دکتر لیلا خلیلی
آیا زایمان طبیعی نتیجه لابیاپلاستی را تغییر می دهد؟

فهرست مطالب

آیا زایمان طبیعی نتیجه لابیاپلاستی را تغییر می دهد؟

لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی در ناحیه ژنیتال است که به خانم ها کمک می کند تا علاوه بر داشتن ناحیه تناسلی و بالا رفتن سطح اعتماد به نفس شان، روابط جنسی شان نیز بهبود بخشیده شود. این روش جراحی با اعمال تغییراتی بر روی لابیاها همراه است و هر گونه بافت و پوست اضافی از روی آن برداشته می شود و در نهایت، بر های بخیه زده می شوند و زمان نیاز است تا بافت ترمیم پیدا کند. اما یکی از موضوعاتی که بسیار هم مطرح می شود، بارداری بعد از زایمان است که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا زایمان طبیعی نتیجه لابیاپلاستی را تغییر می دهد یا خیر؟

زایمان طبیعی و لابیاپلاستی

بارداری و زایمان طبیعی از جمله دلایلی هستند که می توانند باعث کشیدگی یا شل شدگی بافت لابیا شوند و تغییراتی را در زیبایی و عملکرد این ناحیه ایجاد کنند، به همین خاطر، به خانم ها توصیه می شود این روش را زمانی انجام بدهند که دیگر قصد بارداری ندارند. با این حال، در صورتی که خانمی بعد از لابیاپلاستی، باردار شود و بخواهد زایمان طبیعی داشته باشد، می تواند با مشورت پزشک مجدد برای انجام این روش اقدام کند. چرا که بزرگ بودن و هایپرتروفی لابیاها می تواند مشکلات بسیاری را برای خانم ها از جمله دردناک بودن رابطه جنسی یا عفونت های مکرر ایجاد کند و فرد نتواند انجام جراحی را به تعویق بیندازد و نکته مهم این است که این روش زیبایی هیچ گونه تاثیری بر روی توانایی بارداری در آینده نخواهد گذاشت.

تاثیر زایمان طبیعی بر نتایج لابیاپلاستی

اما چرا اغلب جراحان لابیاپلاستی توصیه می کنند که این روش بعد از زایمان طبیعی انجام شود:

اول این که، در طول باداری، فرآیندهای بیولوژیکی در بدن اتفاق می افتد که تغییراتی در لابیا مینور و ماژور نیز ایجاد می شود و حتی بسیاری از خانم ها متوجه بزرگ شدن لابیاها می شوند، به خصوص در ماه های آخر بارداری که بیشترین میزان تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. این حالت حتی بعد از کم شدن التهاب و ورم بدن نیز می تواند دائمی باشد. در صورتی که لابیاپلاستی قبل از بارداری انجام شود، قطعا تغییراتی در نتایج جراحی ایجاد می شود و نیاز به تکرار آن خواهد بود.

آیا زایمان طبیعی نتیجه لابیاپلاستی را تغییر می دهد؟

دوم این که، در صورتی که لابیاپلاستی بعد از بارداری و زایمان انجام شود، امکان انجام آن با دیگر روش ها وجود دارد، چرا که هنگام زایمان طبیعی، ممکن است آسیب هایی به مثانه یا دیواره رکتوم و واژن وارد شود که امکان ترمیم آن ها همزمان با لابیاپلاستی وجود خواهد داشت. بسیاری از خانم ها تمایل دارند لابیاپلاستی را همراه با پرینورافی یا تنگ کردن واژن انجام بدهند تا به تنگ تر شدن واژن نیز کمک شود.

زمان مناسب لابیاپلاستی بعد از زایمان طبیعی

طول دوره نقاهت و ترمیم زایمان طبیعی در هر فردی متفاوت است، اما با این حال توصیه می شود خانم ها سه تا شش ماه بعد از زایمان برای انجام عمل لابیاپلاستی یا دیگر روش های جوانسازی اقدام کنند. هیچ الزام یا قانونی وجود ندارد که به شما بگوید لابیاپلاستی را قبل یا بعد از زایمان تان انجام بدهید، اما واقعیت این است که اگر می خواهید به نتایج ایده آل تری برسید، بهتر است آن را زمانی انجام بدهید که دیگر قصد بچه دار شدن ندارید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

توصیه می شود یک روز بعد از لابیاپلاستی در منزل استراحت داشته باشید و از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید تا به کاهش ورم و التهاب کمک شود. استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند به کاهش التهاب کمک کند و نکته مهم این است که از قرار دادن مستقیم کمپرس بر روی لابیا باید خودداری شود.

از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش و هم چنین رابطه جنسی به مدت حداقل چهار هفته باید خودداری شود، اما پیاده روی یک تا دو روز بعد از جراحی همواره توصیه می شود. از رفتن به استخر یا قرار گرفتن در وان حمام نیز باید خودداری شود.

Source: https://www.drtahery.com/labiaplasty-and-pregnancy-what-you-should-know

مطالب مرتبط

افزایش میل جنسی بعد از زایمان

جراحی همزمان لابیاپلاستی و تزریق چربی

لابیاپلاستی بدون خونریزی

دکتر لیلا خلیلی

دکتر لیلا خلیلی

متخصص زنان و زایمان و زیبایی، فلوشیپ جراحی زیبایی پلاستیک از آمریکا، فلوشیپ جراحی زیبایی زنان از آمریکا و اروپا، ملقب به مونالیزا در بین جراحان زیبایی...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =