیمار دارد . البته اغلب بانوان مسن و میانسال درگیررضایتمندی در فعالیت جنسی است که مطالعات حاکی از این است که یک سوم مشکلات جنسی در این دسته افراد مورد توجه ویژه ای قرار دارد .

بعنوان نتیجه کلی ، مطالعات نشان داده اند که درمان با لیزر CO2 Fractional با بهبود عملکرد جنسی و رضایتمندی جنسی بیماران (بانوان یائسه) با علائم آتروفی واژن همراه بوده است و درمان با لیزر CO2 Fractional  دارای اثر طویل المدت در مقایسه با دیگر روش ها ی درمانی است .

برای درمان بانوان با علائم شدید اروژنیتال که از تغییرات الگوی زندگی ، رطوبت سازی واژن و درمان موضعی  با استروژن بهره مند نمیشوند ، بکارگیری لیزر CO2 Fractional در درمان آنان بسیار موثر است . نتایج مطالعات انجام شده حاکی است که همگی استفاده از لیزر CO2 Fractional را کاملا موثر ، ایمن و قابل اطمینان در بهبود بانوان یائسه و درمان علائم آتروفی آنان می باشد .

نتایج مطالعات داخل

در 43 بیمار مراجعه کننده به مرکز لیزر کیمیا از تیر ماه 94 تا مهر 94 بررسی های مشابه ای انجام شده است . مراجعه کنندگان از نظر سنی 35 تا 75 ساله بودند و بیشترین علت مراجعه آنان خشکی و بی اختیاری استرسی ادرار  و نیز احساس شلی واژن بوده است . بیماران در ویزیت اول  و آخر ضمن تکمیل پرسشنامه اولیه و شدت علائم آتروفی واژن (خارش ، سوزش ، خشکی ، دیسپارونی و اختلالات ادراری) با استفاده از مقیاس 10 تایی اندازه گیری گردید بنحویکه در منتها علیه سمت چپ این مقیاس نشان دهنده عدم وجود علائم و در قسمت راست آن ، شدت علائم در بدترین شرایط را نشان می دهد . مقادیر علائم آتروفی واژن VVA در پیش از درمان لیزر CO2 Fractional و نیز 12 هفته پیگیری (12-week follow up) بعد از 4 هفته ثبت و ارزیابی شدند .

بیماران با مشکل خشکی و آتروفی واژن ، جوابدهی خوبی پس از درمان با لیزر بصورت افزایش ترشحات و ایجاد روگا در واژن داشتند و همچنین کاهش سوزش و خارش را اظهار می نمودند . همچنین بیماران با بی اختیاری استرسی ادرار خفیف پس از 2 الی 3 جلسه درمان با لیزر واژینال اظهار بهبودی و رفع کامل علائم بی اختیاری را ذکر نمودند و در موارد بی اختیاری استرسی ادراری متوسط و شدید ، بهبودی از سطح متوسط 10 به 3 ملاحظه گردید .

بیماران با سندرم شلی واژن که بین سنین 35 تا 47 سال بودند پس از 3 جلسه درمان با لیزر رضایت حدود 70% را داشتند که به نظر به علت افزایش ضخامت واژن ، افزایش عروق و اعصاب ناحیه و تا حدودی کشیدگی واژن بعلت افزایش کلاژن سازی بوده است . البته باید متذکر شد که در موارد شلی عضلات لواتور ، احتیاج به پرینورافی همزمان می باشد . در موارد سیستوسل شدید (3 به بالا) پس از 3 جلسه درمان ، کشیدگی مثانه تا حدود 60% مشهود بود . برای افزایش یشتر کشیدگی تعداد بیشتر جلسات درمان توصیه میشود . در موارد آتروفی شدید در سنین بالا و بیماران بدون فعالیت جنسی ، احتیاج به جلسات بیشتر (متوسط 5 جلسه) داشتند . همچنین در موارد خشکی و آتروفی شدید ولو ، لیزر واژینال همزمان با لیزر تراپی ولو در درمان خشکی های مقاوم پوست ولو موثر بوده است . در موارد عفونت های مکرر واژن نیز انجام یک جلسه لیزر واژینال در بهبود عفونت های مزمن واژن ، اثر بسیار خوبی داشته است . بطور کل در تمام 43 بیمار درمان شده با لیزر واژینال ، رضایتمندی خوبی از درمان با لیزر حاصل گردید و هیچگونه عارضه و عفونتی مشاهده نشد و تمامی بیماران از زمان بسیار کوتاه انجام لیزر واژینال و بدون درد بودن آن رضایت کامل داشتند .

منابع

Salvatore, R. E. Nappi, M. Parma, R. Chionna. Sexual Function after fractional microablative CO2 laser in women with Volvo-vaginal atrophy. Climacteric 2014; 17:1-7.

Salvatore, R. E. Nappi, M. Parma, R. Chionna. A 12-week treatment with fractional CO2 laser for Volvo-vaginal atrophy. Climacteric 2014; 17:1-7.

Nicola Zerbinati, Maurizio Serati, Massimo Origoni, S. Salvatore. Microscopic and ultra-structural modifications of postmenopausal atrophic vaginal mucosa after fractional CO2 laser treatment. Laser Med Sci.; DOI 10.1007/s 10103-014-1677-2.

Antonio Perino, A. Calligaro, F. Forlani, S. Salvatore. Volvo-vaginal atrophy; A new modality using thermo-ablative fractional CO2 laser. Maturitas ELSEVIER

Mehta A, Bachmann G, Volvo-vaginal complaints. Clin Obste.t Gynecol. 2008; 51:549-55

Palacios S. Managing urogenital atrophy. Maturitas 2009;63:315-18

Parish SJ, Nappi RE, Krychman ML, et al. Impact of Volvo-vaginal health on postmenopausal women: a review of surveys on symptoms of Volvo-vaginal atrophy. J. Women’s Health 2013;5;437-47

Santoro N, Komi J. Prevalence and impact of vaginal symptoms among postmenopausal women. J Sex Med 2009; 6:2133-42.

Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health Initiative. Maturitas 2004; 49:292-303.

Nappi RE, Kokot-Kierepa M. Women’s voices in the menopause: results from an international survey on vaginal atrophy. Maturitas 2010; 67:233-8.

Nappi RE, Kokot-Kierepa M. Vaginal Health: Insights, Views and Attitudes (VIVA) – results from an international survey. Climateric 2012; 15:36-44.

Nappi RE, Kingsberg S, Maamari R, Simon J. The Closer (Clarifying Vaginal Atrophy’s Impact on Sex and Realtionships) survey: Implications of vaginal discomfort in postmenopausal women and in male partners. J Sex Med 2013; 10:2232-41.

Nappi RE, Lachowsky M. Menopause and sexuality: prevalence of symptoms and impact on quality of life. Maturitas 2009; 63:138-41.

Nappi RE, Palacios S. Impact of Volvo-vaginal atrophy on sexual health and quality of life at post-menopause. Climaterics 2014; 17:3-9.

Calleja-Agius J, Brincat MP. Urogenital atrophy. Climacteric 2009; 12:279-85.

Sturdee DW, Panay N; International Menopause Society Writing Group. Recommendations for the management of postmenopausal vaginal atrophy. Climateric 2010; 13:509-22.

Nappi RE, Polatti F. The use of estrogen therapy in women’s sexual functioning. J Sex Med 2009; 6:603-16.

Levine K, Williams R, Harmann K. Volvo-vaginal atrophy is strongly associated with female sexual dysfunction among sexually active postmenopausal women. Menopause 2008; 15:661-6.

Avis NE, Brockwell S, Randolph JF, et al. longitudinal changes in sexual functioning as women transition through menopause: results from the Study of Women’s Health Across the nation. Menopause 2009; 16: 442-52.

Dennerstein L, Dudley EC, Hopper JL, Guthrie JR, Burger HG. A prospective population-based study of menopausal symptoms. Gynecol. 2009; 96:351-8.

Dennerstein L, Dudley EC, Burger HG. Are changes in sexual functioning during midlife due to aging or menopause? Fertil Stril 2001; 76:456-60.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها