ابلیشن رحمی

روش درمانی ابلیشن رحمی چیست ؟ خانم ها به طور دوره ای هر ماه یک دوره پریود دارند که چند روزی خونریزی دارند، این روند لازم است به صورت مرتب تکرار شود، اما همانطور که دکتر خلیلی توضیح می دهد  مواقعی وجود دارد، به خصوص قبل از یائسگی و سنین میانسالی خانم ها، که خونریزی ها نامرتب می شود و ممکن است بیمار دچار خونریزی های شدید و یا مداوم شود، هر کدام از علائم به خصوص در این سن اهمیت دارند و لازم است بررسی شود، اما متاسفانه خیلی از خانم های به این موضوع اهمیتی نمی دهند و تصور می کنند نزدیک به شروع یائسگی این علائم طبیعی است، در صورتی که باید همیشه به این موارد توجه داشته باشید، خونریزی های نامرتب و یا شدید می تواند علائمی از وجود سرطان یا ضایعات پیش سرطانی باشد.

کم خونی در خانم ها

یک بیماری شایع در خانم ها کم خونی یا آنمی است، می توان گفت کم خونی مزمن ترین، موزی تری و البته شایع ترین بیماری در خانم هاست، به این دلیل که بدن خانم ها عادت به خونریزی دارد و خونریزی شدید را طبیعی می دانند، در نتیجه این بیماری به صورت مزمن پیشرفت می کند. بیشتر خانم ها که دچار کم خونی می شوند به مراتب افسردگی، بی حالی، ریزش مو، افزایش فشار خون، نارسایی قلبی و غیره را تجربه می کنند.

ابلیشن رحمی

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان به شما توصیه می کنند که در صورتی که خونریزی های شدید دارید و یا دچار کم خونی شده اید، این خونریزی ها را طبیعی قلمداد نکنید و به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت اصلی را جویا شوید.

در زمان های نه چندان دور، درمان خونریزی های شدید رحمی خارج کردن رحم بود، اما با توجه به پیشرفت علم این درمان منسوخ شده است. رحم ارگانی است که وظیفه اصلی آن جایگاه جنین است، اما عضو اصلی لگن است و نبود آن می تواند باعث به هم ریختگی آناتومی نرمال لگنی شود و عوارض مخصوص به خود را دارد، می توان گفت بزرگترین جراحی در حوزه زنان است که با عوارض زیادی همراه است، امروزه روش های نوین بسیاری وجود دارد که بدون آنکه نیازی به خارج کردن رحم بیمار باشد، بتوان خونریزی های نامرتب و شدید را کنترل کنیم. یکی از آزمایش های مهم برای تشخیص اینکه آیا رحم دچار مشکل شده است یا خیر برداشت پاتولوژی است که دچار خونریزی می شود.

ابلیشن رحمی

در روش ابلیشن رحمی لازم است حتما پاتولوژی انجام شود تا تعیین شود ناحیه ای که تصمیم به سوزاندن آن را داریم سرطانی نیست، ابلیشن رحمی یکی از درمان خیلی خوب و موثر که می توان گفت در 90 درصد موارد بدون آنکه مجبور به تخلیه رحم باشیم، استفاده از ابلیشن است، ابلیشن به این معنی است که حالتی مصرفی دارد و یک سری به شکل بالن دارد که آب را توسط دستگاه داغ می کند و در قسمت وسط رحم (آندومتر) که هر ماه ریزش دارد، جریان پیدا میکند، همین دمای بالا سبب می شود که آندومتر بسوزد و هر ماه که بیمار دچار تغییر هورمون می شود دیگر ضخامتی نداشته باشد، در نتیجه بیمار بدون آنکه یائسه شود، ابلیشن اندومتر انجام می دهد و لایه ای که مدام ضخیم می شود از بین می رود.

ابلیشن یک روش درمانی سرپایی است و حدود 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد، آب در رحم جریان پیدا می کند آندومتر را می سوزاند و بیمار مرخص می شود بدون آنکه جراحی انجام دهد و یا عارضه خاصی داشته باشد، در 90 درصد موارد با ابلیشن رحمی آندومتر از بین می رود.

نظرات

3 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2 رخ

ممنون از شما خانم دکتر مطالب جامع و مفید واقع شد.